20 Ocak 2015 Salı 23:53
SON DAKİKA! MUAMMER GÜLER İÇİN KARAR VERİLDİ
Meclis'te ilk olarak eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan'ın Yüce Divan'a sevk edilmesiyle ilgili gizli oylama yapıldı. Oylamada 242 kabul oyuna karşılık 264 ret oyuyla, eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan'ın Yüce Divan'a sevk edilmesi talebi reddedildi. Oylamada 7 milletvekili çekimser oy kullandı, 1 oy boş, 3 oy geçersiz sayıldı. Muammer Güler hakkındaki önerge sonuçları da az önce açıklandı. Muammer Güler için 241 kabul oyuna karşılık 258 ret oyu kullanıldı. Bu sonuçlu Muammer Güler'in Yüce Divan'a sevk edilmesi reddedildi.

Meclis'te dört eski bakan için oturum düzenleniyor. Soruşturma Komisyonu raporunun görüşülmesinin tamamlanmasının ardından önergelere geçildi.  4 eski bakanın her biri için verilmiş 50'den fazla önerge bulunuyor. Tek tek okunması gereken önergelerle ilgili, her bir grubun verdiği önergelerin tek olarak okunması yönünde karar alındı. Okunacak 4 önergenin her biri yaklaşık 15 dakika sürdü.

Önergelerin okunmasının ardından kritik oylama başladı.

İLK KARAR ÇAĞLAYAN HAKKINDA
İlk olarak Zafer Çağlayan'ın Yüce Divan'a sevkiyle ilgili gizli oylama yapıldı. CHP lideri Kılıçdaroğlu ve MHP lideri Devlet Bahçeli de sıraya girerek oylarını kullandı.

MÜKERRER OY TARTIŞMASI
Oy tasnifi sürerken MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik'in yerine Orman ve Su işleri Bakanı Veysel Eroğlu'nun vekaleten oy kullandığını belirtti.

Bahçekapılı, kendilerindeki bilgiye göre Çelik'in yerine Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli'nin vekaleten oy kullanacağı bilgisinin olduğunu söyledi.

Bahçekapılı'nın "Kendisine soralım" demesi üzerine Canikli, Vural'ın yanına gelerek tek oy kullandığını söyledi. Vural, mükerrer oy olduğu için oylamanın iptal edilmesi gerektiğini ileri sürdü.

Bu sırada grup başkanvekilleri, Eroğlu ve çok sayıda milletvekili Başkanlık Divanı önüne yığıldı. Tartışmalar sürerken Başkanvekili Bahçekapılı, gizli oylama sonucunu açıkladı.

Buna göre, Zafer Çağlayan hakkındaki önerge 242'ye karşı 264 oyla reddedildi. 7 oy çekimser, 1 oy boş, 3 oy da geçersiz sayıldı.

AK PARTİ'DE 38 FİRE
AK Parti'de 8 milletvekili mazeret bildirerek oylamaya katılmamıştı. Çağlayan hakkındaki önergeye 242 kabul oyu kullanılması AK Parti'deki fire oranının yüksek olduğunu ortaya koydu.

Meclis'te 223 sandalyesi bulunan muhalefetin, 7 eksiği bulunuyordu. 216 milletvekili muhalefet adına oy kullandı. AK Parti kaynakları, Çağlayan için yapılan oylamada 38 firenin olduğunu kaydetti.
Fotoğraflar için tıklayın..:


MUAMER GÜLER İLE DEVAM EDİLİYOR
Zafer Çağlayan için yapılan oylamanın ardından oturuma 15 dakika ara verildi. Gizli oylamaya Muammer Güler hakkındaki önergenin oylamasıyla devam ediliyor.

MECLİS'TE HAREKETLİ SAATLER
17 Aralık operasyonu sonrasında 4 eski bakan hakkında kurulan “Yüce Divan'a sevklerine gerek yok” kararı çıkan Meclis Soruşturma Komisyonu'nun raporunun dün TBMM Genel Kurulu'nda görüşmesi uzun bir maratonla noktalandı. Raporun görüşmeleri nedeniyle Meclis'te iktidar ve muhalefet cephelerinde hareketli saatler yaşandı.

FİRESİZ KATILIM
Muhalefet partileri CHP ve MHP, milletvekillerini görüşmelere tam kadro katılmaları için uyardı. CHP, yurt dışına gidecek milletvekillerinden programlarını ertelemelerini isterken, MHP'den yurt dışında olan Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan Genel Başkan Devlet Bahçeli'nin isteği üzerine apar topar yurda döndü ve görüşmelere yetişti.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Genel Kurul'un başlamasına 15 dakika kala kulise gelerek milletvekilleriyle oturup sohbet etti. Bahçeli görüşmeler başladıktan sonra salona geçti.CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise görüşmeleri  bir süre TBMM'deki odasından izledi.

Uzun bir aradan sonra HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş da Genel Kurul'daki HDP sırasında yerini aldı. Bir süre burada oturan Demirtaş, ardından salondan dışarı çıktı.

BAŞBAKAN YERİNE AKDOĞAN
Önergenin oylamasına yurt dışında bulunan Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun yerine Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, 7 Bakan'ın yerine de vekaleten başka bakanlar oy kullanıyor.

DOKUZ KIRIK KEMİĞİNE RAĞMEN
CHP Bursa Milletvekili Aykan Erdemir CHP'li milletvekillerinin Meclis'teki tarihi oylamaya katılımıyla ilgili olarak Twitter'da Haluk Ahmet Gümüş'ün fotoğrafını paylaştı.

Aykan Erdemir, Eskişehir'in Sivrihisar ilçesi yakınlarında kendi kullandığı otomobiliyle keze geçiren ve yaralanan Gümüş'le ilgili olarak, "CHP_gümüs 9 kırık kemiğine rağmen Yüce Divan oylamasında" ifadesini kullandı.ÖNERGELER HAZIRLANDI
CHP ve MHP, eski bakanların Yüce Divan'a gönderilmesi için önerge hazırlığı yaptı. MHP dört bakan için her milletvekiline dört önerge ve ayrıca bir tek önerge olmak üzere 201 Yüce Divan önergesi hazırladı.CHP ise üç grup başkanvekilinin imzasıyla her bakan için birer yüce divan önergesi verdi.

OY GÜVENLİĞİ
CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, gizli yapılacak yüce divan oylamalarında milletvekillerinin daha rahat hareket edebilmeleri için kullanılmayan pulların da kabin içinde bırakılması konusunda önlem alınmasını istedi.

ESKİ MİLLETVEKİLLERİ AKIN ETTİ
Soruşturma komisyonu raporu görüşmelerini izlemek için çok sayıda eski milletvekilinin de Meclis kulislerine gelmesi dikkat çekti. Eski Milletvekilleri Yaşar Okuyan, Ömer Bilgin, Ömer Çiftçi, Hüseyin Özcan, Hüseyin Güler gibi isimler kuliste görüşmeleri takip etti.

BAYRAKTAR'A ARKADAŞ TAVSİYESİ
Haklarında kurulan komisyonun raporunun Genel Kurul görüşmelerine ilk gelen isim eski Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar oldu. Bayraktar, gazetecilerin soruları üzerine “Aslında konuşmak istiyordum. Ama yakın arkadaşlarım konuşmamamın daha iyi olacağını söyledi” diyerek genel kurulda söz almayacağını ifade etti. Bayraktar, hem iktidar kulisinde hem de genel kurul salonunda AK Partili milletvekilleri ile tokalaşıp sohbet etti.

Genel Kurul'a ikinci gelen isim eski İçişleri Bakanı Muammer Güler oldu. Güler soruları yanıtlamadan hızla salona girdi. Güler'in ardından salona eski AB Bakanı Egemen Bağış geldi. Meclis'e kabineden gelen ilk isim Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz oldu.Eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan da bir cenaze töreni için Muş'ta olduğu için görüşmeye katılamadı.

İŞTE GÜLER'İN KONUŞMASI
Genel Kurulu'na gelen eski İçişleri Bakanı Muammer Güler'in konuşması halinde kürsüde neler söyleyeceğini önündeki deftere yazdığı görüldü.

Güler yazısında şu ifadeleri kullandı:
"Sayın Başkan, Soruşturma Komisyonu'na verdiğim sözlü ve 41 sayfalık yazılı savunmama ilave edeceğim başkaca bir..."


EGEMEN BAĞIŞ: SİYASETÇİLERİN DURUMA GÖRE A, B, C PLANLARI VARDIR
Egemen Bağış, Meclis'e geldiğinde gazetecilerin ''Konuşacak mısınız?'' şeklindeki sorusuna ''Dur bir bakalım. Duruma göre. Siyasetçilerin duruma göre A, B, C planları vardır'' yanıtını verdi.

Bağış, ''Nasıl bir sonuç bekliyorsunuz'' sorusuna ''Yüce Meclis'in takdiridir. Hayırlısı olsun'' cevabını verdi.

3 BAKAN KÜRSÜDE KONUŞMA YAPMADI
3 eski bakan Egemen Bağış, Erdoğan Bayraktar ve Muammer Güler, kürsüye çıkmayarak yerlerinden kısa bir açıklama yaptı. TBMM Başkanvekili Ayşenur Bahçekapılı, ayrıca Zafer Çağlayan'ın annesinin vefatından dolayı Genel Kurul'a katılamayacağını ifade etti.

"TAKDİR YÜCE MECLİSİNDİR"
Kısa bir açıklama yapacağım diyerek yerinden söz isteyen İçişleri eski Bakanı Muammer Güler, "Soruşturma Komisyonuna verdiğim sözlü ve yazılı savunmama ilave edecek başkaca bir husus bulunmamaktadır. Karar ve takdir yüce heyetinizdedir. Arz ediyor ve saygılar sunuyorum" dedi.

BAĞIŞ: KOMİSYON KARARINA SAYGI DUYUYORUM
Avrupa Birliği eski Bakanı Egemen Bağış da kürsüye çıkmayarak yerinden yaptığı konuşmasında "Hakkımızdaki iftiralarla ilgili olarak gerek Cumhuriyet Başsavcılığı gerek TBMM'nin Soruşturma Komisyonu gerekli kararları vermiştir. Komisyon kararına saygı duyuyorum. Takdir yüce Meclis'indir" ifadelerini kullandı. Çevre ve Şehircilik eski Bakanı Erdoğan Bayraktar ise açıklama yapmayarak teşekkür ettiğini belirtti.

KULİSTE UZUN SOHBET
Soruşturma Komisyonu Başkanı Hakkı Köylü'nün kuliste Grup Başkanvekili Ahmet Aydın ve Grup Yönetim Kurulu üyesi Bülent Turan'la uzun süre sohbet etmesi dikkat çekti.

PANKART AÇTI
Görüşmelerin başlangıcında CHP İstanbul Milletvekili İhsan Özkes'in genel kurul salonunda pankart açması dikkat çekti.

KOMİSYON BAŞKANVEKİLİ YILMAZ TUNÇ:
Komisyonumuz raporunu Meclis başkanlığına sunmuştur. Bazı hususlar, komisyon çalışmaları süresi içinde kamuoyuna yanlış aktarılmaya çalışıldı. Bunlardan bir tanesi dizi pusulası meselesi. Bu aslında hukuki bir konuydu. Yerel mahkemelerden bir üst mahkemeye dosyaların nasıl gönderildiğini, o dosyanın iade edildiğini çok iyi bilirler. Çünkü belgelerin gönderilen makamlar tarafından ne olduğunun bilinmesi lazım. O nedenle gereksiz bir tartışma yapıldı. Yüce Divan'a sevk durumunda da Meclis'in yapacağı iş dizi pusulasına bakarak gönderilir diyor. Yine soruşturmanın gizliliğinin ihlaline ilişkin bazı tavırlar gördük.

HER BAKAN İÇİN GİZLİ OYLAMA
Meclis Genel Kurulu'nda haklarında yolsuzluk ve rüşvet iddiası bulunan 4 eski bakan hakkında oylama yapılacak. Oylama her bakan için ayrı ayrı ve gizli yapılacak.

Milletvekilleri, il sırasına göre ve isimleri okundukça kabinlere girerek kendilerine verilen önergenin kabulü için beyaz (evet), reddi için kırmızı (hayır), çekimser için yeşil pulları zarfın içine koyacak ve kupalara atacak.

-Gizli oylamada, üzerinde herhangi bir işaret bulunmayan farklı renklerdeki yuvarlak oy pusulaları kullanılacak.
-Beyaz renkli pusula olumlu, yeşil renkli pusula çekimser, kırmızı renkli pusulu olumsuz oy anlamına geliyor.
-Bu oy pusulaları kabinlerdeki kutulara atılacak. Bakanların Yüce Divan'a sevki yönünde karar için 276 oyun "beyaz" olması gerekiyor.

YÜCE DİVAN İÇİN 276 OY GEREKİYOR
Yüce Divan kararı çıkması için 276 milletvekilinin oyu gerekiyor. Bunun sağlanabilmesi için AK Parti'nin 53 fire vermesi lazım. Nitelikli çoğunluğun yakalanmaması durumunda, kabul oyları fazla olsa bile, Yüce Divan'a sevk gerçekleşmeyecek.
Son Güncelleme: 21.01.2015 00:21
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.