'Tahşiyeciler grubu'na kumpas davasında karar: Karaca'ya 31 yıl hapis

"Tahşiyeciler grubu"na kumpas davasında kapatılan Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca 31 yıl hapse mahkum edildi. Karar kumpas davalarında bir ilk olma özelliği taşıyor.

'Tahşiyeciler grubu'na kumpas davasında karar: Karaca'ya 31 yıl hapis

"Tahşiyeciler grubu"na kumpas kurdukları iddiasıyla aralarında kapatılan Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca ile eski emniyet müdürleri Ali Fuat Yılmazer, Yurt Atayün'ün de bulunduğu 23'ü tutuklu 33 sanığın yargılandıkları davada karar çıktı. İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki karar duruşmasına, tutuklu  sanıklar ile müştekiler katıldı.

 Mahkeme Başkanı Ali İhsan Horasan, davayı karara bağlayacaklarını  belirterek, sanıklara son sözünü sordu. Sanıklar, haklarındaki suçlamaları kabul  etmeyerek, beraatlerini talep etti.

Yılmazer, "Burada sanık olarak bulunmaktan şeref duyuyorum."  dedi.  Sanık Karaca ''Hayali bir dizide geçen kelimeler ile 3 yıldır tutuklu  yargılanıyorum. Başından beri yaşadığım bu süreç kaderim ise kederlenmeye gerek  yok" diye konuştu.Eski Emniyet Müdürü Sanık Yurt Atayün ise ''Kapalı devreden çıkıyoruz,  söz şimdi başlıyor." ifadelerini kullandı.

 Yaklaşık iki yıldır süren yargılamayı karara bağlayan heyet, sanık  Hidayet Karaca'yı, "silahlı terör örgütü yöneticiliği" suçundan 18 yıl, "iftira"  suçundan 4 yıl 6 ay, "resmi belgede sahtecilik" suçundan da 9 yıl olmak üzere  toplam 31 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırdı.

 Heyet, sanık Ali Fuat Yılmazer'i "silahlı terör örgütüne üye olmak"  suçundan 12 yıl, "iftira" suçundan 4 yıl 6 ay olmak üzere toplam 16 yıl 6 ay  hapis cezasına mahkum etti.

 Mahkeme heyeti, eski emniyet müdürleri Yurt Atayün, Ömer Köse ve Tufan  Ergüder'e ise "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan 12'şer yıl, "iftira"  suçundan 4 yıl altışar ay, "resmi belgede sahtecilik" suçundan dokuzar yıl olmak  üzere toplam 25 yıl altışar ay hapis cezası verdi.

Sanıklar Fetullah Gülen ve eski Emniyet Müdürü Mutlu Ekizoğlu'nun  dosyasını, ifadeleri alınamadığı için ayrılmasına karar veren heyet, diğer  sanıklar hakkındaki cezaları açıklıyor.

- Ege Haber
YORUM EKLE