Roma sütunların yerine 'kopyaları' geçti

Antalya'nın Muratpaşa ilçesindeki bir konağın önünden Antalya Müzesine taşınan Roma dönemine ait mermer sütunların yerine konak sahibi birebir imitasyonlarını yaptırdı.

GÜNDEM 12.08.2017, 19:48
Roma sütunların yerine 'kopyaları' geçti

Şirinyalı Mahallesi'ndeki konağın önünde bulunan sütunların Kültür ve  Turizm Bakanlığı yetkililerince taşınmasının ardından konak sahibi Mustafa  Aydemir, andezit ve beyaz mermerden sütunların birebir imitasyonlarını yaptırdı.

İmitasyon sütunlar, kaldırılan sütunların yerine dikildi.

Antalya Rölöve ve Anıtlar Müdürü Cemil Karabayram, tarihi ve kültürel  bir değer olan sütunların müzeye taşınarak ana yurtlarına döndürüldüklerini  söyledi.

Konak sahibinin tarihi eserlere olan sevgi ve saygısı nedeniyle 'boş  kalmasın' diye düşünerek, sütunların birebir imitasyonlarını yaptırdığını  belirten Karabayram, Aydemir'i takdir ettiğini söyledi.

Aydemir'in bugüne kadar sütunları çok güzel bir şekilde koruduğunu  ifade eden Karabayram, "Eserin imitasyonunun yapılıp yeniden konulması mahalle  sakinlerince de hoş karşılandı. Sütunun yerinin boş kalmaması adına da güzel bir  davranış biçimi. Dünyanın her yerinde birçok eserin imitasyonları yapılıyor. Bu  da bir tanıtım şeklidir. Uzun yıllar el emeğiyle baktığı sütunu tekrar devletine  emanet etmiştir ilgili kişi. Bunu yaparken tarihe duyduğu sevgiden kaynaklı yeni  bir sütun imitasyonu yaptırarak o alanı öksüz, sahipsiz bırakmamıştır." dedi.

Türkiye'deki bütün eserlerin sahibinin millet olduğunu vurgulayan  Aydemir, halkın eserleri çok güzel bir şekilde koruduğunu kaydetti.

Antalyalı emekli sanat tarihi öğretmeni Ertekin Kaya, Roma dönemine  ait 2 bin yıllık mermer sütunların 1996'da Mustafa Aydemir tarafından tarihi  Kaleiçi bölgesinden alınarak "Sütunlu Konak" adı verilen binanın önüne  konulmasına tepki göstermiş ve sosyal medyada imza kampanyası başlatmıştı.

Sütunlar, olaya ilişkin haberlerin yayınlanmasının ardından Kültür ve  Turizm Bakanlığı yetkilileri tarafından Antalya Müzesine nakledilmişti.

Yorumlar (0)