Süper Kanlı Ay Tutulması ne zaman? Kanlı Ay Tutulması Türkiye'den izlenebilecek mi?

Süper Kanlı Kurt Ay Tutulması ne zaman? Süper Kanlı Kurt Ay Tutulması Türkiye'den izlenebilecek mi? sorularının yanıtı haberimizde. Ocak ayı içinde ay tutulmasının gerçekleşmesi bekleniyor. Vatandaşlar Süper Kanlı Kurt Ay Tutulması dünyayı nasıl etkileyecek diye merak ederken Türkiye'den tutulmanın izlenip izlenemeyeceği de araştırılıyor. İşte 2019 yılının ilk 'Süper Kanlı Kurt Ay' hakkında merak edilen tüm detaylar haberimizde...

GÜNDEM 04.01.2019, 21:57
Süper Kanlı Ay Tutulması ne zaman? Kanlı Ay Tutulması Türkiye'den izlenebilecek mi?

2019 yılının ilk ay tutulması için gerşi sayım başladı. Vatandaşlar "Süper Kanlı Kurt Ay Tutulması ne zaman?" sorusunun yanıtını arama motorlarında araştırıyor. Uzmanlar ay tutulmasının Ocak ayının üçüncü haftasında gerçekleşeceğini açıkladı. Peki "Süper Kanlı Kurt Ay Tutulması Türkiye'den izlenebilecek mi?" "Tutulmanın etkileri neler olacak?" 21 Ocak 2019 tarihinde gerçekleşecek ay tutulması ile ilgili merak edilen detayları haberimizde bulabilirsiniz. 

Süper Kanlı Kurt Ay 21 Ocak 2019 tarihinde gerçekleşecek. Genel zaman ile 03.33-06.50 saatlerinde gerçekleşecek tutulmanın tamamı Kuzey ve Güney Amerika'dan izlenebilecek. Tutulma başladığında Türkiye'de Ay batmaya yakın olduğundan gözlenmesi mümkün olmayacak.

KANLI AY TUTULMASI NEDİR?

Kanlı Ay Tutulması Dünya'nın gölgesinin Ay'ı tamamen karanlığa bürüyerek Tam Ay Tutulması yaşandığı zaman gerçekleşir. Kanlı Ay Tutulması Dünya'nın gölgesinin Ay'ı tamamen karanlığa bürüyerek Tam Ay Tutulması yaşandığı zaman gerçekleşir ve bu sebeple Ay kırmızı renk görünür.

Ay, Dünya etrafındaki bir tam turunu yaklaşık 27 günde tamamlar ve 29.5 günde döngüsünü gerçekleştirir. Ay'ın iki döngüsü arasındaki farkları, Ay'ın, Dünya'nın ve Güneş'in Ay yörüngesi sırasında değişen göreli konumu sebebiyle ortaya çıkar.

Kanlı Ay Tutulması yalnızca Ay'ın Dolunay evresinde ve Ay Tutulması sırasında yaşanır. Bu esnada Dünya'da Güneş'in yeni doğduğu ve battığı yerlerdeki Güneş ışıkları Ay'ın yüzeyine ulaşır.

KURT AYI NEDİR?

Kuzey Yarım küredeki kültürlerde Ocak ayında görünen dolunaya Kurt Ayı adı veriliyor. Nedeni ise bu kültürde yaşayan insanların, geçmişte uzun kış gecelerinde dolunayı izlerken kurt ulumalarını duyması.

Yorumlar (0)