Tereciye tere satacak değiliz

Başbakan Binali Yıldırım, Türkiye son 14 yılda çok önemli işler başardı. Türkiye'deki ekonomik göstergeleri ilişkin rakamları tek tek saymayacağım. Siz her şeyi biliyorsunuz. Tereciye tere satacak halimiz yok" diye konuştu.

Tereciye tere satacak değiliz

Başbakan Binali Yıldırım'ın başkanlığında Dolmabahçe Çalışma Ofisinde  gerçekleştirilen 9. YDK Toplantısı'nda konuştu.  "Türkiye son 14 yılda çok önemli işler başardı. Bunların hangi alanlarda yaptığımızı ifade edersek, yapısal reformlar gerçekleştirildi, kalkınma alanında kayda değer iş yaptığımızı söyleyebiliriz. 2002 yılındaki ekonomik görünüm ile bugünkü durumu kıyaslarsanız görebilirsiniz.Türkiye'deki ekonomik göstergeleri ilişkin rakamları tek tek saymayacağını söyleyen Yıldırım, "Siz her şeyi biliyorsunuz. Tereciye tere satacak halimiz yok" diye konuştu. 

Yıldırım'ın konuşmasının satır başları şöyle:
Dünya ekonomisi 2002'den itibaren büyük bir küresel krizle karşı karşıya kaldı, bunun sebebi gelişmiş ülkeler. Bundan sonra da ne oldu? Küresel anlamda güven bozuldu. Finansal piyasalar daha tedbirli hareket etmeye başladılar, küresel ticaretin finansmanı zorlaştı. Küresel büyüme azalmaya başladı. Yani dünya ekonomisi büyüme yerine daralma yoluna gitti.Biz 2009 dışında 27 çeyrek büyümemizi sürdürdük. Hele hele 2015 yılında yüzde 1,8 ortalama büyüme varken Türkiye yüzde 4 büyüme yakaladı. Yüzde 3'ün altındaki büyümeler ülkede ilave istihdam oluşturmaz. Ekonomide sıçrama gerçekleştirmez. Yani büyüme belirli bir barajın üstünde olması lazım. O yüzde özellikle orta vadeli planda yüzde 5'in üzerinde büyüme olması için ekonomik kurguyu ve düzenlemeleri buna göre yapıyoruz.
Mali disiplinden vazgeçecek değiliz. Hem mali disiplinimizi koruyacağız, hem de büyümemizi sürdüreceğiz. Küresel yatırımcıların Türkiye'de hem yeni iş kurmak hem de işlerinin uzun vadede geliştirilmesine yönelik beklentilerini karşılayacağız. Güven en büyük beklentidir. Güven noktasında Türkiye'de tereddütünüz olmadın. Türkiye dünyanın bir çok ülkesinden daha büyük bir ülkedir, hem siyasi istikrar hem de sürekli kendini yenileyen yapısal reformlarını hız kesmeden devam ettiren beklentileri karşılayan bir yönetim işbaşındadır.

'BÜYÜK OLAYLAR YAŞADIK'
3,5 ay önce büyük bir olay yaşadık. 15 Temmuz. 15  Temmuz'da Türkiye bir darbe girişimiyle karşı karşıya kaldı. Şaka gibi belki size  ama silahlı bir darbe teşebbüsünü, silahsız bir güçle alt eden bir Türkiye'den  bahsediyoruz. Türkiye Cumhuriyeti'nin ülkesini, bayrağını, geleceğini seven  vatandaşlarımız, silahlı darbecilere karşı göğsünü siper ederek, darbe yapmak  isteyenlere darbe vurdu ve Türkiye'nin demokrasisini yok etmek isteyenlere hak  ettikleri cevabı verdi. Aslında Türk milleti, Cumhurbaşkanımızın liderliğinde,  onun kararlı tutumuyla ve demokratik yollarla seçilmiş hükümetimizin  kararlılığıyla ve milletimizin topyekun bir olarak, beraber olarak meydanları  doldurmasıyla bu büyük tehlikeyi, alçakça darbe girişimini bertaraf etmiş ve  ülkeyi karartmak isteyenlere hak ettikleri dersi vermiştir. O gün sadece darbe  bastırılmadı. O gün aynı zamanda Türk milleti ekonomiyi de teminat altına aldı.  Türk ekonomisinin darbe sonrası görünümü, herhangi bir olayla küresel veya  bölgesel olaylardaki görünümü arasında hiç fark olmadı. Göstergelerdeki  değişimler çok sınırlı kaldı ve Merkez Bankası gibi piyasalara müdahale etme  ihtiyacı duymadı.

Güven, hepinizin bildiği gibi, yatırımcı için en  büyük beklentidir. Güvenin devam etmesi, yatırımcı için uzun vadede yeni  projelerin, yeni planların hayata geçmesi anlamına geliyor. Güven noktasında  Türkiye'de zerre kadar tereddüdünüz olmasın. Türkiye, dünyanın birçok ülkesinden  her bakımdan daha güvenli bir ülkedir, hem güçlü siyasi iktidar, siyasi istikrar  hem de sürekli kendini yenileyen, bu anlamda yapısal reformlarını hız kesmeden  devam ettiren, gerek küresel yatırımcıya gerekse yerel yatırımcıya,  beklentilerini karşılayan bir yönetim anlayışıyla sürdürülebilir istikrar ve  güveni temin eden bir yönetim iş başında..

YATIRIMCILARA SESLENDİ: SİYASET YAPMAYIN
Sizlerin iş yapma iştahınızı ve iştahınızı artırmak istiyoruz.Bize düşen görev sizin önünüzü  açmak, derdinize çözüm üretmek, engelleri kaldırmak. Onun için özellikle sizden  şunu istiyorum; Burada her şeyi açık açık söyleyin, siyaset yapmayın. 'Söylersek  şikayet anlamına gelir, alınırlar, işlerimiz zora girer' diye düşünmeyin. Asıl  gerçekleri bizden saklarsanız o zaman üzülürüz. 

Burada kader birliği yapmışız. Bu ülkeye yıllardan  beri emek vermişsiniz, gayret göstermişsiniz, yatırım yapmışsınız. Sizler, yerli  yatırımcılar kim olursa olsun, taş üstüne taş koyan, bu ülkenin kalkınmasına  katkı sağlayan, istihdam oluşturan, ekonomimizin ve ekmeğimizin büyümesine katkı  sağlayan herkesin başımız üzerinde yeri vardır. Türkiye'de yatırım yapan hiç  kimseye yabancı gözüyle bakmayız, bunu bilin. Yabancı mefhumu Türkiye'deki  yatırım yapanlar için geçersizdir. Bu ülkeye yatırım yapan, bu ülkenin  girişimcisidir, bu ülkenin firmasıdır ve bu ülke için çalışıyor, bu ülke için  üretiyor. Bunun bilincinde olarak hiçbir kısıtlama getirmeden, hiçbir ayrım  yapmadan bütün sağladığımız imkanlardan sizler de aynı şekilde  yararlanacaksınız.

  SİZDEN MÜJDELER BEKLİYORUZ...
2017 sizlerden müjdeli haberleri sizden duymak ve dinlemek istiyoruz. Ülkemizi daha fazla küresel yatırımcı için cazibe haline getirmek için neler yapabileceğimizi sizlerden duyacağımız önerilerle, taleplerle gözden geçireceğiz. Hazirandan bugüne kadar ciddi anlamda ekonomi ve yatırımcıları ilgilendiren birçok karar aldık. Alınan bu kararları sizlerle ayrıntılı olarak paylaşacaklar. Buradan çıkan sonuç bildirgesini de kabul etmiş olacağız. Yatırımcı ne bekliyor, biz neler verebiliriz. Burada tek taraflı bir çalışma olmayacak. Sizler yapacaklarınızı anlatacaksınız biz de size ihtiyacınız olan destekleri vereceğiz. Önünüzdeki engelleri kaldırmak ve finansal destekler olabilir. 2017 bizim için yatırım hamle yılı olacak. Bunun için yeni yeni desteklerimiz var. Çok önemli kararlarımız var. Bu toplantıda sizinle paylaşacağız. İşin peşrev (açılış) kısmı bitti şimdi hesap kitap zamanı. 

GÖZLERİMİZ KÖR OLACAK, YETER
Başbakan Binali Yıldırım ve Yatırım Danışma Konseyi  (YDK) üyeleri aile fotoğrafı çekimine katıldı.  Fotoğraf çekiminde Yıldırım'ın yanı sıra Başbakan Yardımcıları  Nurettin Canikli ve Mehmet Şimşek, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Enerji ve Tabii  Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Maliye Bakanı Naci Ağbal ve Kalkınma Bakanı  Lütfi Elvan da bulundu. Fotoğraf çekimi sırasında ardı ardına patlayan flaşlardan rahatsız olan Başbakan Binali Yıldırım, " Gözlerimiz kör olacak, yeter" diyerek espri yaptı.
Fotoğraf çekiminin ardından toplantıya geçildi. Toplantıda Başbakan Yıldırım'a, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak  ve Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci eşlik ederken TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, TÜSİAD Başkanı Cansen Başaran Symes gibi isimler de Türk iş dünyasını temsilen toplantıdaydı. Yabancı yatırım şirketlerinin temsilcileri de toplantıya yoğun ilgi gösterdi.
 

YORUM EKLE