TikTok uygulamasına dava! Kullanıcı bilgilerini sattı

Çin teknoloji şirketi ByteDance'in sahibi olduğu TikTok sosyal paylaşım sitesinin kullanıcı bilgilerini Çin'e sattığı iddiası ile üniversite öğrencisi Misty Hong, sosyal paylaşım sitesine ABD'de dava açtı. Misty Hong, kişisel bilgilerinin rızası dışında kullanıldığı iddiasında bulundu.

GÜNDEM 03.12.2019, 16:54
TikTok uygulamasına dava! Kullanıcı bilgilerini sattı

BBC'den alınan bilgilere göre üniversite öğrencisi Misty Hong Çin teknoloji şirketi ByteDance'in sahibi olduğu sosyal paylaşım sitesi TikTok'a kişisel bilgilerinin rızası dışında kullanıldığı gerekçesi ile ABD'de sosyal paylaşım sitesine dava açtı.

ŞİRKET KENDİ ADINA HESAP AÇMIŞ
Hong, uygulamayı indirdiğini ancak hesap oluşturmadığını belirterek aylar sonra şirketin kendisi adına hesap açtığı ve paylaşmadığı videoları gizlice aldığını öne sürdü.

HAKSIZ KAZANÇ
Dava kapsamında, TikTok, kullanıcıların rızası olmadan üyelik bilgilerini reklam ve kar amaçlı satmak ve bunun üzerinden haksız kazanç elde etmekle suçlanıyor. Kişisel bilgilerin, ABD'deki kullanıcı profillerini tespit etmek ve kullanıcıları takip etmek için kullanılmış olabileceği ve kullanılabileceği iddia ediliyor.

Dünya genelinde yaklaşık 500 bin aktif kullanıcısı olduğu belirtilen TikTok, Amerikalı kullanıcıların bilgilerini saklamadığını açıklamıştı. TikTok, kullanıcı bilgilerini Çin'deki sunucularda sakladığı ve bazı videolara da sansür uyguladığı gerekçesiyle eleştiriliyor.

Yorumlar (0)