Suudi Arabistan: Ambargoya devam edeceğiz

Suudi Arabistan yönetimi, Katar'a sundukları bütün talepler yerine getirilinceye kadar dört ülke olarak ambargoya devam edeceklerini bildirdi.

Suudi Arabistan: Ambargoya devam edeceğiz

Suudi Arabistan resmi ajansı SPA'nın haberine göre, Suudi Arabistan  Bakanlar Kurulu, Kral Selman bin Abdulaziz başkanlığında Cidde kentindeki Selam  Sarayı'nda toplandı.

Suudi Arabistan Enformasyon ve Kültür Bakanı Avvad bin Salih el-Avvad,  toplantı sonrası yaptığı açıklamada, "Doha yönetimi, sunulan taleplerin tamamını  yerine getirinceye kadar Katar’a ambargo başlatan dört ülkenin uygulamaları  sürecek." dedi.

İsrail'in Mescid-i Aksa'yı kapatması kınandı

Avvad ayrıca, İsrail'in Mescid-i Aksa'yı ibadete kapatmasının Bakanlar  Kurulu tarafından kınandığını ve bundan derin endişe duyulduğunu söyledi.

Aksa'nın kapatılmasının dünyadaki Müslümanların duygularını  kışkırttığını ifade eden Avvad, uluslararası topluma İsrail'in bu tür  uygulamalarına karşı sorumluluğunu yerine getirme çağrısında bulundu.

İsrail polisi cuma günü Mescid-i Aksa'da silahlı saldırıda bulunduğunu  iddia ettiği 3 Filistinliyi öldürmüş, olayda yaralanan 2 İsrail polisinin ise  kaldırıldıkları hastanede öldüğünü açıklamıştı.

İsrail güçleri, olayın ardından 3 gün ibadete kapalı tuttuğu Haremi  Şerif'in iki kapısını dün açmış ve kapılara metal arama dedektörleri  yerleştirmişti. "Metal arama dedektörleri" uygulamasına karşı çıkan  Filistinliler, vakit namazlarını Aksa surlarının dışında kılmaya devam etmişti.

Katar ile bazı Arap ülkeleri arasındaki kriz, 5 Haziran'da Suudi  Arabistan, Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri ve Bahreyn yönetimlerinin Katar ile  tüm diplomatik ilişkilerini kesmeleriyle başlamıştı.

Katar'a abluka uygulayan 4 ülke, ilişkilerin düzeltilmesi için Doha  yönetimine "Türkiye'nin Katar'daki askeri üssünün kapatılması, İran ile  ilişkilerin kesilmesi ve Al Jazeera televizyonunun kapatılması" gibi şartların  bulunduğu 13 maddelik bir talep listesi sunmuş, Katar ise uluslararası hukuka  aykırı hiçbir talebin kabul edilmeyeceğini açıklamıştı.

YORUM EKLE