PKK çocukları zorla dağa kaçırıyor

Yurt içinde ve yurt dışında yapılan etkin mücadele ile büyük kayıplar veren PKK terör örgütü eleman bulmakta zorlanıyor. Giderek yok olmaya mahkum oln PKK terör örgütü büyükleri kandıramayınca çocukları zorla alı koyup zorla dağa kaçırıyor.

PKK çocukları zorla dağa kaçırıyor

TSK ve Emniyet güçlerinin terör örgütleri ile yaptığı etkin mücadele sonrasında bitmeye yüz tutan PKK terör örgütü iyice köşeye sıkışmış durumda. Yapılan son operasyonlarda bir yıl için de çok büyük kayıplar veren PKK terör örgütü artık kandıracak adam bulamıyor. Köşeye sıkışan PKK'lılar çözümü çocuk kaçırmakta buldu ve alınan istihbarat bilgilerine göre PKK'lılar çocukları kaçırıp zorla dağa çıkarıyor. 

PKK annelerin yüreğine ateş düşürmeye devam ediyor

Bölgede örgüte katılımın olmaması üzerine insanlık dışı yöntemlere başvuran terör örgütü, eleman temin etmek için herhangi bir yaş sınırlaması gözetmeden küçük yaştaki çocukları hedef almaya devam ediyor.

Kaçırılan ve daha sonra örgütten kaçmayı başararak güvenlik güçlerine teslim olan İ.C. adlı terörist, ifadesinde,  Doğubayazıt'a bağlı köyünden 2 terör örgütü mensubu tarafından zorla kaçırıldığını anlattı.

Örgütten kaçmayı başararak güvenlik güçlerine teslim olan çocuk yaştaki E.T. de ifadesinde, Nusaybin'e bağlı köyünden kaçırılarak örgütün Irak'ta bulunan bir kampına götürüldüğünü kaydetti.

Burada kendisi gibi zorla kampa getirilen çocuklarla eğitimler aldığını ve uzun süre dağda alıkonulduktan sonra bir yolunu bulup örgütten kaçtığını dile getiren E.T, Türkiye'ye gelerek teslim olduğunu belirtti.

PKK'nın zorla savaştırdığı çocuklar uluslararası raporlarda

Çocukları sadece kaçırmakla kalmayıp çatışmalarda ön saflarda ölüme gönderen terör örgütü PKK'nın insanlık dışı uygulamaları, uluslararası izleme örgütleri tarafından da raporlanıyor. PKK terör örgütünün Suriye uzantısı YPG tarafından eğitilen ve savaştırılan çocuklar, daha önce defalarca bu raporlarda yer almıştı.

Fotoğraflar ve videolarla desteklenen raporlarda, okul sıralarında olması gereken küçük yaştaki çocukların ailelerinden koparılarak çatışmalara sürüklendikleri, İnsan Hakları İzleme Örgütleri tarafından belgelenmişti. Söz konusu raporlarda yer alan fotoğraflarda 13-15 yaş aralığındaki çocukların ellerinde uzun namlulu silahlar görülüyor.

Çocuklar istismar vakalarıyla karşı karşıya kalıyor

Suriye'de bazı bölgelerde örgütün çocukları bünyesine katmak için ailelerine para verdikleri de biliniyor. Bazı raporlarda çocukların kötü muamele gördükleri, uyuşturucuya alıştırıldıkları, cinsel istismar ve tecavüz vakalarıyla da karşı karşıya kaldıkları anlatılıyor. 

ABD tarafından başlarına ödül konan terör örgütü elebaşıları için yayınlanan bildiride de PKK'nın gençleri kaçırarak bünyesine kattığı, doktrine ettiği ve silahlı unsurların içinde kullandığı ifade edilmişti.

YORUM EKLE