Sinemacılardan yasaya destek

Sinema meslek birlikleri, geçtiğimiz Aralık ayında TBMM'ye sevk edilen sinema yasasıyla ilgili "Son haline getirilen bu kanun teklifinin yasalaşması ile sektörümüzün güçlenmesi ve kurumsallaşması açısından çok önemli bir adım atılmış olacak" açıklaması yaptı.

GÜNDEM 05.01.2019, 23:23
Sinemacılardan yasaya destek

Sinema meslek birlikleri, 21 Aralık 2018 tarihinde TBMM'ye sevk edilen 5224 sayılı “Sinema Filmlerinin Değerlendirilmesi ve Sınıflandırılması ile Desteklenmesi Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi” ile ilgili bir açıklama yaptı.

‘ÇOK ÖNEMLİ BİR ADIM’

Yönetmen, senarist, yapımcı ve tüm diğer icracı sanatçıların üyesi olduğu meslek birlikleri, 5224 sayılı “Sinema Filmlerinin Değerlendirilmesi ve Sınıflandırılması ile Desteklenmesi Hakkında Kanun” teklifinin, 2004'te çıkan ve günümüz ihtiyaçlarını karşılamakta çok yetersiz kalan mevcut yasaya göre birçok yenilik ve ilerleme içerdiğini açıkladı. Ortak açıklama şöyle devam etti:

“Uzun yıllardır sürdürülen görüşmelerin sonucunda sinema alanındaki meslek birliklerinin katılımı ile son haline getirilen bu kanun teklifinin yasalaşması ile sektörümüzün güçlenmesi ve kurumsallaşması açısından çok önemli bir adım atılmış olacaktır. Sinema meslek birlikleri olarak kanun teklifini desteklediğimizi kamuoyunun bilgisine sunarız.”

Mars ile yaşanan krizle ilgili çeşitli açıklamalar yapan Yılmaz Erdoğan da açıklamayı sosyal medya hesabından paylaştı.

AÇIKLAMAYI YAPAN BİRLİKLER

Türkiye Sinema Eseri Sahipleri Meslek Birliği (SESAM)
Anadolu Sinema Eseri Sahipleri Meslek Birliği (ASİTEM)
BSB Sinema Eser Sahipleri Meslek Birliği (BSB)

Film Yapımcıları Meslek Birliği (FİYAB)
Sinema ve Televizyon Eseri Sahipleri Meslek Birliği (SETEM)
Sinema Eseri Sahipleri Meslek Birliği (SİNEBİR)
Sinema Eseri Yapımcıları Meslek Birliği (SEYAP)
Televizyon ve Sinema Filmi Yapımcıları Meslek Birliği (TESİYAP)

Yorumlar (0)