Son dakika! Avrupa ülkesi Çekya, Türkiye'ye silah satışını durdurdu!

Bir son dakika haberine göre Türk Silahlı Kuvvetleri'nin başlattığı Barış Pınarı Harekatı gündemini korurken, Çekya İçişleri Bakanı da Türkiye'ye silah ihracatını durdurduğunu açıkladı. Fransa, Almanya, Norveç, Finlandiya, Hollanda ve Çekye ile birlikte silah satışını durduran ülke sayısı 6 oldu.

GÜNDEM 14.10.2019, 20:41 14.10.2019, 21:00
Son dakika! Avrupa ülkesi Çekya, Türkiye'ye silah satışını durdurdu!

Çekya İçişleri Bakanı Jan Hamáce Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Türkiye'ye askeri araç gereç ihracat lisansını askıya aldı." ifadelerini kullandı.

ÜLKE SAYISI 6'YA YÜKSELDİ
Fransa, Almanya, Norveç, Finlandiya ve Hollanda da Türkiye'ye yönelik silah ihracatını askıya alacağını açıklamış, İspanya ise 'Suriye'deki gerilimin tırmanması durumunda' Türkiye'deki Patriot hava savunma sistemlerini geri çekeceğini duyurmuştu. Çekya'nın da silah satışını askıya alacağını açıklamasıyla, Türkiye'ye silah satışını durduracağını açıklayan ülke sayısı 6'ya yükselmiş oldu.

"SİLAHI BEDAVA DEĞİL PARAMIZLA VERİYORSUNUZ" 
Cumhurbaşkanı Erdoğan gazete, televizyon ve ajansların genel yayın yönetmenleriyle Cumhurbaşkanlığı Dolmabahçe Ofisi'nde bir araya geldiği toplantıda Almanya'nın Türkiye'ye silah satışı konusundaki açıklamasına ilişkin "Biz o zaman NATO'da nasıl ortağız? Siz bize silahı bedava vermiyorsunuz. Paramızla veriyorsunuz. Peki, bulunduğumuz noktada NATO'yu korumaya gelince, bu koruma işlemini nasıl yapacağız? Siz vermezseniz dünyada bu silahları temin edeceğimiz yerler bitmedi" şeklinde konuşmuştu.

Yorumlar (0)