Süre Doldu... Ekrem İmamoğlu'na Mazbata Ne Zaman Verilecek?

Yüksek Seçim Kurulu'nun takvimine göre dün saat 17.00'dan itibaren mazbataların seçilen başkanlara verilmesi gerekiyordu. Ancak Büyükçekmece'deki kaotik seçim tartışmaları ve Maltepe'deki sayımların henüz sonuca ulaşmaması nedeniyle YSK takvimi tarihte ilk kez uygulanmadı. Peki İstanbul'daki seçim ne zaman nihayete ulaşacak? Ekrem İmamoğlu mazbatasını ne zaman alacak?

GÜNDEM 14.04.2019, 10:30 14.04.2019, 12:00
Süre Doldu... Ekrem İmamoğlu'na Mazbata Ne Zaman Verilecek?

Yüksek Seçim Kurulu'nun takvimine göre dün saat 17.00'dan itibaren mazbataların seçilen başkanlara verilmesi gerekiyordu. Ancak Büyükçekmece'deki kaotik seçim tartışmaları ve Maltepe'deki sayımların henüz sonuca ulaşmaması nedeniyle YSK takvimi tarihte ilk kez uygulanmadı. YSK, İstanbul Maltepe’deki geçersiz oyların sayımının sonlanmaması ve birleştirme tutanaklarının hazırlanmaması nedeniyle İstanbul’la ilgili kararını resmi tarih olan 13 Nisan sonrasına bıraktı.

Soyer ve Yavaş Göreve Başladı

YSK resmi rakamları açıklar açıklamaz, sonuç değiştirecek itirazların yaşanmadığı il ve ilçelerde bazı belediye başkanları mazbatasını teslim aldı. Ankara'da ve İzmir'de ise başta Ak Parti olmak üzere partilerden itiraz başvuruları yapılmış, itirazın kabul edildiği sandık noktalarında yeniden sayım yapılmıştı. Buna rağmen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, 8 Nisan Pazartesi günü mazbatalarını alarak göreve başlamışlardı. 

'Mazbatayı Verin' Çağrısı

İstanbul'daki yerel seçimlerin sonuçlarının açıklanma süreci uzamaya ve belirsizleşmeye devam ederken toplumun bazı kesimlerinde 'mazbatayı verin' çağrısı yükselmeye başladı. Özellikle sosyal medyada bu çağrı defalarca gündeme taşındı. Twitter üzerinde günlerce mazbata konusu 'Trend Topic' (gündem başlık) olarak kalmaya devam etti. İmamoğlu, dün akşam Vodafone Arena'da oynanan Beşiktaş-Başakşehir maçını izlemeye gidince olanlar oldu. Taraftarlar hep bir ağızdan "Mazbatayı ver, mazbatayı ver İmamoğlu'na mazbatayı ver" sloganları attı.

Mazbata Pazartesiye Kaldı

Her şeyin planlandığı gibi gitmesi durumunda Ekrem İmamoğlu’nun pazartesi günü mazbatasını alması bekleniyor. Süreçle ilgili olarak CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ise:

"Maltepe’deki sayımlar bittikten sonra yani muhtemelen Pazartesi gününe Ekrem İmamoğlu mazbatasını gecikmiş bir şekilde alacaktır. İstanbul’a hizmet etmeye başlayacaktır.” açıklamasını yaptı.

Yorumlar (0)