29 Ekim 2013 Salı 17:20
Tarihi Açılış Marmaray
Dünya liderleri Marmaray'ın açılışında İstanbullulara hitap etti.

“Asrın Projesi” olarak nitelendirilen Marmaray, bugün geniş katılımlı bir törenle açılıyor. Açılış törenine Cumhurbaşkanı Gül ve Başbakan Erdoğan'ın yanı sıra birçok yerli ve yabancı siyasetçi de katılıyor. Törende konuşan Japonya Başbakanı Abe "Erdoğan'a verdiğim sözü tuttuğum için çok mutluyum" dedi.


ROMANYA BAŞBAKANI VİCTOR PONTA

Tarihi ana tanıklık etmek üzere davet ettiğiniz için teşekkür ederim. Bugün dünyanın merkezi bu şehir oluyor. Sizi tebrik ediyorum.

Bir kez daha Avrupa ile Asya demir yoluyla İpek Yolu olarak birleşiyor. Bu gerçekten de tarihi bir başarıdır.

Recep Tayyip Erdoğan’a ne kadar hayran olduğumu belirtmeliyim. Herhalde bütün Avrupalı başbakanlar böyle bir muhteşem projenin başında olmayı isterlerdi. Siz bir kez daha Avrupa ile Asya’yı birleştiriyoruz. Bir kez daha sizin sayenizde yeni dünyada bu iki kıta birleşiyor.

Açılış için daha güzel bir gün seçilemezdi. Bugün sizin cumhuriyet bayramınız, sizi tebrik ediyorum.

JAPON BAŞBAKANI SHINZO ABE

Türkiye Cumhuriyeti’nin 90’ncı yıl dönümünü kutluyorum. Türk halkı tarihini ve geleneklerini özenle korumak suretiyle başarıyla ilerledi. Asya’nın doğusundan gelen bizler, Asya’nın batısında yer alan sizlerin yaşadığı sorunları çok iyi biliyoruz.

Ve Cumhuriyet’in 90’ncı yıl dönümü olan mutlu günde rüya gerçek oldu. İçtenlikle tebrik ediyorum. Bu Mayıs ayında Başbakan Sayın Erdoğan ile görüştüğümde Tokyo ile İstanbul olimpiyatlar için yarışıyordu.

7 Eylül’de olimpiyatların Tokyo’da düzenlemesi kararı verildiği anda Başbakan Erdoğan herkesten önce geldi. Sizin gösterdiğiniz dostluk ve cesaret karşısında yürekten etkilendim.

Bu defa Başbakan Erdoğan’ı tanıma sırası bende, bu yılın Mayıs ayında Marmaray’ın ne kadar önemli olduğunu, ne derece büyük bir hayal olduğunu anlattı. Açılış törenine katılmamı istedi. Bugün burada olmaktan onur duyuyorum, Çünkü sayın Başbakan Erdoğan’a sözümü tutmuş oldum.
BAŞBAKAN ERDOĞAN:

Sözlerimin başında şunu söylemek istiyorum. Bu projenin içinde yer alan emeği geçen bütün arkadaşlarıma ve çalışanlara çok teşekkür ediyorum. 

Hüner bir şehr bünyâd etmektir; reâyâ kalbin âbâd etmektir demişti bu şehrin fatihi. 1453’te şehre girdiği andan itibaren işte bu dizelerinde ifade ettiği gibi İstanbul’u imar etmek için çalışmış, halkın gönlünü abad etme vazifesini bizlere miras olarak bırakmıştır. Bu anlamlı günde Sultan 2. Mehmet'i minnetle yad ediyorum. Açılışını yaptığımız projenin hayallerini kuran ve hayallerle yetinmeyip projelere döküp Abdulhamit'e rabbimden rahmet niyaz ediyorum. Başta Gazi Mustafa Kemal olmak üzere emeklerini ve yüreklerini bugünlere taşınmış bu projenin gerçekleşmesinde katkıda bulunan herkese gönülden şükranlarımı ifade ediyorum. Asrın projesi Marmaray'ı anlamlı bir yıldönümde hizmete açıyoruz. Bugün cumhuriyetimizin 90. yaşını kutluyoruz.

YOL MEDENİYETTİR

Bu kardeşiniz bu şehirde doğdu, bu şehirde büyüdü şimdi Üsküdar'da yaşıyor. Bugün yaşadığımız bu büyük gurur, İstanbulumuzun gururudur. Ama bu gurur ayı zamanda demokrasimizin ve kardeşliğimizin gururudur. Cumhuriyetimizin ilanına giden süreci hiç bir zaman unutmadık. Gazi Mustafa Kemal buradan İstanbul'dan Samsun'a ulaşmak için kırık dökük bir gemi ile Karadeniz'in çılgın dalgalarına rağmen Samsun'a ulaşmıştır. Yolun medeniyet olduğunu bağımsızlık olduğunu cumhuriyete giden yol olduğunu milletçe çok yakından anladık.

Cumhuriyet tarihinde 6100 km yol yapılmışken 11 yılda 17000 km daha ilave ettik. CUmhuriyetin kazanımlarına yenilerini ekledik. İnşaa ettiğimiz yollarla sadece şehitrleri değil gönülleri de birbirleriyle buluşturduk. GÖreve geldiğimizde 26 havaalanı vardı bugün 50 havalanını açmış durumdayız.

MARMARAY 81 VİLAYETİN PROJESİDİR

Marmaray sadece iki kıtayı birbirine kavuşturmakla kalmıyor. Marmaray 150 yılın öncenin hayallerini gerçekle buluşturmuş oluyor. Mamaray, kıtaları oloduğu kadar insanları halkları ve ülkeleri birbiriyle buluşuyuruyor. Marmaray, sadece bir İsatanbul projesi değil aynı zamanda bir insanlık projesidir. Marmaray, 81 vilayetin projesidir.

Marmaray, Pekin'den, Londra'dan tüm kardeşlerimizin projesidir. Bir barış projesi bir dayanışma projesidir. Şimdi Japonya ile bir başka adım daha atıyoruz. Sinop'taki nükleer santral projesini beraber inşaa edeceğiz. Burada denizin altından geçecek bu trenler. Yolcuları olduğu kadar aşkı, kardeşliği de kıtalarasında taşıyacaktır. Şu anda devam eden otomobil tüneli de 2015'te sona erecek.

MARMARAY HEPİMİZİN ESERİ

76 milyon aziz milletimin, dost ve kardeş bütün ülkelerin de bilmesini isterim ki biz Marmaray'ı Türkiye'nin tarihine yakışır şekilde dostluk ve kardeşliğin üzerine inşaa ettik. Bizi sevsin ya da sevmesin, bize oy versin ya da vermesin, İstanbul'daki tüm kardeşlerim bu yatırımla gurur duysun. Marmaray hepimizin eseridir. Biz bu milleti hizmetkarıyız. Biz bunu yapıyoruz ve bu hizmetkarlık Marmaray'da son olmayacaktır. Denizin altına inşaa edeceğimiz diğer tüp geçit ile Marmaray'a bir kardeş sağlayacağız

Cumhuriyetimizi 90. yıl dönümü Maramay'la ile taçlandırıken 100. yıl dönümümüzü daha güzel yatırımlar ile taçlandırıcaz.

DÜnya üniversiteleri bilim çevreleri ve dünya medyası e başından itibaren maramrayı yakından incelediler. Marmaray bir ulaşım projesi olduğu kadar tarihin altın harflerle yazacağı bir mimari eser oldu. Belirlediğimiz sürede bitmesine engel olsada 35000den fazla tarihi eserleri dünyaya kazanndırmış olduk. Tek yönde saatte 75000 bin yolcu bir kıtadan diğerine geçecek. İstanbul'ın raylı ulaşımını dünyaya örnek durumuna getiricez. Bu inşaat süresince çevre esnafı ile oturanı ile rahatsız oldu. Ben üsküdarlı hemşerilerime haklarını helal etmelerini istiyorum.

"ÇİFTE BAYRAM"
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, konuşmasında şunları söyledi:

"Tarihe tanıklık ediyoruz. Bugün çifte bayram yaşıyoruz. Cumhuriyetin 90. yılı Marmaray ile taçlanıyor. Marmaray asırların projesi. Sadece İstanbul ve Türkiye için değil, dünya için de önemli bir proje. Tarihe, medeniyete yeni bir kapı açıyoruz."

"MARMARAY'DAN ÖNCE, MARMARAY'DAN SONRA"
Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, konuşmasında şunları söyledi:

"Bugün Türkiye iki bayramı birden kutluyor. Cumhuriyetimzin 90. yıldönümünü kutluyoruz. Cumhuriyetimizin 90. yaşına Marmaray'ı armağan ediyoruz. Bugün çok heyecanlıyız, haklı bir gururu yaşıyoruz. Çünkü Marmaray Projesi üzerinden yüzyıllar da geçse Türk milletinin hayallerini gerçeğe dönüştürdüğü projedir.  Marmaray Türkiye'ye hayırlı olsun. Projenin temel atmasında, her tüpün indirilmesinde, ilk sürüşün gerçekleşmesinde bizzat gelerek tünellere gelerek hemen hemen projenin her kademesinde çalışmaları takip eden Marmaray'ı ülkemize armağan eden sayın cumhurbaşkanım ve başbakanıma şükranlarımı arz ediyorum.

Nasıl Üsküdar fethi yüzyıl beklediyse, Marmaray projesini de 150 yıl bekledi. Bu proje sadece istanbul'un projesi değil, bu proje uzakdoğu ile Avrupa'yı, medeniyetleri birleştiren en derin tüp tünel projesidir. Mühendislik çalışmalarının son noktaya geldiği bir projedir. Bu proje İstanbul'un bilinen tarihini değiştiren bir projedir. İstanbul artık Marmaray'dan önce Marmaray'dan sonra diye anılacak. İstanbul'un tarihi Marmaray'la yeniden yazıyoruz.

Bu projenin temelini 9 Mayıs 2004 tarihinde burada atmıştık. Allah'a şükrediyorum, en güzel yıllarını bu şehirde geçirmiş bir kardeşiniz olarak bu projenin bittiğini görmeği bana nasip ettiği için Allah'a hamd ediyorum."

Fotoğraflar için tıklayın..

153 yıllık hayal gerçek oldu.


Son Güncelleme: 30.10.2013 00:18
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.