Tunç Soyer: ''Türkiye'de değişimin başlayacağı yer İzmir olacak''

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer bazı açıklamalarda bulundu. Soyer, belediye meclisinin henüz kabul ettiği gelecek 4.5 yılda İzmir'de yapılacakları içeren Stratejik Plan'ın detaylarını anlattı. Soyer, ''Herkesin yaşamaktan gurur duyduğu bir İzmir yaratmayı hedefliyoruz.” dedi. İşte detaylar...

GÜNDEM 16.09.2019, 12:42 16.09.2019, 13:20
Tunç Soyer: ''Türkiye'de değişimin başlayacağı yer İzmir olacak''

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, gelecek 4.5 yılda İzmir'de yapılacakları içeren Stratejik Plan'ın detaylarına ilişkin açıklamalarda bulundu. Soyer, 'Türkiye'de değişimin başlayacağı yer İzmir olacak' dedi. Soyer, "Hakikaten İzmir hükümetten hiçbir destek görmemiş. Ben bunun değişeceğini, değişmek zorunda olduğunu düşünüyorum" açıklamalarında bulundu. 

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, yerel seçimlerden sonra Türkiye’de yeni ve çok büyük bir dip dalgası oluştuğunu söyledi. Soyer, “Bu dalga aşağıdan yukarıya doğru bütün siyasetin dilini ve kültürünü değiştiren bir güç taşıyor. Bunu doğru okuyamayan ayakta duramaz” ifadelerini kullandı.

Değişen siyasetin kodlarını, “şeffaflık, hesap verebilirlik, kucaklayıcılık, barış, mütevazı” olarak tanımlayan Soyer, “Aşağıdan insanlar artık mevcut siyaset dilinden usanmış vaziyetteler. Yani kendilerine sürekli parmak sallanmasından bıkmış vaziyetteler. Kucaklaşmak, barışmak istiyorlar, huzur istiyorlar, tevazu istiyorlar. Artık hiç kimse eskisi gibi olamayacak” dedi. Sözcü’den Deniz Zeyrek‘in sorularını yanıtlayan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı, bütün dünyada totaliter rejimlerin yükseldiğine, bunun da daha çok kutuplaşma yarattığına dikkat çekti. Soyer, “Bu durumun değişiyor olması, demokrasinin daha çok öne çıkmasını sağlayacak. Türkiye, yaşanan bu değişimle bütün dünyaya umut olacak ve bu değişimin başlayacağı yer de İzmir olacak” ifadelerini kullandı.

Soyer: ''İzmir hükümetten destek görmemiş''

İzmir’in önüne Ankara’dan set çekildiğine değinen Soyer, bu nedenle en hazırlıklı belediyenin kendileri olduğunu ifade etti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın belediye başkanları toplantısına cevaplanmamış dosyaların fazlalığı nedeniyle AK Partili üyelerle Ankara’ya gitmeyi kararlaştırdıklarını belirten Soyer, “Buğra Bey (Genel Sekreter Buğra Gökçe) yıllardır bekleyen her şeyi bir klasör haline getirmişti. Ben de o klasörle gittim. Hepsini bakanlar önünde birer birer dile getirdim. Hakikaten İzmir hükümetten hiçbir destek görmemiş. Ben bunun değişeceğini, değişmek zorunda olduğunu düşünüyorum. Cumhurbaşkanı bu toplantıları sürdürürse çok faydalı olacak. Türkiye nefes alacak. Bu açıdan Ankara’daki toplantı çok şaşırtıcıydı ve umut vericiydi” dedi.

Gönüllüler, puanlarla belediye hizmetlerinden faydalanacak

'Soyer, İzmir'de büyük bir Homeros festivaline hazırlanıyor'

Soyer'in her hafta sonu bir başka mahallede sabah saatlerinde çöpü toplayan ekiplere eşlik ettiğini ifade eden Zeyrek, İzmir'in 'İzCoin' uygulamasını hayata geçirmeye hazırlandığından bahsetti.Bu uygulama sayesinde belediye faaliyetlerine katkıda bulunan gönüllüler, toplayacakları puanlarla belediye hizmetlerinden faydalanabilecek.

Öte yandan yaklaşık 20 masal evinin açmayı planlayan Soyer, İzmir'i kalbe benzettiğini söyleyerek bunu şöyle açıkladı:

“İnsan bedeninde kalp nasıl bütün bedene kan pompalıyorsa, İzmir bu coğrafyada bütün değerleri batıdan doğuya doğudan batıya taşımıştır. Bir yandan Akdeniz çanağındaki önemimizi korumalıyız, bir yandan da ipek yolu güzergahının batı çıkış noktası olmak zorundayız.

Demokrasinin altında kadın meselesi var. Bu şehir ismini bir kadından alıyor. Bir şehri tarif edebilmek için daha ne olabilir ki. Kadın en büyük değiştirici güç. O nedenle kadınların önünü açmalıyız. Masal evi mesela. Ya da gece ikide sokaklarda yürüyebilen kadın. Otobüslere talimat verdik, gece 22'den sonra kadın nerede isterse orada insin. Durak olmaksızın. İzmir'e kadın eli değdireceğiz.”

Yorumlar (0)