23 Ocak 2017 Pazartesi 20:25
"Terör olaylarında yaralanan ancak vazife malulü sayılmayanlara aylık bağlanacak"

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Resmi gazete'nin bugünkü  sayısında 684 sayılı "Olağanüstü Hal Kapsamında Bazı Düzenlemeler Yapılması  Hakkında Kanun Hükmünde Kararname"nin yayımladığı anımsatıldı.

Açıklamada, 15 Temmuz Darbe Girişimi dahil, terör eylemlerinin  bertaraf edilmesi veya terörle mücadele görevinin ifası sırasında yaralanmış  olmakla birlikte ilgili mevzuata göre çalışma gücü kaybı esas alındığı için malul  sayılmayanlara aylık bağlanamadığı belirtilerek, şunlar kaydedildi:

"Resmi Gazete'deki düzenlemeyle bu kişilerin, bu yaralanmalarına bağlı  olarak ortaya çıkan kalıcı rahatsızlıklarının 13 Temmuz 1953 tarihli ve 1053  sayılı Vazife Malullüklerinin Nevileri ile Dereceleri Hakkında Nizamnamede  belirlenmiş rahatsızlıklardan olması halinde, söz konusu nizamnameye göre tespit  olunacak dereceleri esas alınarak aylık bağlanmasına imkan tanınmıştır. Böylece,  nizamname dereceleri itibarıyla terör olaylarında yaralanan ancak vazife malulü  sayılmayanlara aylık bağlanacak. Nizamname dereceleri itibarıyla 1. dereceye 2  bin 150 lira, 2. dereceye 2 bin lira 3. dereceye bin 850 lira, 4. dereceye bin  700 lira, 5. dereceye bin 550 lira, 6. dereceye bin 404 lira aylık  bağlanabilecek."

Başvurular SGK'ya yapılacak

  "Bağlanacak aylık tutarı herhangi bir sigortalılık statüsüne tabi  çalışmaları bulunanlar için mevcut hizmet süreleri esas alınarak ilgili  mevzuatına göre hesaplanacak emeklilik aylığının yüzde 25 artırımlı tutarından,  emeklilik aylığı almakta olanlar için ise almakta oldukları aylıkların yüzde 25  artırımlı tutarından az olamayacak" ifadelerinin kullanıldığı açıklamada, şu  bilgiler verildi:

"Bu aylıklar ilgililerin çalışması halinde de ödenmeye devam  edecek   ve vefatları halinde, 5510 sayılı Kanunun 34'üncü maddesi esas alınarak hak  sahiplerine (anne ve baba için herhangi bir şart aranmaksızın) ölüm aylığı olarak  intikal ettirilecek.

Ayrıca, 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu kapsamındaki terör  eylemleri sebebiyle 23 Ocak 2017 tarihinden önce yaralanmış kamu görevlileri ile  er, erbaş ve güvenlik korucularından, aynı kanun kapsamında vazife malullüğü  aylığı bağlanamamış olanların; yaralanmalarına ilişkin olarak varsa daha önce  alınmış sağlık kurulu raporu, yoksa yeni alacakları sağlık kurulu raporları ile  SGK'ya başvurmaları gerekiyor. Bu başvuru üzerine ilgili kamu kurumlarından  istenilecek belgeler (Nakdi tazminat komisyon kararı, görev belgesi, olay yeri  tespit tutanağı, adli ve idari tahkikat raporu, savcılık iddianamesi veya mahkeme  kararı gibi) SGK tarafından temin edilerek oluşturulacak dosya çerçevesinde  ilgililerin hak sahipliği durumu değerlendirilecektir."

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.