Şanlıurfa'da otizmli çocuğun karnından 2 kilogram plastik çıktı!

Mardin'de yaşayan 14 yaşındaki otistik Mehmet Ekinci, yakınları  tarafından karın ağrısı şikayetiyle hastaneye götürüldü. Ekinci'nin karnından 2 kilogram plastik çıktı.

Şanlıurfa'da otizmli çocuğun karnından 2 kilogram plastik çıktı!

Mardin'de yaşayan 14 yaşındaki otistik Mehmet Ekinci, yakınları  tarafından karın ağrısı şikayetiyle ailesi tarafından kentteki bir hastaneye  götürüldü.

Muayenenin ardından Harran Üniversitesi (HRÜ) Tıp Fakültesi Araştırma  ve Uygulama Hastanesine sevk edilen Ekinci'nin burada yapılan kontrol ve  tetkikleri sonucunda, karnında kitle tespit edildi.

Hemen ameliyata alınan çocuğun mide ve bağırsağında plastik çay  kaşığı, eldiven, poşet, kablo gibi malzemelerden oluşan yaklaşık 2 kilogram kitle  çıkarıldı.

KABLO, ELDİVEN, ÇAY KAŞIĞI, POŞET...

Başarılı geçen operasyonun ardından sağlığına kavuşan Ekinci,  tedavisinin ardından taburcu edilecek.

Ameliyatı gerçekleştiren ekibin başında bulunan Çocuk Cerrahisi Ana  Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Erman Dörterler, gazetecilere yaptığı  açıklamada, hastanın kendilerine tümör, kanser ve yabancı kitle şüphesi ile  getirildiğini söyledi.

Tetkiklerde hastanın midesinde ve ince bağırsağında ne olduğu  bilinmeyen çok sayıda parçadan oluşan bir kitle tespit ettiklerini belirten  Dörterler, "Tetkiklerden sonra hastayı acil olarak ameliyata aldık. Ameliyatta  midesini ve ince bağırsağını tümüyle dolduran kitle bulduk. Hastanın uzun süredir  yediğini düşündüğümüz kablo, eldiven, çay kaşığı, poşet gibi plastik muhtevadan  oluşan yaklaşık 2 kilogram kitleyi çıkardık." dedi.

''İLK DEFA BÖYLE BİR HASTAYLA KARŞILAŞIYORUM''

Dörterler, hastanın ameliyattan sonra sağlık durumunun iyiye gittiğini  ve gelecek hafta kendisini taburcu edeceklerini ifade etti.

Böyle vakalarla sık sık karşılaşmadıklarını belirten Dörterler, şöyle  devam etti: "Böyle hastalıklara birkaç yılda bir rastlıyoruz. Genelde saç, taş ve  plastik yiyen psikolojik hastalığı olan hastalar var. Daha çok kıl, saç yiyen  hastalarla karşılaşıyoruz ancak midede ve bağırsakta plastik malzeme olması çok  rastladığımız bir durum değil. Ben ilk defa böyle bir hasta ile karşılaşıyorum.  Tabii bunları yıllarca uzun sürede yediği için midesini ve bağırsağını doldurmuş,  en sonunda bu muhteva bağırsakta bir delik açmış ve kana karışmıştı. Bu nedenle  acil ameliyat yapmak zorunda kaldık."

Çocuğun babası Servet Ekinci de oğlunun otizmli olduğu için bakım  evinde kaldığını, rahatsızlanması üzerine hastaneye götürdüklerini dile getirdi.

Oğlunun mide ve bağırsağından plastik malzemelerin çıkmasının  kendilerini çok şaşırttığını aktaran Ekinci, çocuğunun sağlığına kavuşmasının  mutluluğunu yaşadıklarını ifade etti.

YORUM EKLE