Son dakika... AK Parti'li Ali İhsan Yavuz'dan itiraz açıklaması

AK parti'den İstanbul seçimlerine yönelik çarpıcı açıklamalarda bulundu. İtiraz sürecine ilişkin açıklama yapan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, 'Şüpheyi kaldıracak adımlar atılsaydı seçim lehimize sonuçlanacaktı.' dedi. Detaylar haberimizde...

GÜNDEM 16.04.2019, 16:22
Son dakika... AK Parti'li Ali İhsan Yavuz'dan itiraz açıklaması

AK parti'den İstanbul seçimlerine yönelik çarpıcı açıklamalarda bulundu. İtiraz sürecine ilişkin açıklama yapan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, 'Şüpheyi kaldıracak adımlar atılsaydı seçim lehimize sonuçlanacaktı.' şeklinde konuştu.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, İstanbul seçimlerine yönelik itirazlarına ilişkin açıklamalarda bulundu. 

Yavuz'un açıklamarından detaylar...

"Bütün belgeleri YSK'ya sunduk. Seçim akşamından beri tüm Türkiye İstanbul seçimlerine kilitlenmiş durumda. Sıcağı sıcağına partiler ve YSK açıklamada bulunmuşlardı. YSK 28 bin farkla CHP'nin lehine seçimin bittiğine dair açıklamada bulunmuştu. Rakamlar her bir yerden ayrı görününcü bizim kendi kayıtlarımıza göre de çelişki olduğunu görünce İstanbul'a gittik. İlk etapta bu çelişkinin neden ibaret olduğunu araştırmaya başladık. Daha ilk akşamdan başlayarak maddi hataları düzeltmeye başladık. Gördük ki sadece maddi hata düzeltimi yoluyla başka yere kaydırılan oylar olduğunu gördük. Geçersiz oylarda da bizim olması gereken yaklaşık 6 bin oy başka yerlere kaydırılmış.

Burada ilginç bir nokta var. Oyların tamamı sayılmadı sadece yüzde 10'u sayıldı. YSK da oyların 4 ilçe ve 2 ilçedeki birer kurul hariç kalan ilçelerde sayılmasına müsaade etmedi. Ortada bir şüphe var ve bu şüpheyi gideremedik. Bu fark 13 bin 900'lere indi. Eğer tamamı sayılsaydı, şüpheyi kaldıracak adımlar atılsaydı seçim lehimize sonuçlanacaktı."

Ali İhsan Yavuz, Twitter hesabından yaptığı açıklamada yaptığı açıklamada "Birazdan, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin iptali ve yenilenmesi talepli Olağanüstü İtirazımızı Yüksek Seçim Kuruluna sunmuş olacağız inşallah." ifadelerini kullanmıştı.

Yorumlar (0)