Türk Lirası`nın 87 yıllık kritik kanunu değişiyor

Başbakan Yardımcısı Şimşek: "Kambiyo mevzuatının anayasası sayılan Türk Parasının Kıymetini Koruma Hakkında Kanun`un güncellenmesi için çalışma başlattık. Bu kapsamda kabahatlerle cezalar arasındaki ölçüsüzlüğü gidereceğiz, idari para cezalarını güncelleyeceğiz" - "Yetkisiz faaliyet gösterenlerin daha yüksek idari para cezalarıyla karşı karşıya kalacağı düzenlemeyle gerçek kişiler de dahil olmak üzere herkes mevzuata uyum konusunda daha dikkatli olmak zorunda kalacak." dedi.

Türk Lirası`nın 87 yıllık kritik kanunu değişiyor

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek,  kambiyo mevzuatının anayasası sayılan Türk Parasının Kıymetini Koruma Hakkında  Kanun'un güncellenmesi amacıyla çalışma başlattıklarını belirterek, "Bu kapsamda  kabahatlerle cezalar arasındaki ölçüsüzlüğü gidereceğiz, idari paracezalarını  güncelleyeceğiz ve yetkisiz faaliyet gösterenlere daha yüksek yaptırım  uygulayacağız." dedi. 

Şimşek, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 1567 Sayılı Türk Parasının  Kıymetini Koruma Hakkında Kanun'un 1930 yılında yürürlüğe girdiğini  hatırlatarak, mevzuatın nakit para veya nakit para yerine geçen ve ödeme aracı  olarak kullanılabilen her türlü bono, çek, poliçe ve diğer menkul kıymetlerle  kıymetli maden ve kıymetli taşların iç piyasada tedavülü ve ihraçla ithaline  ilişkin usul ve esasları kapsadığını söyledi.

Hazine Müsteşarlığınca kanunda değişiklikler yapılmasına ilişkin  çalışma başlatıldığını ifade eden Şimşek, söz konusu değişiklikle mevzuatın daha  anlaşılır hale getirilmesinin, kabahatlerle cezalar arasındaki ölçüsüzlüğün  giderilmesinin amaçlandığını söyledi.

Şimşek, bazı kabahatlerin caydırıcılık gücünün artırılması amacıyla  idari para cezalarını güncelleyeceklerini, uygulamada boşluk yaratan durumların  önüne geçeceklerini kaydetti.

"DÖVİZ BÜROLARI İÇİN DE ÖNEM ARZ EDİYOR"

Söz konusu değişikliğin halen yürütülmekte olan döviz bürolarına  ilişkin mevzuat çalışmaları için de önem arz ettiğinin altını çizen Şimşek,  vatandaşların ve mükelleflerin mağduriyetinin önlenmesi için her türlü çalışmayı  yapacaklarını bildirdi.

Şimşek, yetkisiz faaliyet gösteren kişi ve kuruluşların işlemlerinin  kayıt dışılığın artmasına neden olduğuna dikkati çekerek, bunun ekonomiye olumsuz  etkilerinin yanı sıra mevcut dövizalım-satım piyasasında haksız rekabete yol  açtığını belirtti.

Bu nedenlerle yetkisiz faaliyetlere yönelik caydırıcılığı artırmak  istediklerini dile getiren Şimşek, kanuna yeni yaptırımların ekleneceğini ve bu  eylemlere yönelik yüksek idari para cezaları uygulanacağını anlattı.

Şimşek, "Kambiyo mevzuatı uyarınca izin verilen alanlarda yetkisiz  faaliyet gösterenlerin daha yüksek idari para cezalarıyla karşı karşıya kalacağı  düzenlemeyle gerçek kişiler de dahil olmak üzere herkes mevzuata uyum konusunda  daha dikkatli olmak zorunda olacak." diye konuştu.

ANLAMINI YİTİRMİŞ BAZI MÜESSESELER KALDIRILACAK

Yapılacak mevzuat değişikliğiyle yurt içinde kıymetli maden  alım-satımına ilişkin düzenleme ve gözetim yapılabilmesinin mümkün hale  getirileceğine işaret eden Şimşek, şöyle konuştu: "Kambiyo mevzuatı kapsamında bilgi teminine yönelik sağlam bir kanuni  dayanağın elde edilmesi amacıyla da kanuna bir hüküm ekleyeceğiz. Bununla etkin  çalışmayan ve günün ihtiyaçlarına göre değişen, liberalleşen kambiyo mevzuatı  çerçevesinde anlam ve önemini yitirmiş bazı müesseselerin kaldırılmasını, hukuki  problemlerin ve kırtasiyeciliğin azaltılmasını hedefliyoruz."

YORUM EKLE