14 Aralık 2016 Çarşamba 17:34
Tıkandığınız yerlerde kapı kapı, telefon telefon bürokrasi yürüteceğim

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı'nda (YÖK), enerji ve maden  alanındaki eğitim, araştırma ve akademik çalışmalar üzerine düzenlenen toplantıda  yaptığı konuşmada, akademik camiayla buluşmanın kendisi için güzel bir beyin  cimnastiği olacağını ifade etti. Albayrak, Türkiye'nin son 10 yılda enerji ithalatına yıllık ortalama  40 milyar dolar ayrıldığını ve maden ithalatının bu miktarın içinde olmadığını  aktardı.

Türkiye'de Ar-Ge, bilimsel gelişim ve katma değerli ürünlerin  oluşturulması için akademik camiaya iş düştüğünü dile getiren Albayrak, şöyle  devam etti: "Türkiye eğitim alanında büyük bir dönüşüm gerçekleştiriyor. Bütçe  sıralamasında eğitim ilk sıraya geldi. Türkiye'nin ihtiyacı olan insan kaynağı  ciddi oranda arttı, 15 Temmuz'da zirveye çıkıp 80 milyonun gündemine gelen bir  ulusun bağımsızlık mücadelesi içinde olduğu o gün ihanet şebekesiyle yüzleştiği  bir gün oldu. FETÖ'nün Türkiye'de her alanda açtığı yaranın en çok hissedildiği,  hissedileceği alanlardan birinin akademik camia olduğuna eminim. Son 15 yılda  sahip olduğumuz insan kaynağımızı nasıl bir ihanet şebekesine çevirdiklerini  görmüş olmaktan hareketle, inşallah bu kaybı telafi etme şansını yakalarız. İş  gücümüz, yetişmiş insan kaynağımız var. Bu boşluğu kapatırız ama zaman kaybı  oldu. Türkiye olarak bizim çok daha fazla çalışmamız gerekiyor.  Bu noktada  Türkiye'nin son 14 yılda ortaya koyduğu performansın ötesinde bir performansla  gelecek 10 yılı bir millet ve toplum olarak... Sadece bir kesim açısından değil,  15 Temmuz ortaya koydu ki millet olma şuurunu yakaladığımız o günden hareketle  artık herhangi bir taassubun içine girmeden sadece bu milletin bir bireyi olarak  hangi alanda ilmimizse ilmimiz, yeteneğimizse yeteneğimiz ne varsa bu ülke için  kullanmamız gerektiğini bir kez daha hatırladık."

"İŞ BİRLİĞİ İÇİN ELİMDEN GELENİ YAPACAĞIM"

Albayrak, Türkiye'nin bulunduğu bölgenin dünyadaki petrol ve gaz  rezervlerinin yüzde 60'ını barındırdığını, şu anda çok kritik krizlerin döndüğü  ve haritaların yeniden şekillenme arifesinde olduğu bir süreçten geçildiğini  anlattı.

Türkiye olarak enerji ve yerel kaynaklar başta olmak üzere eskisinden  çok daha farklı ve milli bir maden kaynakları stratejisi yürütmek zorunda  olduklarını aktaran Albayrak, "Bu çerçevede yapılabilecek çok fazla  kamu-özel-akademi iş birliğine ihtiyaç var. Dünyadaki en iyi örneklerle birlikte  kamu-özel-akademi iş birliğiyle ilgili benzer modelleri hızlı bir şekilde hayata  geçirecek adımları atmamız lazım.  Tüm akademik camiaya sesleniyorum. Her türlü  iş birliğini artırmak için elimden geldiğince uğraşacağım. Bürokraside  tıkandığınız yerlerde kapı kapı, telefon telefon bürokrasi yürüteceğimi taahhüt  ediyorum." değerlendirmesinde bulundu.

Albayrak, Türkiye'nin madencilikte çok bakir bir noktada olduğuna  dikkati çekerek, şöyle konuştu:

   "Yer altı zenginliklerimizin henüz yüzde 30'unu keşfetme  noktasındayız. Bunun için bir seferberlik başlattık ciddi bir şekilde... 2023  hedefleri doğrultusunda önemli adımlar attık. Ulusal Madenlerde Rezerv ve Kaynak  Raporlama Sistemi (UMREK) için bir adım attık. İnsan kaynağı noktasında küresel  rekabet edebilecek yetişkinlik için iş birliğine ihtiyacımız var. Bu iş birliğini  sağlama noktasında yetkin ve yeterli insan kaynağını yetiştirmek için önemli bir  sürece doğru ilerliyoruz. Yerli ve yenilenebilir kaynakların değerlendirilmesi  noktasında, artık vagon değil lokomotif olma stratejisinin bir parçası olarak,  'Gelin Ar-Ge'yi, teknolojiyi burada kurun, üretin' dedik. Gelişmiş teknolojileri  hem iç hem bölgesel pazar için üretilmek için düğmeye bastık. Bununla ilgili  yetişmiş insan kaynağı için de her türlü iş birliğine destek veriyoruz.  Milyonlarca gencimiz var. Nükleer alanındaki süreç de yoğunlukla gidiyor, ama  sadece hacettepe Üniversitesinde bununla ilgili bir bölüm var. Bence yeterli  değil. 2030'a kadar olan süreçte üç nükleer santral için yoğun bir insan kaynağı  ihtiyacı var. Bu alanda da lokalizasyon hedefliyorsak, bunu dolduracak insan  kaynağı için de gerekli süreci bugün başlatmamız lazım."

"BÜROKRASİYE TAKILMAYIN"

Albayrak, kurumlar ve üniversiteler arasındaki iş birliğini  geliştirmek için yeni modeller ortaya konulabileceğini, bununla ilgili  çıkabilecek bürokratik engellere de takılınmaması gerektiğini vurgulayarak,  şunları kaydetti:

"Ankara bürokrasisine takılmadan kalıcı çözümlerle neticeye bakarak  hızla hareket etmemiz lazım. Ekonomi doğuya doğru kayıyor. Gelecek 10 yılda  ekosistemin nasıl şekilleneceği çok önemli. Ben burada rektörlerimizden işletme,  uluslararası ilişkiler gibi bölümlerde enerji diplomasisi alanında dersler  konulmasını talep ve rica ediyorum. Bölgesel ve küresel anlamda bu alanda da  rekabet edecek yetişmiş insan gücümüzün olması için bu derslerin çok faydalı  olacağını düşünüyorum. Akıllı insan aklını kullanır, daha akıllı insan herkesin  aklını kullanır. Güçlendirdiğimiz vizyonumuzu başkalarının aklıyla daha da  geliştirebileceğimize inanıyorum."

Toplantıya daha sonra basına kapalı devam edildi.

(Milliyet)

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.