Pilot maaşları 60 bin TL'yi buluyor! Pilotluk için aranan özellikler...

Pilot maaşları 60 bin TL'yi buluyor. Havacılık sektöründeki gelişmeler ve alınan eğitimler dolayısıyla pilot sayısındaki azlık, pilotluğu son dönemin gözde mesleklerinin başına yerleştiriyor. İşte pilotluk için aranan özellikler...

GÜNDEM 14.11.2018, 10:19
Pilot maaşları 60 bin TL'yi buluyor! Pilotluk için aranan özellikler...

Pilot maaşları 60 bin TL'yi buluyor. Havacılık sektöründeki gelişmeler ve alınan eğitimler dolayısıyla pilot sayısındaki azlık, pilotluğu son dönemin gözde mesleklerinin başına yerleştiriyor. İşte pilotluk için aranan özellikler... 

Havacılık sektörü hızla büyüyor. Sektördeki gelişmeler ve sunduğu imkanlar, pilotluk mesleğini cazip hale getiriyor. Pilotluğu kariyer planına alan gençlerin sayısı da hızla artıyor. Her yıl dünyada 20 bin, Türkiye’de ise 750-1000 pilota ihtiyaç duyuluyor. Sektördeki açığı gidermek için pilotluk eğitimi veren üniversite ve kurum sayısı da hızla çoğalıyor.

PİLOTLUK EĞİTİMİ

Bu üniversitelerden mezun olanlar, hem yurtiçinde hem de yurtdışında iş bulma sıkıntısı yaşamıyor. Pilotlukta gelecek 20 yılda iş bulmak garanti. Ayrıca maaşlar da oldukça yüksek. Mesleğe yeni başlayan pilot ayda 21 bin lira alırken, zaman içinde deneyim kazanan pilotun maaşı ise 60 bin lirayı buluyor. Bu da eğer özel üniversitede eğitim alınmışsa yıllık 100 bin lirayı aşan masrafın, kısa sürede dönebileceğini gösteriyor.

Türkiye’de 8 bin 350 pilot görev yapıyor. Bunun 250’si kadın pilot. Her yıl hızla artan pilot ihtiyacını karşılamak için eğitim veren devlet üniversiteleri Türk Hava Kurumu Üniversitesi ve Anadolu Üniversitesi. Ancak artan pilot ihtiyacı nedeniyle özel üniversiteler de bu dala yöneldi. Bunlar; Özyeğin Üniversitesi, Okan Üniversitesi, Atılım Üniversitesi, Girne Amerikan Üniversitesi ve Girne Üniversitesi.

Pilot eğitimi İngilizce hazırlık hariç üniversitede 4 yıl. Hususi pilot lisansı (PPL) eğitimi; 45 saat PPL uçuş, 5 saat gece uçuşu ve 81 saat sorumlu pilot uçuşunu kapsıyor. 180 saat teorik eğitim veriliyor. PPL ticari amaçlı kullanılamıyor. Ticari Pilot Lisansı (CPL) ise 78 saat uçuş eğitimini içeriyor. Ticari pilot yetkisi, aletli uçuş ve çift motor yetkisini kapsıyor.

PİLOTLUK İÇİN ARANAN ÖZELLİKLER

T.C. vatandaşı olmak

En az lisans mezunu (örgün veya açık öğretim) olmak

Yabancı dili (İngilizce) üst seviyede olmak.

Erkek adaylar için boy 165 cm’den (kadında 160 cm) kısa, 195 cm’den uzun olmamak.

Askerliği yapmış olmak veya eğitim başlangıç tarihi itibarıyla en az 2 yıl tecilli olmak.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün yetkilendirdiği hastanelerden sağlık muayenesini yaptırmak.

Adli sicil kaydı bulunmamak.;

HAVAYOLLARI ALMAYA HAZIR

Özyeğin Üniversitesi Havacılık ve Uzay bilimleri Fakültesi Dekan Yardımcısı Dr. HaticeKüçükönal, 4 yıllık eğitimde ücretin yıllık 48 bin lira olduğunu belirtti. Küçükönal, “Uçuş ücreti de bir defa alınan 54 bin euro (330 bin lira)” dedi. THY ve Pegasus ile ‘eğitim İşbirliği Protokol’ü bulunan üniversitenin, mezunları THY, Sun Express, Pegasus, Onur Air, Ayjet ve Corendon gibi havayollarında Hatice Küçükönal hemen pilot olabiliyor.

Türk Hava Yolları (THY), 4 bin 800 pilot ile hizmet veriyor. Hızla büyüyen ve dünya markası haline gelen THY, kaptan pilot ve ikinci pilot olarak her yıl 600 kişiyi bünyesine katıyor. THY ihtiyaç duyduğu pilot adaylarını, hem THY Aydın Çıldır Uçuş Akademisi’nde hem de Türkiye’deki diğer uçuş okullarında yetiştiriyor. Daha fazla pilot ihtiyacı doğarsa, onu da yurtdışında anlaşmalı olduğu akademilerden karşılıyor.;

Atlasglobal pilot ihtiyacını, anlaşmalı olduğu üniversiteler ve kendi okulu Atlantik Uçuş Okulu’ndan karşılıyor. Üniversite mezunu olanlar, Atlantik Uçuş Okulu’nda pilotluk eğitimi alabiliyor. ATPl (9’dan fazla yolcusu olan uçakta kaptanlığı sağlayan) eğitim ücreti, 350 bin lira. Devamında alınan tip eğitim ücreti ise 250 bin lira.

Yorumlar (0)