RTÜK'ten dondurma reklamlarına müdahale! Ahlak sınırlarını aşıyor

RTÜK İzleme ve Değerlendirme Daire Başkan Yardımcısı Murat Ellialtı, reklamlara ilişkin açıklamalarda bulundu. Ellialtı, reklamların içeriklerinde düzenlemeye gideceklerini belirtti. Özellikle dondurma reklamlarına değinen Ellialtı, 'Dondurma reklamlarında genel ahlak sınırını aşan sorunlar olabiliyor.' diye konuştu. İşte detaylar...

GÜNDEM 11.11.2019, 11:41
RTÜK'ten dondurma reklamlarına müdahale! Ahlak sınırlarını aşıyor

RTÜK, reklamların içeriğine ilişkin düzenlemeye gideceğini açıkladı. Özellikle dondurma reklamlarında ahlak sınırlarını aşan sorunlar olduğu belirtildi. 

RTÜK İzleme ve Değerlendirme Daire Başkan Yardımcısı Murat Ellialtı, reklam içeriklerinde bazı düzenlemelere gidileceğini belirterek, “Asitli içecekler ve dondurma reklamları içerisinde sıkıntılı hususlar var. Özellikle dondurma reklamlarında genel ahlak sınırını aşan sorunlar olabiliyor. Bunlarda da bir düzenlemeye giderek birtakım ortak çalışmalarla bunu çözmeye çalışıyoruz” dedi.

YÖRESEL YEMEK PROGRAMLARI VE REKLAMLARA TEPKİ

TBMM Dilekçe Komisyonu Obezite İle Mücadele Alt Komisyonu’na bir sunum yapan Ellialtı, yöresel yemek programlarına ve reklamlara tepki gösterdi. Ellialtı, Komisyon Başkanı Belma Satır’ın daha önce ceza kesilen reklam olup olmadığını sorması üzerine şunları söyledi:

“Daha önce asitli içecekler ve dondurma reklamları içerisinde kesmiştik. Reklamverenler ve Reklamcılar Derneği’yle görüşerek içeriklerde bazı düzenlemelere gidiyoruz. Son olarak, biz dondurma reklamlarıyla ilgili birkaç hafta içerisinde, çünkü nisan ve mayıs ayında yayınlanmaya başlayacak ama yayınlandıktan sonra bizim ceza vermemizin de çok büyük bir etkisi olmuyor. O reklamlar çekilmeden biz kendileriyle görüşüyoruz, toplantı yapacağız. Bu reklamlar içerisindeki sıkıntılı hususlar ve özellikle dondurma reklamlarında genel ahlak sınırını aşan sorunlar olabiliyor. Bunlarda da bir düzenlemeye giderekten her ne kadar yetkimiz dâhilinde önceden müdahale yetkimiz olmasa da birtakım ortak çalışmalarla bunu çözmeye çalışıyoruz.” 

Yorumlar (0)