23 Mart 2016 Çarşamba 13:08
Prof. Dr. Demir’den, 'Türkiye’ye su savaşı açılacak' iddiası

SAMSUN Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Ziraat Fakültesi Tarımsal Yapılar ve Sulama Bölüm Başkanı Prof. Dr. Yusuf Demir, "Birleşmiş Milletler'in hazırladığı Su Raporu’na göre Türkiye 2025 yılında su sıkıntısı çekeceği, ayrıca
2040 yılında ise elindeki su rezervleri yüzünden Türkiye’ye savaş açılacağı iddia edilmektedir" dedi.

22 Mart Dünya Su Günü nedeniyle Atakum Belediyesi tarafından düzenlenen konferans dün akşam belediyeye ait Yalı Cafe’de gerçekleştirildi. Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Ziraat Fakültesi Tarımsal Yapılar ve Sulama Bölüm Başkanı Prof. Dr. Yusuf Demir, konferansa konuşmacı olarak katıldı. 'Su savaşları ve dünyayı tehdit eden kuraklık7 konusunda konuşan Prof. Dr. Demir, Türkiye’yi ve dünyayı bekleyen kuraklık ile suyun gelecekteki stratejik önemini anlattı.

Dünyada var olan suyun yüzde 97’sinin tuzlu su, yüzde 3’ünün ise insanoğlunun yararlandığı tatlı su olduğuna dikkat çekti. Prof. Dr. Demir, Türkiye’nin toplam 112 milyar metreküptür su varlığına sahip olduğunu belirten Prof. Dr. Demir, "Bunu bir birim ne arttırabiliyoruz ne de azaltabiliyoruz. Bunun 98 milyar metreküpü yüzeyde, 14 milyar metreküpü de yer altında. Nüfusumuza böldüğümüzde de kişi başına bin 300 metreküp su düşüyor. Bir ülkenin su zengini olabilmesi için kişi başına 8 bin 500 metreküp suyun olması gerekiyor. Bir ülkenin su fakiri sayılabilmesi için kişi başına bin metreküpün altında suya düşmesi gerekiyor. Bu gidişle 2025 yılından sonra Türkiye nüfusunun 100 bini aşacağı hesaplanıyor ve o zaman 112 milyar metreküpe böldüğümüzde de bin metreküpün altına düşüyoruz. Türkiye içinde bölgelere baktığımızda Marmara ve Ege Bölgelerinde şu anda bin metreküpün altına düşmüş durumda" dedi.


Türkiye’nin su zengini değil, su fakiri sınırındaki bir ülke olduğunu dile getiren Prof. Dr. Demir, "Birleşmiş Milletler verilerine göre yakın gelecekte 33 ülkede su kıtlığı yaşanacağı ve bu ülkeler arasında Türkiye’nin 27'nci sırada olduğu ifade edilmektedir. Her gün dünyada 6 bin çocuk su ve suyun oluşturduğu problemden dolayı ölüyor. Her 6 kişiden biri temiz içme suyu bulamıyor. Dünyanın yüzde 40’ı yani 2.4 milyar insan sağlıksız su şartlarına maruz kalıyor" diye konuştu.

Prof. Dr. Demir, günlük su tüketiminin Almanya’da kişi başına 620 litre, İstanbul’da ortalama 130 litre olduğunu söyleyerek, "Şu anda dünyada tam 2 milyar insan 2 litrenin altında su bulabiliyor. 2 dilim ekmeği çöpe atmak 1.5 ton suyu israf etmek demek. 1 kase pirinç pilavını çöpe atmak 3 buçuk ton suyu israf etmek demek. Üstünüzdeki tişörtün pamuğu ekilip, toplanıp, işlenip ürün haline gelinceye kadar 20 ton su harcanıyor. Dünyanın yüzde 40'ının su ihtiyacını karşılayan belli başlı nehirlerin 155 tanesi iki ülkenin, 59 tanesi ise üç veya daha çok ülkenin topraklarından akmaktadır. 805-1984 yılları arasında suya ilişkin en az 3 bin 600 uluslar arası anlaşma imzalanmıştır. Dünyada su kıtlığından en çok etkilenen ülkeler zaten çatışma içinde olan Çad, Sudan ve Somali, biraz Etyopya, Pakistan'ın bir bölümü, güney Hindistan ve Çin. Orta Doğu, Kuzey Afrika ve Hindistan ve Çin'i de kapsayan birçok ülkede 'su krizi' yükselmektedir. Dünyada 1999 öncesi 50 yıl boyunca 'su savaşı' olmamış ama, çeşitli ülkelerin arasında suyla ilişkili 37 askeri eylem yaşanmış" diye konuştu.

Prof. Dr. Demir, Türkiye’nin çeşitli ülkelerle sınırlarını oluşturan 22 akarsuyun bir kısmının Türkiye topraklarından aktığını belirterek, "Bu sulardan Fırat, Dicle, Asi, Aras ve Meriç en önemli sınır aşan sularımızdır. Birleşmiş Milletler'in hazırladığı Su Raporu’na göre Türkiye 2025 yılında su sıkıntısı çekeceği, ayrıca 2040 yılında ise elindeki su rezervleri yüzünden Türkiye’ye savaş açılacağı iddia edilmektedir. Ülkemiz ve dünyada, son yıllarda gündemde olan ve son derece önem kazanan sıkça kullanılan küresel ısınma, sınır aşan sular, suya erişim hakkı, özelleştirme, su hukuku gibi konular, üzerinde çok düşünülmesi ve tartışılması gereken konulardır" diye konuştu.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.