Tanıklığı karşısında yeni kimlik!

Kendisine yöneltilen 7 suçlamayı da kabul ederek tanıklık yapmayı kabul eden Rıza Sarraf'ın savcılıkla yaptığı işbirliği anlaşmasının detayları ortaya çıktı.

Tanıklığı karşısında yeni kimlik!

New York'ta tutuklu bulunan Halk Bankası eski Genel  Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla'nın yargılandığı davada tanıklık yapan iş adamı Reza Zarrab'a savcılıkla işbirliğinden dolayı fiziksel bir zarar söz konusu  olduğunda "Tanık Koruma Programı" kapsamında "kendisi, ailesi ve sevdiklerine  yeni kimlik verilebileceği ve başka bir yere yerleştirilebilecekleri" ortaya çıktı.

Kendisine yöneltilen 7 suçlamayı da kabul ederek tanıklık yapmayı  kabul eden Zarrab'ın savcılıkla yaptığı işbirliği anlaşmasının detayları mahkeme  kayıtlarına geçti.

7 suça toplam 130 yıl

Zarrab'ın suçlarının ve bu suçlar için istenen hapis cezalarının tek  tek sıralandığı anlaşmada, Zarrab'ın işlediği yedi suçun toplamda 130 yıl hapis  cezası olduğu belirtildi.

Anlaşmaya bağlı kalırsa verdiği hiçbir bilgi alehinde kullanılmayacak

Mahkeme tarafından belirlenecek zararı yine mahkemenin belirleyeceği  plana göre ödeyeceği ifade edilen anlaşmada, Sarraf'ın işlediği suçlardan elde  ettiği tüm gelir ve mal varlıkları üzerindeki hakkını kaybedeceği belirtildi.

Zarrab'ın kendi ve başkalarının eylemlerinin tamamını dürüst bir  şekilde anlatacağı, savcılık, FBI ve diğer bütün kurumlarla işbirliği yapacağı ve  katılması istenen toplantılarda hazır bulunacağı ifade edilen anlaşmada, Zarrab'ın talep edilen belge, kayıt ve delilleri savcılıkla paylaşacağı  kaydedildi.

Anlaşmada Zarrab'ın jüri üyeleri karşısında doğru ifade vereceği ve  bundan sonra hiçbir şekilde suç işlemeyeceği belirtilerek,  işbirliği anlaşmasına  bağlı kaldığı takdirde ifadesindeki hiçbir bilgininin ona karşı  kullanılmayacağına işaret edildi.

Tanık koruma programına alınabilir

Anlaşmada, "Zarrab'ın savcılıkla yaptığı dürüst işbirliği nedeniyle  kendisi, ailesi ve sevdiklerine şiddet, güç ve tehdit uygulanabilir. İşbirliği  sebebiyle fiziksel bir zarar söz konusu olduğunda savcılık, Zarrab'ın yazılı  talebi üzerine kendisinin, ailesinin ve sevdiklerinin güvenliğini sağlamak için  makul ve gerekli adımları atacak. Bu adımlar Tanık Koruma Programını  içerebilir...Onaylandığı takdirde Zarrab, ailesi ve sevdiklerine yeni kimlik  verilebilir ve başka bir yere yerleştirilebilirler." denildi.

Savcılığın Zarrab'a ne kadar ceza alacağına dair herhangi bir söz  vermediği ve cezasının mahkeme tarafından belirleneceği kaydedilen anlaşmada, Zarrab işbirliği anlaşmasının yükümlülüklerini yerine getirirse savcılığın ceza  indirimi için mahkemeye "5K1.1" denilen bir mektup sunacağı ifade edildi.

Zarrab'ın yanlış ya da eksik ifade vermesi ya da anlaşma şartlarını  ihlal etmesi durumunda tekrar yargılanacağı ifade edilen anlaşmada, ABD vatandaşı olmadığı için sınır dışı edilme ihtimalinin de olduğuna dikkat çekildi.

- Ege Haber
Güncelleme Tarihi: 06 Aralık 2017, 11:11
YORUM EKLE