‘Serdar Ortaç, Kürtçe besteyi çaldı, albümüne koydu’ iddiası

Örgütün Ege Bölgesi'ndeki yeni yapılanmasına ilişkin derinleştirilen soruşturmada yurt dışına kaçma hazırlığı yapan örgüt elebaşlarından H.K. ve eşi M.K. sahte pasaportla yakalandı. Zanlıların adreslerinde yapılan aramada 448 bin 468 ABD doları, 16 bin 516 lira, 765 avro ile bir miktar Suudi Arabistan riyali bulundu. Ele geçirilen 442 bin 15 ABD dolarının zanlının evindeki bir yastığın içerisine tülbentle sarılarak gizlendiği belirlendi

‘Serdar Ortaç, Kürtçe besteyi çaldı, albümüne koydu’ iddiası

Twitter’da Kürtçe parçalarla ilgili bilgiler veren ‘Serhad Eyalet Lordu’ isimli hesap, Serdar Ortaç’ın 2000 yılında çıkardığı Bilsem Ki albümünde yer alan Cahil isimli parçanın Koma Wetan’ın Kürtçe şarkısı Cahilti’den devşirme olduğunu iddia etti.

Serhat Eyalet Lordu kendi hesabından konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı: “10’uncu Yıl Marşı’nı okuyarak ‘Bu vatan bizim, ellerin değil' (Ahmet Kaya'nın linç edildiği ödül töreni) dediğin bir dönemde, ne tesadüf ki aynı yıl vatani görevini yapmamak için ‘askerlikten kısmen veya tamamen kurtulmak için hile yapmak’ suçundan 54 gün Mamak Askeri Cezaevi'nde kaldın. O dönem koğuş arkadaşın Kadir Sadık sana Koma Wetan'ın kasetini dinletiyor. Sen de hapisten çıkınca kaset yapıp bu şarkıyı okuyorsun. Bu şarkının çalıntı olduğunu fark eden Kom müzik, kasetini çıkaran Emre Plak ile görüşme yapıyor. Sen de kabullenip Koma Wetan'dan aldığını itiraf edip maddi olarak her türlü tazminatı ödemeyi kabulleniyorsun. Ama nedense Türkiye Musiki Eseri Sahipleri Meslek Birliği'ne (MESAM) gidip bu şarkıyı anonim olarak kayıt ettiriyorsun. Ve her türlü görüşmeye kapıları kapatıp bu hırsızlığın üstünü örteceğini sanıyorsun. Yanılıyorsun Serdar…”

SOSYAL MEDYA HESABINI KORUMAYA ALDI

Serhad Eyalet Lordu’nun bu açıklamaları üzerine, binlerce kullanıcı Ortaç’a mesaj gönderdi. Ortaç, konuyla ilgili iddialara cevap vermedi ve Twitter hesabını korumaya aldı. Serhat Eyalet Lordu ise bunun üzerine “Hesabını kilitleyerek bu işin üstünü örtemezsin… Bir de fanları değil seni bekleriz açıklama için” dedi.

Ortaç, 12 Şubat 1999’da düzenlenen Magazin Gazetecileri Derneği’nin gecesinde Kürtçe şarkı söyleyeceğini açıkladığı için lince uğrayan Ahmet Kaya’ya çatal fırlatan isimler arasındaydı. Yıllar sonra konuyla ilgili pişmanlığını dile getirse de Ortaç’a yönelik tepkiler dinmedi.

YORUM EKLE