Seçmen listeleri askıda! | YSK seçmen sorgulama...|Nerede oy kullanacağım?

31 Mart 2019 yerel seçim tarihi yaklaştıkça vatandaşlar oy kullanacakları yerleri araştırmaya başladı. Seçim hazırlıkları devam ederken seçmen listeleri asılı. YSK seçmen sorgulama... Nerede oy kullanacağım... İşte seçimlerle ilgili merak edilen her şey...

GÜNDEM 05.01.2019, 12:00
Seçmen listeleri askıda! | YSK seçmen sorgulama...|Nerede oy kullanacağım?

31 Mart 2019 yerel seçim tarihi yaklaştıkça vatandaşlar oy kullanacakları yerleri araştırmaya başladı. Seçim hazırlıkları devam ederken seçmen listeleri asılı. YSK seçmen sorgulama... Nerede oy kullanacağım... İşte seçimlerle ilgili merak edilen her şey... 

Yerel seçim hazırlıkları tüm hızıyla devam ediyor. Vatandaşlar, ''nerede oy kullanacağım'' sorusunun yanıtını araştırıyor. YSK seçmen sorgulamadan nerede oy kullanacağınızı öğrenebilirsiniz. öğrenciler nerede oy kullanacak? seyyar sandık uygulaması nedir? Seçim öncesi merak ettiklerinizi haberimizde bulabilirsiniz

Yüksek Seçim Kurulunca (YSK), mahalli idareler seçimi  için  bugün askıya çıkarılan muhtarlık bölgesi askı listeleri 17 Ocak Perşembe  günü saat 17.00'ye kadar askıda kalacak. 

YEREL SEÇİM HAZIRLIKLARI SÜRÜYOR

YSK'nin 31 Mart 2019 Pazar günü yapılacak mahalli idareler seçimi için  hazırladığı seçim takvimi işliyor.

Buna göre, adres değişikliğinde bulunmak isteyen seçmenlerin ilgili  nüfus müdürlüğüne adres beyan formu ile birlikte elektrik, su, telefon, doğalgaz  abonelik sözleşmesi veya faturası, noter tasdikli kira sözleşmesi gibi  belgelerden birisi ile başvurarak nüfus müdürlüğünce tescil edilen adrese ilişkin  imzalı ve onaylı adres beyan formunun bir örneği ve eklerini ilçe seçim kurulu  başkanlığına teslim etmeleri gerekiyor.

YSK SEÇMEN SORGULAMA...

Seçmen kağıtları bugün itibariyle muhtarlıklarda askıda. 17 Ocak tarihine kadar muhtarlıklardan seçmen sorgulama yapılabilecek. Ayrıca www.ysk.gov.tr'den, mobil cihazlara indirilen 'Seçmen Sorgulama' uygulaması ve e-Devlet kapısından da sorgulama yapmak mümkün.

Yurt İçi seçmen sorgulama yapmak için https://secmen.ysk.gov.tr/ysk/secmenBilgiYurtici.jsp sitesine girip, "Nüfusa Kayıtlı Olduğu İl", "T.C. Kimlik Numarası", "Nüfusa Kayıtlı Olduğu Sıra No" gibi bilgileri doldurduktan sonra resim doğrulaması yaptığınızda nerede oy kullanacağınızı öğrenebilirsiniz.

ÖĞRENCİLER NEREDE OY KULLANACAK?

Öğrenim gördükleri yerlerde oylarını kullanmak isteyen öğrenciler  (askeri öğrenciler hariç), öğrenim gördükleri okuldan, o okulun öğrencisi  olduklarına ve kaldıkları yurt müdürlüğünden de yurtta kaldıklarına ilişkin  alacakları belgelerle bağlı bulundukları okul ve yurtların ilgili nüfus  müdürlüklerine bizzat başvurmaları ve tescil edilen adrese ilişkin imzalı ve  onaylı adres beyan formunun bir örneği ile eklerini ilçe seçim kurulu  başkanlığına teslim etmeleri halinde bulundukları yerden oy kullanabilecek.

SEYYAR SANDIK UYGULAMASI

Yerel seçimlerde hastalığı veya engeli sebebiyle yatağa bağımlı seçmenler için yapılacak seyyar sandık başvurularında talep formu ile "engeli nedeniyle yatağa bağımlı olduğu" veya "hastalığı sebebiyle yatağa bağımlı olduğu" ibaresinin yer aldığı sağlık raporu ibraz edilmesi gerekecek.

Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) 31 Mart mahalli idareler seçimlerine yönelik kararı, kurulun internet sitesinde yayımlandı. Kararda, seçim takvimine göre hastalığı ve engeli sebebiyle yatağa bağımlı seçmenlerin bir yakını tarafından "www.ysk.gov.tr" internet adresinden temin edilecek "seyyar sandık kurulu talep formu" ile 4-17 Ocak arasında ilçe seçim kurulu başkanlığı veya buraya gönderilmek üzere muhtarlıklara başvuru yapılması gerektiği hatırlatıldı.

Talep formu ile "engeli nedeniyle yatağa bağımlı olduğu" veya "hastalığı sebebiyle yatağa bağımlı olduğu" ibaresinin yer aldığı sağlık raporunun ibraz edilmesi gerektiği belirtilen kararda, bir önceki seçimde kalıcı olarak yatağa bağımlı olduğu tespit edilerek seyyar sandık seçmen listesine dahil edilmiş seçmenlerden yeniden sağlık raporu istenmeyeceği vurgulandı.

Sağlık raporlarında yatağa bağımlılığın tıbbi sebebinin, yatağa bağımlılığın kalıcı olup olmadığının, yatağa bağımlılığın süresinin belirtilmesi, raporların ıslak imzalı veya elektronik imzalı ve barkodlu şekilde düzenlenmesi ve tereddüt halinde barkod kontrolünün ilçe seçim kurulu başkanlığınca yapılması gerektiği bildirildi.

Yorumlar (0)