Tüketici güven endeksi azaldı

Tüketici güven endeksi, mart ayında şubat ayına kıyasla yüzde 1,3 azaldı.

Tüketici güven endeksi azaldı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), mart ayına ilişkin tüketici güven  endeksini açıkladı.

TÜİK ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası iş birliğiyle yürütülen  anket sonuçlarından hesaplanan tüketici güven endeksi, bu ay bir önceki aya göre  yüzde 1,3 azalırken, şubatta 72,3 olan endeks değeri 71,3'e geriledi.

Hanenin maddi durum beklentisi endeksi, söz konusu dönemde yüzde 0,7  azalarak 90,6'ya indi. Bu düşüş, gelecek 12 aylık dönemde hanenin maddi durumunun  daha iyi olacağını bekleyenlerin azalmasından kaynaklandı.

İşsiz sayısındaki beklenti

Genel ekonomik durum beklentisi, bu dönemde yüzde 1,7 azalarak  96,8'den 95,1'e geriledi. Söz konusu azalışta, gelecek 12 aylık dönemde genel  ekonomik durumun daha iyi olacağı yönünde beklentisi olan tüketicilerin bir  önceki aya göre azalması etkili oldu.

İşsiz sayısı beklentisi endeksi anılan dönemde yüzde 2,4 azaldı ve  martta 73,5 oldu. Bu gerileme, gelecek 12 ayda işsiz sayısında düşüş  bekleyenlerin azalmasından kaynaklandı.

Tasarruf etme ihtimali endeksi yüzde 1,2 arttı. Şubatta 25,7 olan  endeks, mart ayında 26 olarak kayıtlara geçti. Bu artışta, gelecek 12 aylık  dönemde tasarruf etme ihtimali olmadığını düşünen tüketicilerin bir önceki aya  göre azalması belirleyici oldu.

YORUM EKLE