10 Aralık 2016 Cumartesi 17:13
Teklifin son hali MHP'ye sunuldu

AK Parti'nin Anayasa değişikliği teklifi MHP'ye sunuldu. Başbakan Binali Yıldırım, MHP lideri Devlet Bahçeli ile görüşecek

TEKLİFTE NELER YER ALIYOR?
MHP'ye sunulan teklife göre HSYK'nın yapısı değişiyor, askeri yargı kaldırılıyor, yerel seçimler 2019 Mart'ta yapılacak. Anayasa Mahkemesi üye sayısı 15'e düşüyor. MGK'dan handarma çıkarılıyor Cumhurbaşkanlığı ve genel seçimler 2019 Kasım'da yapılacak

HSYK seçimlerinde ilk 2 turda 5'te 3 şart aranacak. HSYK üyelerinin yarısını Cumhurbaşkanı yarısını Meclis seçecek. HSYK seçimleri son tura kalırsa kura devreye girecek. 

banner505
Cumhurbaşkanı parti üyesi olabilecek. 

AK PARTİ'NİN ANAYASA DEĞİŞİKLİK TEKLİFİ
Teklifle yürütmenin başı Cumhurbaşkanı olacak. Mevcut Anayasa'da yer alan "Cumhurbaşkanı siyasi parti ile ilişiğini keser" maddesi kaldırılıyor. Cumhurbaşkanı'na cezai sorumluluk da getiriliyor.

Cumhurbaşkanı'nın Yüce Divan'a sevki için üç aşamalı süreçte anlaşıldı. Teklifte milletvekili sayısı 550'den 600'e çıkarılması da öngörülüyor. Bu durumda cumhurbaşkanının 301 imzayla soruşturulması istenebilecek. 360 'evet'le komisyon kurulabilecek. 400 oyla da Cumhurbaşkanı Yüce Divan'a sevkedilebilecek.

'Yedek milletvekilliği', ve 'seçilme yaşının 18'e indirilmesi' de teklifte yer alan düzenlemeler arasında.

Anahtar Kelimeler:
AkpMhpHSYK