Suriye Milli Ordusu (SMO) Kobani kentine girdi!

Barış Pınarı Harekatı operasyonunun 8. gününde Suriye Milli Ordusu, Türkiye sınırında yer alan ve 5 yıl önce IŞİD'den alınan Kobani daha sonra terör örgütü YPG'nin kontrolüne geçmişti. YPG'nin kontrolünde olan Kobani'ye bu akşam girdiklerini yarın da kente takviye güçlerin geleceğini duyurdu. Peki Kobani neden bu kadar önemli? Haberimizin detayında...

GÜNDEM 16.10.2019, 23:55 17.10.2019, 00:16
Suriye Milli Ordusu (SMO) Kobani kentine girdi!

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Suriye Milli Ordusu'nun (SMO) ortaklığı ile başlatılan Barış Pınarı Harekatı'nın 8. gününe geldik. Suriye'nin doğusuna barış ve huzuru getirmek, terör koridorlarını yok etmek amacıyla başlatılan operasyonda Suriye ordusuna bağlı birlikler, bu akşam saatlerinde Kobani kentine giriş yaptığını duyurdu.

RUS ASKERLERİ EŞLİĞİNDE HAVADAN KORUNUYOR
İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlem evi de büyük bir konvoyla, Rus askerleri eşliğinde kente giren birliklerin havadan da korunduğunu bildirdi. Suriye ordusu askerleri, Kobani kentinin batı, doğu ve güneyinde konuşlandılar. Yarın da kente takviye güçlerin geleceği kaydedildi. Öte yandan Suriye ordusunun ABD'nin çekildiği başka yerlere de girmesi bekleniyor.

Türkiye sınırında yer alan ve 5 yıl önce IŞİD'den alınan Kobani, büyük bir stratejik öneme sahip.

PEKİ NE OLDU?
Türkiye'nin düzenlediği Barış Pınarı Harekatı'nda Amerikan yönetiminin Suriye'nin kuzeyinden tamamen çekilme kararı almasının ardından, Esad'ın kontrolündeki Suriye ordusunun Münbiç ve Kobani'ye gireceği belirtilmişti.

MÜNBİÇ VE KOBANİ NEDEN ÖNEMLİ?
Fırat'ın batı kıyısında ve Türkiye ile ÖSO'nun (yeni adıyla Suriye Milli Ordusu) kontrol ettiği Cerablus'un hemen güneyinde bulunan Münbiç, uzun süredir ABD ile Türkiye arasında anlaşmazlık konusuydu. ABD askerleri kent merkezinde Münbiç Askeri Konseyi'yle, kent kırsalında da TSK ile ortak devriye geziyordu. Türkiye ABD'den kontrolün TSK'ye bırakılmasını uzun zamandır talep ediyor ve Münbiç Yol Haritası adı verilen sürecin uygulanmadığını belirtiyordu.

Yorumlar (0)