Robot olmamıza bir adım daha: Çip takılan yaralar iyileşiyor!

Teknoloji ilerliyor yavaş yavaş insanlar robotlaşıyor. Amerikalı bilim adamları geliştirdikleri nanoçip ile vücut üzerinde oluşan yaraları iyileştirmeyi başardı.

GÜNDEM 08.08.2017, 15:16
Robot olmamıza bir adım daha: Çip takılan yaralar iyileşiyor!

Yıllardır ilaçlarla tedavi edilen insanlar artık çiplerle mi iyileşecek? Amerikalı bilim insanlarının geliştirdikleri çip bilim-kurgu senaryosu gibi gözüken bu durumun çok da uzakta olmadığını gösterdi. Amerikalı bilim insanları geliştirdikleri nanoçip ile vücut üzerinde oluşan yaraları iyileştirmeyi başardı.

ÇİP, ORGANLARI DAHİ TAMİR EDEBİLİYOR!

Vücutta olan çeşitli yaraların iyileşmesini beklemek bazen günler alabiliyor. Amerikalı bilim adamlarının geliştirdiği nanoçip sayesinde yaraların iyileşme süreleri kısalabilir. Öte yandan Ohio Üniversitesi'nde görev yapan bir grup bilim adamının geliştirdiği nanoçip hasarlı organları da tamir edebiliyor.

GELECEKTE İNSANLIĞI ÇİPLER İYİLEŞTİREBİLİR

“Doku nano-transfeksiyonu” adı verilen yöntem ile yaraların üzerine konulan nanoçipler yaydıkları elektrik dalgaları aracılığıyla hücrelerden genlere elektrik yayarak, hücrelerin başka bir şekil kazanmasını sağlıyor. Bu sayede yaşlanan hücreler farklılaşarak gençleşiyor. Araştırmacılara göre, test edilen nanoçip ile yaşlı veya ölen hücreleri genlerle bir işbirliğine sokarak yenilemek mümkün. Araştırmayı yürüten ekibin başındaki isim Chandan Sen, gelecekte geliştirilen nanoçip sayesinde yaralı hücrelerin iyileştirilebileceğini ve hasarlı organların onarılabileceğini ifade etti.

Yorumlar (0)