Türkiye'den çok sert Yunanistan açıklaması

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Yunanistan'ın, Türkiye'nin uluslararası hukuka uygun uçuşlarını tehdit olarak algılaması ve ihlal olarak takdim etmesinin müttefiklik ve iyi komşuluk ilişkileriyle hiçbir şekilde bağdaşmadığını bildirdi.

GÜNDEM 15.03.2019, 22:53
Türkiye'den çok sert Yunanistan açıklaması

Sözcü Aksoy, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Ege'ye  yönelik ifadelerine ilişkin, Yunanistan Dışişleri Bakanlığının yaptığı açıklama  hakkında bir soruya yazılı yanıt verdi.

Yunan Dışişleri Bakanlığının, Türkiye'nin Ege'deki askeri  faaliyetlerine dair yaptığı açıklamanın anlaşılamadığını, zamanlaması ve içeriği  itibarıyla da yadırgandığını vurgulayan Aksoy, şu ifadeleri kullandı:

"Türkiye, Ege'deki uluslararası hava sahasının serbestçe kullanılması  hususunun, iki ülke arasında bir sorun teşkil etmemesi gerektiği görüşündedir.  Buna karşılık Yunanistan uluslararası hukuka bariz aykırılık teşkil edecek  şekilde 6 millik kara suyuna rağmen, 10 millik hava sahası uygulamasını ileri  sürmektedir. Durum buyken, Yunanistan'ın ülkemizin uluslararası hukuka uygun  uçuşlarını bir tehdit olarak algılaması ve ihlal olarak takdim etmesi ise  müttefiklik ve iyi komşuluk ilişkileriyle hiçbir şekilde bağdaşmamaktadır."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün yaptığı açıklamada, Türkiye'den F16  uçakları Ege'ye doğru kalktığı zaman Yunanistan'daki uçakların da kalktığını  belirterek, "Ama Yunanistan uçaklarını kaldırdığında, biz kaldırınca 'Niye  kalktı?' diyorlar. Ne demek yani? Bunlar turistik değil. Sen kalkıyorsan, benimki  de kalkacak. Bu işin affı yok. Farklı bir şey olursa ne olacak? Niye? Eşeği  sağlam kazığa bağlayalım, ondan sonra Allah'a emanet edelim." ifadelerini  kullanmıştı.

Yorumlar (0)