Sanal Devriye Uygulaması başladı- Sosyal medyada paylaşımlara dikkat

Emniyet birimleri yeni bir uygulama alanında artık boy göstermeye başladı.. Sosyal medya üzerinden yapılan terör propagandası ve çeşitli suçlar teşkil eden paylaşımları Sanal Devriye Uygulaması ile takip ederek anında gerekli işlemi yapabilecek.

Sanal Devriye Uygulaması başladı- Sosyal medyada paylaşımlara dikkat

Emniyet Genel Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele ekipleri Sosyal medyanın tansiyonunu Sanal Devriye Uygulaması ile kontrol edecek...

Sanal Devriye Uygulaması hakkında bilgi veren Emniyet Genel Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkan Yardımcısı İhsan Erdoğan, "Sosyal medyanın tansiyonunu Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığında tutuyoruz" dedi.

İnternet kullanımının artmasıyla sanal dünyada işlenen suçların tür ve sayısı da arttı.

Ortaya çıkan tablo, suç ve suçlulara karşı internet ortamının takip ve denetimini zorunlu hale getirdi.

Bu amaçla Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde 2011'de Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı kuruldu.

Dairede görevli personel, internetin suçlulardan arındırılması için 7 gün 24 saat "devriye hizmeti"nde bulunuyor.

EGM Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkan Yardımcısı İhsan Erdoğan, yaptığı açıklamada, internet kullanımının 2000'li yılların başından itibaren arttığını belirterek, Türkiye'nin dünya internet kullanımı sıralamasında 18. sırada bulunduğunu ifade etti.

Sanal devriyeyle şüpheliler deşifre ediliyor

İnternet kullanımının artmasıyla sanal dünyada işlenen suçların da çoğaldığına dikkati çeken Erdoğan, bu alanı denetlemek için "sanal devriye hizmeti" yürüttüklerini anlattı.

Erdoğan, terör örgütlerinin propagandasını yapan internet siteleri ile sosyal medya hesapları başta olmak üzere uyuşturucu, silah kaçakçılığı, yasa dışı bahis, çocuğun cinsel istismarı, banka kartı dolandırıcılığı ve kritik sistemlere erişme girişimi gibi suçları işleyen şüphelileri deşifre etmeye yönelik çalışmalar yaptıklarını söyledi.

Güncelleme Tarihi: 17 Kasım 2018, 17:34
YORUM EKLE