Türkiye'den Diaspora'ya Büyük Çalım

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile yaptığı basın toplantısında önemli açıklamalarda bulundu.

GÜNDEM 15.01.2015, 17:46 15.01.2015, 17:55
Türkiye'den Diaspora'ya Büyük Çalım
Ankara’ya resmi ziyaret düzenleyen Azeri mevkidaşı İlham Aliyev ortak basın toplantısı düzenleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Çanakkale Savaşları’nın 100. yıl anma törenlerine tüm devlet başkanlarını çağırdıklarını ifade ederek, "24 Nisan’da da Aliyev kardeşimizle orada olacağız" dedi. Erdoğan’ın tüm dünya liderlerini Çanakkale’ye daveti, Ermenistan’a bir mesaj olarak yorumlandı.

Erdoğan'ın konuşmasından satır başları
Bu ticaret hacmimiz 5 milyar dolar. 2023'te bunu 25 milyar dolara çıkaracağız. Yukarı Karabağ çözümüyle ilgili son bilgileri aldık. Minsk üçlüsünün samimi olmadığını görüyoruz. Onların dediklerini kabul etmemiz mümkün değil. TANAP'ın adımları atıldı. Pekin - İstanbul hattı da ilerliyor. Türkiye G20 zirvesinin lideri. Biz de kendi hakkımızı kullandık ve G20'ye Azerbaycan'ı çağırdık.  Çanakkale Savaşları'nın 100. yılı tüm devlet başkanlarını çağırdık. 24 Nisan'da da Aliyev kardeşimizle orada olacağız.Aliyev'in konuşmasından satır başları

Türkiye Azerbeycan'ı G-20'ye davet etti, Bu Azerbeycan için büyük bir şereftir. Aziz kardeşim Erdoğan'a minettarım. 24 Nisan'da Çanakkale'de bir araya geleceğiz. Bu tarihin seçilmesi çok önemlidir. Ermenistan sulh istemiyor. Minsk gurubu da bir netice alamıyor. Ermanistan işgaline devam ediyor. Dağlık Karabağ Azerbeycan'ın ebedi toprağıdır.En burhanlı yıllarda bile Türkiye ile Azerbeycan kalkınma gerçekleştirdi ve halklarının refahını artırdı.

* 24 Nisan Ermeni diasporasının sözde Ermeni soykırımını ilan ettiği tarih. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 24 Nisan'da tüm dünya liderlerini Çanakkale'ye davet etmesi ve Çanakkale'nin 100. yılını anması stratejik bir adım olarak görüldü.
Yorumlar (0)
23°
açık