Sarai Sierra cinayetinin katili yeniden hakim karşısında! ''Tecavüz etmedi sadece öldürdüm''

İstanbul'un Fatih ilçesindeki surların fotoğrafını çeken turist Sarai Sierra'ya tecavüz ederek öldürmek suçundan yargılanan tutuklu sanık Ziya Tasalı yeniden hakim karşısında...

GÜNDEM 22.02.2019, 12:37
Sarai Sierra cinayetinin katili yeniden hakim karşısında! ''Tecavüz etmedi sadece öldürdüm''

İstanbul'un Fatih ilçesindeki surların fotoğrafını çeken turist Sarai Sierra'ya tecavüz ederek öldürmek suçundan yargılanan tutuklu sanık Ziya Tasalı yeniden hakim karşısında...Yargıtay 1. Ceza Dairesinin yerel mahkemece verilen kararı kısmen  bozmasının ardından yeniden görülen davanın ilk duruşması, İstanbul 5. Ağır Ceza  Mahkemesi'nde gerçekleşti.

Tutuklu sanık Ziya Tasalı'nın katıldığı duruşmada, Sarai Sierra'nın  ailesi ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı avukatları da müdahil olarak  hazır bulundu.

Yargıtay  bozma ilamının okunduğu duruşmada, beyanı sorulan müdahil  aile avukatı Ceren Şarman, Yargıtayın üst sınırdan ceza verilmesine yönelik  gerekçesine katıldığını belirterek, "Ancak cinsel saldırı eyleminin teşebbüs  aşamasında kaldığı yolundaki görüşüne katılmıyoruz. Biz eylemin tamamlandığı  kanaatindeyiz." dedi.

Aile Bakanlığı avukatı Nuray Yiğit ise bozma ilamının aleyhe olan  kısımlarını kabul etmediklerini ve cinsel saldırının tamamlanmış olduğu  kanaatinde olduklarını söyleyerek, bozma ilamına kısmen direnilmesine talep etti.

İstanbul Cumhuriyet Savcısı Kadir Nazmi Yelkenci'nin bozma ilamına  uyulması talebini de değerlendiren mahkeme heyeti, usul ve yasaya uygun bulduğu  Yargıtay bozma ilamına uyulmasına oy birliğiyle karar verdi.

"CİNSEL SALDIRI SUÇUNUN TEŞEBBÜSTE KALDI"

Esasa ilişkin görüşü sorulan savcı Yelkenci, hazırladığı mütalaayı  mahkeme heyetine sundu. Okunan mütalaada, sanık Ziya Tasalı'nın fotoğraf çekmek  için Fatih'te Sirkeci ile Cankurtan semtleri arasında bulunan tarihi surlarda  olan Amerikalı fotoğrafçı Serai Sierra'yı nasıl öldürdüğü anlatıldı.

Sanık Tasalı'nın Sierra'yla boğuşması sırasında orgazm olduğu, cinsel  saldırısının teşebbüs aşamasında kaldığı ve sanığın bunun verdiği infialle  maktuleyi öldürdüğü belirtilen mütalaada, sanığın eylemine uyan "cinsel saldırıya  teşebbüs" suçundan 9 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edildi.

Mütalaada, sanık Tasalı'nın 24 Haziran 2014'de maktuleye ait elbise ve  elektronik eşyalarını satmak istediği ancak satamayınca elbiselerini Sirkeci'de  bir çöp konteynerine, elektronik cihazları da bulunmaması için Sarayburnu'nda   denize attığı vurgulanırken, bu kişinin "nitelikli hırsızlık" suçundan da 5  yıldan 10 yıla kadar hapisle cezalandırılması istendi.

"CİNSEL SALDIRI EYLEMİ GERÇEKLEŞMİŞTİR"

Müdahil ailenin avukatı Şarman ise mütalaaya katılmadığını anlatarak,  "Maktule baygınlık geçirdikten sonra cinsel saldırı eylemi gerçekleşmiştir.  Öldürme olayı daha sonra gerçekleşmiştir. Biz sanığın tamamlanmış suçtan dolayı cezalandırılmasını istiyoruz." dedi.

Aile Bakanlığı avukatı Yiğit ise cinsel saldırı suçunun teşebbüs  aşamasında kaldığı yönündeki mütalaaya katılmadıklarını belirterek, sanığın  cezalandırılmasına karar verilmesini istedi.

Savunması sorulan sanık Tasalı, "Ben maktuleyi öldürdüğümü kabul etmiştim. Ancak tecavüzde bulunmadım. Önceki savunmalarımı tekrar ediyorum." diye  konuştu.

Davaya ilişkin ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, sanık Tasalı'nın  tutukluluk halinin devamına hükmederek duruşmayı 21 Mart'a erteledi.

SARAİ SİERRA CİNAYETİ

Amatör fotoğrafçılıkla uğraşan ve 12 Ocak 2013'te Türkiye'ye gelen  Sarai Sierra, Beyoğlu'nda bir oda kiralamış, 22 Ocak'ta ABD'de olmasını bekleyen  ailesi, dönmemesi üzerine Sierra için kayıp başvurusu yapmıştı. Başvurunun  ardından başlatılan arama çalışması sonucu, Sierra'nın cesedi, 2 Şubat'ta  Sarayburnu'ndaki sur kalıntılarında bulunmuştu.

Olayla ilgili soruşturmayı yürüten İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca  hazırlanan iddianamede, sanık Ziya Tasalı hakkında "kasten öldürme" suçundan  ağırlaştırılmış müebbet, "nitelikli cinsel saldırı" ve "kişinin ölmesinden  yararlanarak hırsızlık" suçlarından ise 10 yıldan 19 yıla kadar hapis cezası  talep edilmişti.

 Yargılama yapan İstanbul 5. Ağır Ceza Mahkemesi, 24 Haziran 2014'de  verdiği kararla, sanığı ''kan gütme saikiyle kasten öldürme'' suçundan müebbet,  "nitelikli cinsel saldırı'' suçundan 5 yıl 10 ay ve "kişinin ölmesinden  yararlanarak hırsızlık" suçundan da 2 yıl 6 ay hapis cezası vermişti.

YARGI İLAMI 

Dava dosyasının temyiz edildiği Yargıtay 1. Ceza Dairesi, mahkemenin  "nitelikli kasten öldürme" suçundan verdiği müebbet hapis cezasını onamıştı.

"Nitelikli cinsel saldırı" suçundan verilen 5 yıl 10 ay hapis cezası  kararını, saldırı teşebbüs aşamasında kaldığı halde bu yönde karar verilmediği ve  kusur ağırlığına göre sanığa üst sınırdan ceza verilmesi gerektiği için bozan  daire, "hırsızlık" suçu yönünden verilen hapis cezasında da üst sınıra yakın veya  üst sınırdan ceza tayin edilmediği gerekçesiyle bozma hükmü kurmuştu.

Yargıtay, mahkemenin kararında Anayasa Mahkemesince Türk Ceza  Kanunu'nun (TCK) 53. maddesindeki bölümlerin (yasal haklar) nazara alınmadığı da  vurgulanmıştı.

Yorumlar (0)