Şehit kaymakamın babası: Benim çocuk devletin kaynaklarını peşkeş çekmediği için...

Mardin'in Derik Belediye Başkan Vekili Kaymakam Safitürk'ün şehit olduğu terör saldırısına ilişkin 11'i tutuklu 15 sanığın ifadesi alındı. Şehidin babası Asım Safitürk ve yakınlarının da katıldığı duruşma ertelendi

GÜNDEM 12.08.2017, 00:55
Şehit kaymakamın babası: Benim çocuk devletin kaynaklarını peşkeş çekmediği için...

Mardin'in Derik Belediye Başkan Vekili olarak  görevlendirilen Kaymakam Muhammed Fatih Safitürk'ün şehit olduğu terör  saldırısına ilişkin 15 sanığın yargılandığı duruşmaya devam edildi. 

Mardin 3. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmada, tutuksuz sanıklar  Abdülkadir Deniz, Mehmet Ali Yazıl, Saime Ateş Mesutoğlu ve Hüseyin İzci ile  Siverek T Tipi Cezaevinde tutuklu bulunan Fikret Bağı hazır bulunurken, başka  illerdeki cezaevlerinde tutuklu olan sanıklar Tahsin Erdaş, Şerif Mesutoğlu,  Mehmet Deniz, Nursel Eser, Ahmet Deniz, Devran Aslan, Fikret Deniz, Vedat Erol,  Zinet Erdaş ve Zuhal Dalçin ise Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) üzerinden  duruşmaya katıldı.

Mahkemede hazır bulunan tanıklardan Serhat Savuci, Serhat Dağlı ve  Hakan Çelik'in ifadelerine başvuruldu.

Siverek Cezaevinden mahkeme heyeti karşısında ifadesi alınması talebi  üzerine getirilen Fikret Bağı, aynı cezaevinde kaldığı tutuklu sanık Tahsin Erdaş  tarafından ölümle tehdit edildiğini ileri sürerek tahliyesini istedi. Tutuklu  sanık Tahsin Erdaş ise suçlamaları reddetti.

Mahkemede savunmalarını yapan tutuklu sanıklardan Tahsin Erdaş, Fikret  Bağı, Devran Aslan, Vedat Erol, Zuhal Dalçin, Nursel Eser, Zinet Erdaş, Mehmet  Deniz, Ahmet Deniz, Fikret Deniz üzerilerine atılı suçlamaları reddederek,  tahliye ve beraatlerini talep etti.

Tutuksuz sanıklar Abdülkadir Deniz, Mehmet Ali Yazıl, Saime Ateş  Mesutoğlu ve Hüseyin İzci de olayla ilgileri ve bilgilerinin bulunmadığını ileri  sürerek, beraatlarını talep etti.

İçişleri Bakanlığı ve Mardin Valiliği yetkili avukatları ile müşteki  avukatları, tutuklu sanıkların tutukluluk halinin devam etmesini talep ederek,  tüm sanıklar hakkında şikayetlerinin sürdüğünü belirtti.

Sanık avukatları da tutuklu ve tutuksuz yargılanan müvekkillerine  atılı suçları reddederek tahliye ve beraatlerini talep etti.

Safitürk'ün babası duruşmaya katıldı

Şehit Kaymakam Safitürk'ün babası Asım Safitürk, duruşma salonunda  hazır bulundu. Baba Safitürk, Derik'te oğlundan ziyade devletin katledildiğini  belirtti.

Olayın sadece  Derik ile sınırlı olmadığını belirten Safitürk, "Benim  çocuğum yaptığı hizmetlerden dolayı katledilmiştir. Benim çocuğum Derik'e hizmet  etmek için gelmişti. Benim çocuk devletin kaynaklarını başkalarına peşkeş  çekmediği için katledilmiştir." dedi.

Duruşmada hazır bulunan şehit Kaymakam'ın ablası Ayşe Türkhan,  suçluların en ağır şekilde cezalandırılmasını istedi.

Mahkeme heyeti, verdiği kısa aranın ardından tutuklu sanıkların  tutukluluk hallerinin devamına, bazı tanıkların da ifadesinin alınması ve şehit  Kaymakam Safitürk'ün yakın koruması polis memuru Mehmet Kahraman'ın zorla  getirilmesi yönünde karar verdi.

Tutuklu sanık Devran Aslan'ın kaldığı ceza evinde baskı altında  olabileceği gerekçesiyle başka ceza evine nakline karar vererek duruşmayı 2 Ekim  saat 10.00'a erteledi.

Duruşmayı ayrıca, Mardin Valisi Mustafa Yaman, Trabzon Şehit Aileleri  Derneği adına Ahmet Külekçi, Türkiye Güvenlik Korucuları ve Şehit Aileleri  Federasyonu Başkanı Orhan Kandemir'de izledi.

İstenilen ceza

İddianamede, sanıklardan Abdulkadir Deniz, Ahmet Deniz, Devran Aslan,  Fikret Baği, Fikret Deniz, Hüseyin İzci, Mehmet Deniz, Mehmet Ali Yazıl, Nursel  Eser, Saime Ateş Mesutoğlu, Şerif Mesutoğlu, Tahsin Erdaş, Vedat Erol, Zinet  Erdaş ve Zuhal Dalçin hakkında, "Devletin birliği ve ülke bütünlüğünü bozmak",  "Kişiyi yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle tasarlayarak öldürmek", "Kişiyi  yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle tasarlayarak öldürmeye teşebbüs etmek",  "Silahlı terör örgütüne üye olmak", "Kamu malına zarar vermek", "Tehlikeli  maddeleri izinsiz olarak bulundurma veya el değiştirilmesi" ve "6136 sayılı  yasanın 12. maddesine muhalefet" suçlarından 3'er kez ağırlaştırılmış müebbet ile  23 yıldan 54 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

İçişleri Bakanlığınca Kanun Hükmünde Kararname (KHK) gereği Derik  Belediye Başkan Vekili olarak görevlendirilen Kaymakam Muhammet Fatih Safitürk,  Derik Kaymakamlığındaki makam odasında 10 Kasım 2016'da düzenlenen saldırıda  şehit düşmüştü.

Yorumlar (0)
32°
açık