Reuters: Halep'te tahliyeler başladı

Reuters, resmi kaynaklara dayandırdığı haberinde, ateşkesin gece saatlerinden itibaren yeniden uygulandığı Halep'te silahlı muhaliflerin tahliye edilmeye başladığını duyurdu. Anadolu Ajansı, gece ilan edilen son ateşkeste Türkiye'nin muhaliflere, Rusya'nın da rejim güçlerine garantör olduğunu aktarıyor.

Reuters: Halep'te tahliyeler başladı

Dünyanın gözünü kulağını çevirdiği Halep'te silahlar geceden bu yana sustu, Sabah saatlerinde ilk tahliyelerin başladığı açıklandı. Rejimi güçlerinin yanında savaşan Hizbullah, çıkışların yapılabilmesi için ateşkese uyduklarını duyurdu. Tahliyeler, rejimin müttefiği İran'ın yeni şartlar öne sürmesi nedeniyle dün başlayamamış ve çatışmalar yaşanmıştı.

09.25 : Suriyeli muhalifler, yaptıkları resmi açıklamada yeni ateşkesin gece saat 02.30'dan itibaren devreye girdiğini ilan etti.

09.20 : İngiliz The Guardian gazetesi, gelişmeleri 'İran son Halep atağında gücünü gösteriyor' başlığıyla verdi. Gazete, ateşkesin dün askıya alınmasının Moskova ve Tahran arasındaki ilk görüş ayrılığını ortaya çıkardığını yazdı.

09.15 : İngiliz The Times gazetesi, tahliyelerin dün gerçekleşmemesinde muhaliflerin ifadesine göre Tahran yönetiminin iki ek talebi olduğunu yazdı. Muhaliflerin elindeki İranlı milis grubu Harakat el Nujaba'ya üye oldukları sanılan esirlerin teslim edilmesi ve muhaliflerin Halep'in yakınlarındaki iki Şii köyünü boşaltması.

09.10 : Reuters haber ajansı, Suriyeli yetkililere dayandırdığı haberinde, Halep'in doğusundan tahliyelerin başladığını bildiriyor.

08.30 : Rejim güçleriyle birlikte savaşan Hizbullah, silahlı muhaliflerin kenti terk etmelerine birkaç saat içinde izin verilebileceğini duyurdu.

07.00 : Sabah 06.00'da başlaması beklenen tahliyelerle ilgili bölgeden henüz bir bilgi gelmiş değil.

04. 30 : ABD Dışişleri Bakanı John Kirby, basın toplantısında "Halep'te İran'ın rolü hakkında neden bu kadar sessizsiniz?" şeklindeki bir soruyu İran’ın rolünü inkar etmediklerini söyleyerek yanıtladı.

03.10 : BBC'ye bilgi veren rejim yanlısı milis gruplardan bir yetkili, İdlib'deki Fua ve Kefreyya köylerinden tahliye edilecek 15 bin sivil karşılığında Halep'teki siviller, militanlar ve ailelerinin kentten ayrılmasına izin vereceklerini söyledi.

01.55 : Anadolu Ajansı'na konuşan Türk istihbarat kaynakları, Türkiye ve Moskova'nın devreye girmesiyle ateşkesin sağlandığını söylüyor. Ajansa göre Türkiye muhalifler, Rusya ise rejim güçleri adına garantör oldu.

01.30 : Dünya üzerinde birçok noktada Halep'te bozulan ateşkes protesto edildi. Paris, Saraybosna, Kazablanka ve Gazze gibi kentlerde sokağa çıkanlar, siviller ve silahlı muhaliflerin tahliye edilmesini istedi.

01.25 : Rejim güçleriyle birlikte savaşan Hizbullah milisleri, henüz ateşkes için anlaşma sağlanamadığını belirtiyor. Grup dün de sabah saatlerinde tahliyeleri engellemekle suçlanmıştı.

00.45 : Birleşmiş Milletler, ateşkes ilan edildikten sonra dün muhalif grupların elindeki bölgelere yapılan bombardımanın savaş suçu kapsamına girebileceğini ilan etti.

00.35 : İran'ın dün gün boyunca tahliyeleri engellemesi üzerine İstanbul'daki İran Başkonsolosluğu önünde gösteri vardı. Bina önünde toplananlar sloganlar attı, polis geniş güvenlik önlemi aldı.

00.10 : Muhalifler, akşam saatlerinde yaptıkları açıklamayla yeniden ateşkes için anlaşma sağlandığını duyurdu. Verilen bilgiye göre, siviller ve silahlı muhaliflerin tahliyesi sabah saatlerinde başlayacak.

00.00 : Suriye'nin en büyük kenti Halep'te savaşı bitirmesi beklenen gelişmeleri gün boyunca an be an aktaracağız.

(Milliyet)

YORUM EKLE