Sağlık Bakanı açıkladı! O ürünlere dikkat

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 2018 yılında çocuk kozmetiklerinden otel ve erkek kozmetik ürünlerine kadar 2 milyondan fazla ceza kesildiğini açıkladı.

GÜNDEM 18.01.2019, 10:04
Sağlık Bakanı açıkladı! O ürünlere dikkat

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 2018 yılında çocuk kozmetiklerinden otel ve erkek  kozmetik ürünlerine kadar 2 milyondan fazla ceza kesildiğini açıkladı. Bakan Koca, Twitter hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda, halkın  sağlığını riske atan ürünlerle ilgili piyasa denetim rakamlarını açıkladı.

Paylaşımında, "Vatandaşımızın sağlığını riske atan, haksız çıkar  sağlama peşinde olan ya da gerçeğe aykırı sağlık beyanında bulunan her türlü  ürünle ilgili piyasa denetimlerimiz hız kesmeden devam etmektedir." ifadesine yer  veren Koca, Bakanlık olarak vatandaşların güvenli, nitelikli sağlık hizmeti  alabilmesi ve güvenli ürünlere erişebilmesinin en önemli öncelikleri arasında  bulunduğunu aktardı.

Koca, yapılan piyasa denetimleri ve sonuçlarıyla ilgili şunları  kaydetti: "2018 yılında 1949 adet tıbbi cihaz denetlenmiş; 24 adet güvensiz  ürün, 132 adet teknik düzenlemeye aykırı ürün tespit edilmiştir. Tespit edilen bu  uygunsuzluklara istinaden uygulanan 2 milyon 676 bin 526 lira para cezası ile bu  ürünlerin piyasaya arzının durdurulması, toplatılması ve gerektiğinde bertarafı  sağlanmıştır. 2018 yılında 1380 kozmetik ürün denetlenmiş, 64 güvensiz, 579  uygunsuz ürün tespit edilmiştir. Bunlara ilaveten diğer kamu kurumları tarafından  Bakanlığımıza ulaştırılan ve incelemeler neticesinde sahte/kaçak/taklit olduğu  belirlenen 746 ürün daha tespit edilmiştir. Tüm bu ürünlere istinaden 2 milyon  630 bin 54 lira para cezası kesilmiştir. Bu ürünler arasında çocuk kozmetikleri,  dekoratif kozmetik ürünler, göz makyajı ürünleri, hizmet sunumunda kullanılan  kişisel temizlik ve bakım ürünleri (özellikle otel kozmetikleri), tıraş ürünleri  ve erkek kozmetikleri (krem, köpük, losyon), duş ve banyo ürünleri (tuzlar,  köpük, yağlar, jeller) bulunmaktadır."

Sağlık Bakanı Koca, sağlık beyanı mevzuatına aykırı şekilde internet  ve TV yoluyla yapılan ürün tanıtım ve satışına yönelik denetimlere ilişkin de  "2018 yılında 6 bin 259 internet sitesi erişime engellenmiştir. 8 milyon 800 bin  lira idari para cezası uygulanmıştır." bilgisini paylaştı.

Yorumlar (0)
18°
açık