14 Temmuz 2016 Perşembe 12:03
TSK Personeline Terörle Mücadelede Yargı Kalkanı

Yasal Zemin 

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayınlanan ‘Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’, TSK’nın gerekli olması halinde bir bütün olarak görevlendirilmesinin yasal zeminini oluşturuyor.

Yasaya göre genel kolluk kuvvetlerinin imkan ve kabiliyetlerini aşan durumlarda terörle mücadele için gerekli olması veya‘terör eylemleri’nin kamu düzenini ciddi şekilde bozması halinde, içişleri bakanlığının teklifi üzerine bakanlar kurulu kararıyla TSK görevlendirilebilecek.

Bakanlar kurulu kararında, görevin kapsam ve süresi, görev alanı, istihbarat yetkisinin kapsamı, destek silahlarının kullanımına yönelik tahditler, görevlendirilen birliklerin mülki amirler ve genel kolluk kuvvetleri ile ilişkileri, ilgili kamu kurum ve kuruluşlarınca alınması gereken önlemler, icra edilecek görevlerin planlanması ve izlenmesi ile gerek görülen diğer hususlar gösterilecek.

Genelkurmay başkanlığının belirleyeceği çapta görev yapacak TSK birlikleri kendi komutanının sorumluluğu altında, onun emir ve talimatlarına göre TSK İç Hizmet Kanunu’nda belirtilen yetkilerle kolluk kuvvetlerinin genel güvenliği sağlamada sahip olduğu yetkileri kullanarak verilen görevleri yerine getirecek.
 


Komutanın Yazılı Emriyle Operasyon

Operasyonlar sırasında gecikmesinde sakınca bulunan hallerde güvenlik kuvvetlerinin elinden kaçmakta olan kişilerin izlenirken girdikleri konuta, iş yerine veya kamuya açık olmayan kapalı alanlarla, bunların eklentilerine can veya mal güvenliğinin sağlanması ya da kişinin yakalanması için yetkili birlik komutanının yazılı emriyle girilebilecek. Birlik komutanının kararı ise 24 saat içinde hakim onayına sunulacak.

Yargı Kalkanı 

TSK personelinin bu fıkra kapsamındaki faaliyetleri askerlik hizmet ve görevlerinden, bu faaliyetler nedeniyle işlendiği iddia edilen suçlar ise askeri suçlardan sayılacak.

Bu kapsamda yürütülen operasyonlar sırasında işlendiği iddia edilen suçlar nedeniyle soruşturma izni verilene kadar TSK personeli için yakalama, gözaltı ve tutuklama tedbirlerine başvurulamayacak.

Yasayla görevler yerine getirilirken görevin niteliğinden doğan veya görevle ilgili olmak şartıyla görevin ifası sırasında işlendiği iddia olunan suçlardan dolayı adli yargının görevine girdiğinden bahisle asker kişiler hakkında soruşturma yapılması, genelkurmay başkanı ve kuvvet komutanları için başbakanın, diğer personel için milli savunma bakanının, jandarma genel komutanı ve sahil güvenlik komutanı ile bu komutanlıklardaki diğer personel için içişleri bakanının iznine tabi olacak.

Cumhuriyet savcılarınca memurlar ve diğer kamu görevlileri hakkında doğrudan soruşturma yapılması; içişleri bakanlığı ve bağlı kuruluşlarının merkez teşkilatlarında görevli olanlar ve valiler için içişleri bakanının, bölge veya ilde görevli olanlar ve kaymakamlar için valinin, ilçede görevli olanlar için kaymakamın iznine tabi olacak.
 


Zarar Devletin Bütçesinden

Görevler yerine getirilirken, görevin niteliği gereği veya ifası sebebiyle verilen zararlar da devlet tarafından tazmin edilecek.

TSK personeli, mülki idare amirleri, kolluk kuvvetleri ve diğer memurlar ve kamu görevlilerinin kararları, işlemleri ve faaliyetleri nedeniyle kişisel kusur, haksız fiil veya diğer sorumluluk halleri de dahil olmak üzere tazminat davaları ancak devlet aleyhine açılabilecek.

Yasa Geriye Dönük Olarak da Geçerli 

Yasa, güneydoğudaki operasyonları yaklaşık bir yıldır sürdüren TSK için geriye dönük de etkili olacak.

Bu çerçevede hukuki korumaya ilişkin düzenlemelerden, yasanın yürürlüğe girdiği tarihten önce ilgili kanuna göre operasyona katılan TSK personeli, memurlar, geçici köy korucuları ve gönüllü korucular dahil diğer kamu görevlileri de yararlanacak.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.