Tam 5 bin yıllık testi ve çömlek bulundu

Hacılar Büyük Höyük'te arkeologlar tarafından gerçekleştirilen kazı çalışmalarında 5 bin yıl öncesine ait küp, testi ve çömlekler bulundu. Kazı başkanı Gülsün Umurtak keşif sonrası duyduğu mutluluğu anlatırken '5 bin yıl önce onları oraya bırakan kişiden sonra ilk kez biz dokunduk' dedi.

GÜNDEM 10.09.2017, 17:33
Tam 5 bin yıllık testi ve çömlek bulundu

Batı Anadolu'nun bilinen en eski yerleşim yerlerinden Hacılar Köyü'ndeki Büyük Höyük'te İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi arkeolojiBölümü Protohistorya ve Önasya Arkeolojisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Gülsün Umurtak başkanlığında devam eden kazılarda, kent yaşantısına ait önemli bulgular ortaya çıkartıldı.

Kazı çalışmalarında arkeologlar tarafından 5 bin yıllık olduğu tahmin edilen küpler bulundu. Küplerin içinde ise diğer tarihi çömlekler ve testiler çıkartıldı.

KAZILAR 2011'DE BAŞLADI

Kazı başkanı Prof. Dr. Gülsün Umurtak, bölgenin MÖ 3'üncü bin yıl başlarında kurulmuş bir yerleşme olduğunu söyledi. 2011 yılında başlayan kazılarda şimdiye kadar 300 metrelik alanda 37 tane mekankazamat açtıklarını anlatan Umurtak, İlk yıllardaki öngörümüzle ve bulduklarımızla bu yıl bulduklarımız birbirini desteklemekte. Her bir kazamatın ailelerin, insanların yaşadığı avlularında günlük yaşamın, domestik işlerin yürütüldüğü yerler olduğu daha da kesinleşti dedi.

Yorumlar (0)