Samsun'da batan gemide ölü sayısı arttı!

Samsun açıklarında Panama bandıralı geni battı. Batan gemi için yapılan arama kurtarma çalışmalarında 6 kişinin cesedine ulaşıldı.

GÜNDEM 07.01.2019, 15:04
Samsun'da batan gemide ölü sayısı arttı!

V Samsun'a 80 mil(130 km) mesafede batan Panama bandıralı gemiden kurtarılan 4 kişi Sahil Güvenlik Bölge Komutanlığı helikopteri ile Samsun-Çarşamba Havaalanına getirilerek hastanelere kaldırıldı. Ekiplerce 3 kişinin daha kurtarıldığı, 6 kişinin de cesedine ulaşıldığı bildirildi.  

Samsun Valiliği'nden yapılan son açıklamada, kurtarma çalışmalarında an itibariyle canlı olarak kurtarılan mürettebat sayısı toplam 7 olup, 2 mürettebatın ise cansız bedeni ekiplerimiz tarafından denizden alınmıştır. Kurtarma faaliyeti devam etmektedir. Bahse konu gemide toplam 13 mürettebat bulunmakta ve bunların 9'u Ukrayna, 2 siAzerbaycan, 2'sinin de Rus uyruklu olduğu bilgisi alınmıştır" denildi. 

VALİLİKTEN AÇIKLAMA

Konuyla ilgili Samsun Valiliği'nin açıklaması şöyle:  "Bugün sabah saat 08.10'da Sahil Güvenlik Komutanlığımız, Samsun açığı 80 mil mesafede ‘Volgo Balt 214’ Panama Bayraklı, 8841644 IMO Numaralı Volga-Balt 214 isimli kuru yük gemisinden tehlike sinyali almıştır. 08.50’de Samsun ve Sinop’tan iki kurtarma gemisi hareket etmiş fakat Samsun’dan çıkan gemi hava şartları nedeniyle geri dönmüştür. Diğeri intikale devam etmektedir. 09.05’te kurtarma helikopteri Çarşamba Havalimanı'ndan kalkış yapmış, saat 09.54’te olay yerinde 3 adet can salı ve içlerinde insanların olduğunu rapor etmiştir. Bahse konu gemide toplam 13 mürettebat olduğu bilgisine ulaşılmıştır. Kurtarma helikopterimiz 6 kişiyi sağ olarak kurtarmıştır. 1 kişinin de cansız bedenine ulaşılmıştır. Ayrıca, 1 uçak, 4 helikopter, 1 arama kurtarma gemisi, 1 römorkör,  2 sahil güvenlik botu da arama ve kurtarma faaliyetlerine devam etmektedir."

Yorumlar (0)
17°
açık