28 Ocak 2017 Cumartesi 00:41
Sağlık Bakanı, "Yeşil Dedektör" adlı uygulamayı tanıttı

Uygulama sayesinde sigara içilen kapalı bir mekanının konumu anında sisteme bildirim  olarak düşüyor ve yetkililerin en doğru ve kısa şekilde işlem başlatması  sağlanıyor. 

Sağlık Bakanı Akdağ, bakanlığının sigarayla mücadele çalışmalarıyla ilgili bilgiler aktardı. "Dumansız hava sahası"nın kapsamının genişletilmesi ve düz paket  uygulamasına geçilmesinin de aralarında olduğu birtakım çalışmaları  tamamladıklarını bildiren Akdağ, bu çalışmalarla ilgili yasal düzenlemenin  anayasa referandumundan sonra Meclise getirileceğini söyledi.

Düz paket uygulamasıyla ilgili ayrıntıları da paylaşan Akdağ, "Her ne  kadar sigara paketlerinin üzerine uyarılar koyduysak da şimdi paketin hemen  bütününün uyarıyla kaplandığı, markanın bir köşede küçücük kaldığı, adeta ancak  okunabildiği yeni bir sigara paketi olacak. Bu Avustralya'da başlayan bir  uygulama ve başarılı sonuçları var." dedi.

İşletmelerde sigara satışının yapıldığı bölümlerle ilgili kapalı dolap  uygulamasına geçileceğini açıklayan Akdağ, şu bilgileri verdi: "Sigaraların dükkanlarda dışarı camekandan görünmeyen bir yerde olması  gerekiyor. Kanunu yazarken görünmemeyi böyle planlamıştık. Sigaralar raflara  konulup satılabilir, buna karşın 'Sigara görünür bir yerde tutulamaz' diye kanun  maddesi hazırladık. Sigara dolabın içerinde olacak. Genelde marketler satmayı çok  istedikleri ürünleri kapı ve kasaya yakın yerlere koyuyorlar. Bunun caydırıcı  olması için sigarayı kapalı dolaba sokan bir madde getiriyoruz."

"Tente meselesiyle ilgili tedbirimizi almış durumdayız"

Bakan Akdağ, "Dumansız hava sahası"nın kapsamına, üzeri açılıp  kapanabilen alanların da gireceğini belirterek, "Tente meselesiyle ilgili  tedbirimizi almış durumdayız. Kapatılabilir bir alan varsa oranın açık olması  yasal olarak bir şeyi değiştirmiyor. Orası bize göre kapalı. Orası kapatılabilir  ise burası da kapalı alan. Yani yasada bir arıza yok, takipte arıza var. Bu görev  valilerin görevidir. Yani bu işi takip etmek valilerimizin görevidir." uyarısında  bulundu.

Bakanlık olarak sigarayla mücadele çalışmaları kapsamında teknolojiyi  de en etkin biçimde kullanmak istediklerini bildiren Akdağ, bu kapsamda Yeşilay  ile "Dumansız hava sahası" ihlallerinin yetkililere bildirilmesini sağlayan  "Yeşil dedektör" isimli akıllı telefon uygulamasının geliştirildiğini söyledi.  Akdağ, "Şimdi kapalı mekanda sigara içildiğinde ne yapıyorsunuz 'Alo 184'ü  arayıp, 'Şurada sigara içiliyor' diyorsunuz. Alo 184, oraya en yakın  denetleyiciye haber veriyor. Denetleyici de hemen oraya geçiyor. Buna rağmen iş  istediğimiz gibi yürümüyor. Bunun yerine şimdi 'Yeşil Dedektör' uygulamasına  girdiğiniz zaman bu bizim sistemimizde konum da bildiren bir uyarı haline  dönüşüyor. Doğrudan oraya gideceğiz. Burada vatandaşlarımızın duyarlılığı çok  önemli. Vatandaşlarımız 'İçiliyor, ben de sesimi çıkartmayayım.' demeyecek,  şikayet edecek." diye konuştu.

"Çok yönlü bir mücadeleye yeniden başlıyoruz"

Son dönemde sigara kullanım oranlarının tekrar artmaya başladığına  dikkati çeken Akdağ, şunları kaydetti: "2008 ile 2012 yılı arasındaki uygulamalarımızla Dünya sağlık  Örgütünden üst üste sigarayla mücadele kapsamında ödül aldık. Sigara içme  oranları dört yıl içerisinde yüzde 31'lerden yüzden 26-27'lere geriledi ama şu  anda oran yine yüzde 30'unun üzerine çıktı. Gevşeme oldu. Kapalı mekanlarda  sigara içilmesi hususunda gevşeme var, yeni birtakım tedbirler almak lazım.  Toplumda yeniden bir farkındalık oluşturmalıyız. Bunun için de ciddi bir medya  kampanyası hazırlıyoruz. Şimdi Yeşilay ile bir kampanya hazırladık. Yeşilay  bugünlerden başlayarak 3 ay boyunca bu kampanyayı yürütecek. Bunların sonuçlarını  ölçeceğiz. Dolayısıyla çok yönlü bir mücadeleye yeniden başlıyoruz."

Akdağ, bundan sonraki dönemde sigarayla ilgili talebi azaltıcı  çalışmalara ağırlık vereceklerini dile getirerek, "Yüksek vergilerin sigarada çok  etkili olduğu görülüyor. Fiyatı artınca kullanım azalıyor. Türkiye'de 10 liralık  bir sigaranın yaklaşık 8,5 lirasında vergi var. Talebi azaltmalıyız. Özellikle  gençlerde talebi azaltıcı çalışmalara yoğunlaşmamız lazım." değerlendirmesinde  bulundu.

Sigaranın "akciğer ve gırtlak kanseri demek" olduğunu vurgulayan  Akdağ, "Sigara içerek bir taraftan kendimize bir taraftan da çevremizdekilere  zarar veriyoruz. Sigarayla mücadeleye devam edeceğiz, bu mücadeleyi bırakmayız.  Bir toplumun geleceğini önemsiyorsanız sigara ve alkolle çok ciddi mücadele  etmelisiniz." ifadelerini kullandı.

 "Elektronik sigara da zararlı"

Son dönemde sigaradan daha az zararlı olduğu kanaatiyle bunun yerine  elektronik sigaranın tercih edilmesine de değinen Akdağ, bu konuda önemli  uyarılarda bulundu.

 Özellikle İngiltere'de elektronik sigaranın, sigaradan daha az zararlı  olduğu yönünde birkaç yayın çıktığını belirten Akdağ, bu yayınlarda bile  elektronik sigarayla ilgili "risk yok" denilmediğine dikkat çekti.

Bakan Akdağ, Dünya Sağlık Örgütünün de kendilerinin de "Elektronik  sigaranın, sigara gibi zararlı bir kullanım olduğu" görüşüne sahip olduklarını  vurgulayarak, "Çıkan yayınların bir kısmını da ilgili firmalar yaptırıyor.  Dolayısıyla bu konuda meta analiz dediğimiz birçok yayın çıkmalı. Sigara zararlı,  elektronik sigara da zararlı." dedi.
 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.