Türkiye genelinde kar yağışı etkili olmaya devam ediyor

Gaziantep ve Kahramanmaraş'ta kar yağışı ve sis ulaşımda aksamalara neden oluyor. Hakkari - Şırnak karayolu çığ düşmeleri sonucu ulaşıma kapandı.

GÜNDEM 01.01.2019, 20:40
Türkiye genelinde kar yağışı etkili olmaya devam ediyor

Gaziantep kent merkezinde öğle saatlerinde başlayan kar yağışı,  özellikle yüksek kesimlerde etkili oldu.

Kış lastiği takmadan yola çıkan sürücüler, zaman zaman ilerlemekte  güçlük çekti. Rampalarda bazı özel halk otobüsleri yolcuların itmesiyle yollarına  devam edebildi.

Büyükşehir ile merkez ilçe belediyeleri ve Karayolları Bölge Müdürlüğü  ekiplerinin kar temizleme ve tuzlama çalışmaları sürüyor.

Kentte kar yağışının gece geç saatlere kadar devam edeceği öğrenildi.

KAHRAMANMARAŞ

Kahramanmaraş-Kayseri kara yolunda yoğun kar yağışı ulaşımda  aksamalara neden oluyor.

Kara yolunun Göksun ilçesi ile merkez Onikişubat ilçesi Tekir  Mahallesi arasındaki bölümünde trafik ekipleri, kamyon ve tırların kontrollü  olarak geçişine izin veriyor.  Bölgede karayolları ekiplerinin karla mücadele çalışmaları sürüyor.

Kara yolunun bazı bölümlerinde etkili olan sis nedeniyle görüş  mesafesi 50 metreye kadar düştü. Güzergahta önlem alan bölge trafik ekipleri, sürücüleri dikkatli  seyretmeleri ve hız yapmamaları konusunda uyarıyor.

Öte yandan, Göksun ilçesinde sağlık ekipleri, yoğun kar yağışı  nedeniyle yolu kapanan mahallede rahatsızlanan çocuğa paletli ambulansla ulaştı. İlçeye 35 kilometre mesafedeki Kınıkkaz Mahallesi'nde rahatsızlanan 10  yaşındaki İsmail Esendere'nin ailesi 112 Acil Servis ekiplerinden yardım istedi. Sağlık ekipleri, mahalle yolunun kar nedeniyle kapalı olması  dolayısıyla Esendere'nin evine paletli ambulansla ulaştı. Yüksek ateşi bulunan çocuk, evinde yapılan müdahalenin ardından Göksun  Devlet Hastanesine kaldırıldı.

ULAŞIMA KAPANDI

Hakkari - Şırnak karayolu çığ düşmeleri sonucu ulaşıma  kapandı.  Bölgede etkili yoğun kar yağışı nedeniyle Hakkari-Şırnak kara yolunun  8 ayrı bölgesine çığ düştü. Karayolları 114. Şube Şefliği karla mücadele ekibi, yolun ulaşıma  açılması için çalışmalarını sürdürüyor.

8 iş makinesi ile yürütülen çalışmalarda ekipler, metrelerce  yükseklikteki kar yığınlarını temizlemek için yoğun çalışma yürütüyor.

BALIKESİR - KÜTAHYA

Balıkesir-Kütahya yolunda yoğun kar yağışı sebebiyle ulaşım güçlükle sağlanırken, yolda kalan vatandaşların yardımına belediye ekipleri yetişti. 

Gün boyu etkili olan kar yağışı akşam saatlerinde de etkisini gösterirken, hava sıcaklığının düşmesi sonrası yollarda da buzlanmalar meydana geldi. Balıkesir-Kütahya yolunun Dursunbey çevre yolu bölgesinde araçlar kar yağışı sebebi ile güçlükle ilerlerken, polis ekipleri kar lastiği ve zincir bulunmayan araçların geçişine izin vermiyor. 
Öte yandan Dursunbey çevre yolunda yolun ortasında kalan ve buzlanma sebebi ile hareket edemeyen asit tırı, Dursunbey Belediyesi ekiplerinin yardımı ile bulunduğu yerden kepçe yardımı ile çıkarıldı. Dursunbey'e Bağlı Kavacık Mahallesi bölgesinde 3 mahalle yolunun kapandığı bildirilirken, Balıkesir-Dursunbey yolunun Karagöz rampası bölgesinde de onlarca aracın yolda kaldığı bildirildi. Ekiplerin yol açma ve yol küreme çalışmaları aralıksız sürüyor. 

ARDAHAN

Ardahan'da akşam saatlerinde etkili olmaya başlayan  yoğun sis ulaşımı aksatıyor.  Kent merkezinde hava sıcaklığının akşama doğru düşmeye başlamasıyla  birlikte yoğun sis ve pus oluştu. Cadde ve sokaklarda sis nedeniyle görüş  mesafesi önemli ölçüde düştü.

Soğuk hava ve sis yollarda buzlanmaya neden olurken, sürücüler  araçlarıyla ilerlemekte güçlük çekti.

Sis kent merkezinin yanı sıra Ardahan-Artvin kara yolunun giriş  noktasında yoğunlaştı.

İl Emniyet Müdür Yardımcısı Mustafa Turan, AA muhabirine yaptığı  açıklamada, kent merkezinde akşama doğru sisin etkili olduğunu belirterek, "Şu an  bize intikal eden olumsuz bir durum yok. Ancak soğuk hava ve sis nedeniyle  sürücülerin daha dikkatli olmalarını istiyoruz." dedi.

Soğuk ve sisten dolayı bazı vatandaşların saçlarında kırağı oluştuğu  da görüldü.

Yorumlar (0)