'Sık lan sık' diye arkadaşının yakasına yapışan o polis...

Eylem yapan esnafa biber gazı sıkmayan polis, amiri tarafından 'Sık lan sık' diye ensesinden tutularak eylemcilerin içine iteklendi.

'Sık lan sık' diye arkadaşının yakasına yapışan o polis...

Gaziantep'te eylem yapıp Valiliğe yürümek isteyen esnafa polis müdahale etti. Bir süre yürüyüş yapan eylemciler polis engeline takıldı. Çevik kuvvet polisinin tüm çabalarına rağmen yürüyüşlerine devam eden eylemcilere müdahale edildi. Eylemcilere biber gazı sıkmak istemeyen polis memurunun ensesinden tutan başka bir polis ve polis memurunu itekleyen amiri “Sık lan sık” diye bağırdı. Eylem yapan kalabalığa doğru iteklenen polis memuru, eylemcilerin üzerine biber gazı sıktı. O anlar ise kameralara yansıdı. 

“GAZI SIK” DİYEN POLİSE SORUŞTURMA
Gaziantep'te esnaf eylemi sırasında bir polise, biber gazı sıkması konusunda yönlendirmede bulunan diğer polis memuru hakkında olumsuz davranışlarından dolayı soruşturma açıldı.

Gaziantep Valisi Erdal Ata tarafından yapılan yazılı açıklamada, “İlimiz Şahinbey ilçesi İnönü Caddesi üzerinde Eski Garajlar olarak tabir edilen bölgede bulunan sanayi esnafına, Kentsel Dönüşüm kapsamında Şahinbey ilçesi Karataş bölgesinde yeni işyerlerinin yapılması konusuyla ilgili olarak 11 Şubat 2015 günü saat 14.00 sıralarında yaklaşık 100 kişilik sanayi esnafı ve çalışanlarının Şahinbey Belediye Binasına doğru yürüyüşe geçtikleri ihbarı üzerine, Şahinbey Belediye binasında ve güzergahta gerekli emniyet tedbirleri alınmış olup, kalabalık grup ile yapılan mülakat sonucunda dağılımları sağlanmıştır.
Bahse konu grubun 12 Şubat 2015 günü saat 09.00 sıralarında tekrar belediye önünde toplanacakları duyumu üzerine 12 Şubat 2015 günü belirtilen yerde gerekli emniyet tedbirleri alınmış, yaklaşık 70 kişilik bir grup saat 09.30 sıralarında Şahinbey Belediyesi önünde toplanmış, daha sonra buradan dağılarak, ara sokaklardan tekrar birleşmek suretiyle Valilik Binasına doğru yürüyüşe geçmiş, Atatürk Bulvarı'na geldiklerinde kaldırımda yürümek yerine, yol üzerinde yürüyerek tamamen yolu trafiğe kapatmışlardır.
Ulaşımın aksaması üzerine ivedi olarak grubun bulunduğu yerde önlem alınmış, görevlilerimizce defaten yolu açmaları ve kaldırımda yürümeleri konusunda ikaz edilmelerine rağmen grup uyarılara uymayarak, yolu tamamen trafiğe kapatmış, grup görevlilerimizce engellenmeye çalışıldığı esnada, görevlilerimizin üzerine aniden yüklenmeleri ve zincirde görevli personeli aşıp devam etme girişiminde bulunmaları üzerine, gruba karşı müdahale talimatı verilmiştir.

Bu esnada grupta gazcı olarak görev yapan polis memurunun görev yaptığı sırada, diğer bir polis memurunun gaz sıkması hususunda yönlendirme yaptığı esnadaki olumsuz davranışlarından dolayı, gerekli idari inceleme ve soruşturma başlatılmıştır” denildi.

Güncelleme Tarihi: 18 Şubat 2015, 22:59
YORUM EKLE