Talep patladı! 13 yılın rekoru kırıldı...

TOKİ Başkanı Turan, "Konut talebinde bir azalma yok tam tersine Türkiye'nin her yerinde 5-10 katı taleple karşılaşıyoruz. Bir yerde 300 konut yapıyorsak 3 bin talep geliyor. Eylül ayı satış rakamlarında, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 18 artış var. Bu yıl toplu konutta 13 yılın rekorunu kırdık. 64 bin konut inşa ettik. Geçmiş tecrübelerimizle beraber daha vasıflı ve nitelikli konutlar inşa ediyoruz" diye konuştu.

Talep patladı! 13 yılın rekoru kırıldı...

Başbakanlık Toplu konut İdaresi (TOKİ)  Başkanı Ergün Turan,  AA muhabirine konuştu. "Bu yıl toplu konutta 13 yılın rekorunu kırdık. 64 bin konut  inşa ettik. Geçmiş tecrübelerimizle beraber daha vasıflı ve nitelikli konutlar  inşa ediyoruz." diyen Turan,  Bu sorulara esprili bir şekilde "Bir şey patlayacaksa bizde balon yok  talep patlaması var" dediğini anlatan Turan, Türkiye'nin her ilinde projelerin  artan talep doğrultusunda hızla yürütüldüğüne dikkati çekti.

 Sosyal konut ürettikleri için alt gelirli grubundaki vatandaşların  kira öder gibi hatta daha düşük bir bedelle konut sahibi olabildiğini vurgulayan  Turan, şöyle konuştu: "Konut talebinde bir azalma yok tam tersine Türkiye'nin her yerinde  5-10 katı taleple karşılaşıyoruz. Bir yerde 300 konut yapıyorsak 3 bin talep  geliyor. Sektörle ilgili diğer sevindirici haber, konut satışlarıyla ilgili.  Eylül ayı satış rakamlarında, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 18 artış var.  Bu Türkiye ekonomisinin gücünü gösteren bir Hadise. Yakın dönemde özellikle  Körfez ülkelerinden gelen yabancılar başta olmak üzere konut satışında da ben  yoğun bir talep bekliyorum. Bundan payını alacak vilayetlerden biri de Bursa'dır.  Bursa'da da konut fiyatları bana göre bundan dolayı da biraz yukarı çıkacaktır."

'FAİZLERİN DÜŞMESİNİ ÖNEMSİYORUZ'  
Turan, konut faizlerinin, Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan'ın  çağrısıyla aylık bazda önce yüzde 1'in sonra da kısa vadede yüzde 0,90'ın altına  indiğini hatırlattı. Uzun vadede konut faizlerinin 0,90'ın hatta 0,85'in altında olmasını  önemsediklerini belirten Turan, şunları kaydetti:  "Bankalarımız iyi niyetli bir adım attı. İnşallah faizler yıllık yüzde  10 bandının altında olursa dar gelirli vatandaşlarımızın da konut sahibi olması  daha da kolaylaşır. Biz de bu konuda çok çalışıyoruz. Bu yıl toplu konutta 13  yılın rekorunu kırdık. 64 bin konut inşa ettik. Geçmiş tecrübelerimizle beraber  daha vasıflı ve nitelikli konutlar inşa ediyoruz. Önümüzdeki yıl da inşallah 70  bin konut hedefimiz var. Bu hedef daha çok hiç konut sahibi olmayanlara yönelik."
 (Milliyet)

Güncelleme Tarihi: 30 Ekim 2016, 13:46
YORUM EKLE