Pentagon'dan "askeri sevkiyat" iddialarına yalanlama

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Rob Manning, ABD'nin, Türkiye'nin Suriye'nin kuzeydoğusuna yönelik muhtemel bir operasyonuna karşı ABD'nin sınır bölgesine asker sevkiyatı yaptığı iddialarını yalanladı.

GÜNDEM 17.12.2018, 23:14
Pentagon'dan "askeri sevkiyat" iddialarına yalanlama

Manning, günlük basın toplantısında gazetecilerin sorularını  yanıtladı.

Türkiye'nin, Suriye'nin kuzeydoğusunda YPG/PKK terör örgütüne yönelik  muhtemel operasyonuna ilişkin bir soru hakkında Manning, şunları söyledi:

"Gözlem noktalarının, Bakan (James) Mattis tarafından spesifik olarak  NATO ortağımız Türkiye'nin güvenlik kaygılarına hitap etmek üzere kurulması  emredildi. Türkiye hakkında ve ABD'nin (Suriye'nin kuzeyine) büyük bir askeri  sevkiyat yaptığına ilişkin haberler gördüm. Bunlar kesinlikle doğru değil.  Suriye'nin kuzeydoğu sınırına büyük bir kuvvet kaydırmadık. Bu gözlem  noktalarında amacımızı aşan kuvvet bulunmuyor. ABD ve Türkiye, (Suriye'nin)  kuzeydoğu sınırındaki durumu konusunda koordinasyon halindedir."

Türkiye'nin, Suriye'nin kuzeydoğusuna herhangi bir operasyon  yapmayacağından emin olup olmadıklarına ilişkin bir soruya Manning, "Türkiye ile  yakından çalışmaya devam edeceğiz. Oradaki gerçek odak, DEAŞ'ın fiziksel  hilafetinin ve kalıntılarının yenilgiye uğratılması. Tüm ülke ve bölgedeki  güçlere DEAŞ'ın yenilmesine odaklanması çağrısında bulunuyoruz." cevabını verdi.

Manning, "Bizim birinci odağımız NATO müttefiki Türkiye'ye destek  vermek, ikincisi ise DEAŞ'ın ve kalıntılarının yenilgiye uğratılmasına  odaklanmamızı sağlamaktır." ifadelerini kullandı.

Sözcü, DEAŞ ile çatışmaların devam ettiğini belirtirken Türkiye ile bu  konudaki koordinasyonun önemli olduğuna vurgu yaptı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, ABD Başkanı Donald Trump ile  yaptığı telefon görüşmesinde Trump'a, Türkiye'nin PKK'ya karşı Suriye'nin  kuzeydoğusunda operasyona yapacağını söylediğine yönelik açıklamalarına ilişkin  bir soru üzerine ise Manning, iki liderin telefon görüşmesinin içeriğine dair  bilgi vermeyeceğini ancak iki ülkenin, Türkiye'ye, bölgeye ve bölgenin ötesine  yönelik terör tehdidine karşı birlikte çalışacağına inandığını belirtti.

Manning'e, Pentagon'un, geçen hafta yaptığı, "Suriye'nin  kuzeydoğusunda özellikle de ABD askerlerinin bulunduğu veya yakınlarında olduğu  bölgelere yönelik herhangi bir tarafça atılacak tek taraflı bir adım büyük bir  kaygıdır ve bu tür adımları kabul edilemez olarak addederiz." açıklaması  hatırlatıldı.

Bu açıklamaya ilişkin "'Kabul edilemez' ifadesinden kastınız neydi?  Türkiye operasyon yaparsa askeri güç kullanır mısınız?" şeklindeki bir soruya  Manning, "Bu konuda size geri dönüş yapayım çünkü emin değilim." yanıtını verdi.

Manning, bu konularda Türkiye ile koordinasyon halinde olduklarını  yineledi.

Yorumlar (0)