Son dakika dolar fiyatları! 14 Mart Dolar ne kadar? Güncel dolar ve euro kurları

Dolar ne kadar oldu? Dolar kuru, geçen hafta yaşanan S-400 nedeniyle sert yükselişle işlemişti. Bu haftaya ise sakin başlayan ve iki gündür düşüş eğiliminde olan dolar dün yerini hafif yükselişe bıraktı. Peki, bugün euro ve dolar ne kadar oldu? İşte 14 Mart güncel döviz kurları...

Son dakika dolar fiyatları! 14 Mart Dolar ne kadar? Güncel dolar ve euro kurları

Dolar, dün sert yükselen sterlinin bugün hafif gerilemesiyle dokuz günün dip seviyesinden yükseldi. Dolar endeksi dün yüzde 0.4 düşüşle 96.385 ile dokuz günün dip seviyesine geriledikten sonra bugün yüzde 0.1 artışla 96.633'e yükseldi. Peki, euro ve dolar ne kadar oldu? İngiltere parlamentosunun dün yapılan oylamada AB ile ilişkileri düzenleyecek herhangi bir anlaşma olmadan AB'den ayrılmayı reddettmesinin ardından sterlinin yüzde 2'den fazla yükselmesiyle dolar değer kaybetmişti. İşte 14 Mart güncel döviz kurları...

EURO VE DOLAR NE KADAR?

Saat 8.50 itibarıyla euro ve dolar fiyatları şu şekilde:

DOLAR
Alış: 5,4628
Satış: 5,4652

EURO
Alış: 6.1903
Satış: 6,1936

Dolar/TL, 5.46 civarında sakin seyrini sürdürürken, piyasaların merakla beklediği İngiltere parlamentosunda anlaşmasız Brexit oylaması 308 oya karşı 312 ile reddedildi. İngiltere parlamentosunda bugün Avrupa Birliği'nden ayrılma tarihini erteleme oylanacak.

Sığ piyasada sıradışı bir hareket gözlemlenmedi, sterlin değer kazanmayı sürdürüyor. Sterlin/dolar 1.32, sterlin/euro ise 1.17 seviyesini aştı. Geçen ay 6.70 TL'lerde olan İngiliz sterlini paritedeki hareketle 7.25 TL'ye kadar çıktı.

Euro ise ECB'nin sıkılaşmayı bırakmasının ardından dolar karşısında 1.11'li seviyelere düştükten sonra toparladı ve yeniden 1.13 üzerine çıktı.

Diğer yandan gelişmekte olan ülke paralarında bir süredir devam eden sınırlı değer kaybı sürerken dolar endeksindeki iki günlük düşüş yerini hafif yükselişe bıraktı. TL, gelişen ülke paralarından negatif ayrışmaya devam ediyor.

Analistler piyasalar oldukça sakin olduğuna dikkat çekerken seçim yaklaştıkça kurdaki kademeli yukarı hareketin devam edeceği görüşü hakim.

Brexit'in piyasalar i çin risk unsuru olduğu belirtilirken, Trump'un Çin ile yapılan görüşmelerle ilgili yapılan açıklamanın piyasaya nasıl yansıyacağı merak konusu.

ABD Başkanı Donald Trump, Çin ile ticari anlaşmayı yapmak için aceleci olmayacağını, asıl meselenin fikri mülkiyet haklarının korunması olduğunu vurguladı. Trump ve Çin Başkanı Şi'nin bu ay sonunda görüşmesi bekleniyor.

Dolar/TL geçen hafta Türkiye-ABD ilişkilerine yönelik endişeler kaynaklı olarak yükseldikten sonra 5.40 eşiğini kırmıştı. 14 Mart sabahı dolar kuru 5.4626, euro ise 6.1944 TL'den el değiştiriyor.

Piyasalar bugün açıklanacak sanayi üretim verilerini, TCMB beklenti anketini ve Avrupa Parlamentosu'nun AB'nin Türkiye ile katılım müzakerelerini resmen askıya alması çağrısının yankılarını izliyor. Türkiye, AP kararının yok hükmünde olduğunu belirtmişti.

YORUM EKLE