Otoban ve köprülerde fiyatlar anlık değişecek! "Dinamik ücret" çalışması başlıyor

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'ndan alınan bilgilere göre, Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı'nda belirtilen 2020 yılı içerisinde otoban ve köprü ücretlerinin anlık değişkenlik gösterebileceği "dinamik fiyatlandırma" ile ilgili çalışmalar başlayacak. Talebin az olduğu dönemlerde, otoban ve köprülerin daha ucuza kullanabilmesi amaçlanacak.

GÜNDEM 07.11.2019, 17:54 08.11.2019, 09:22
Otoban ve köprülerde fiyatlar anlık değişecek! "Dinamik ücret" çalışması başlıyor

2020 Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı'nda belirtilen Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, 2020 yılı içerisinde otoban ve köprü ücretlerinin anlık değişkenlik gösterebileceği "dinamik fiyatlandırma" ile ilgili çalışmalara başlayacak. Kurulacak talep yönetim sistemiyle, talebin az olduğu dönemlerde vatandaşın, otoyol ve köprüleri daha ucuza kullanabilmesi amaçlanacak.

OTOYOL VE KÖPRÜLERE DİNAMİK FİYATLANDIRMA
Çalışmaya ilişkin raporda, "Otoban ve köprülerde dinamik fiyatlandırma ile talep yönetimi sistemi hayata geçirilmesi amacıyla çalışmalara başlanacak" ifadesi kullanılırken, aynı zamanda "Ulaştırma sisteminin sürdürülebilirliği ve mevcut altyapının verimliliğini teminen talep yönetimi benimsenecek, ulaştırma yatırımları verimlilik odağında rasyonelleştirilecek" denildi.

"DAHA UCUZA KULLANABİLMEK İÇİN"
Avrupa'da da kullanılan dinamik fiyatlandırma modelinde kullanıcıların talebi 7 gün 24 saat boyunca özel yazılımlarla takip ediliyor. Fiyatlandırma stratejisi de bu yazılımlar aracılığıyla talebin yoğunluğuna ya da azlığına göre değişebiliyor. Havayolu şirketlerinin de kullandığı yöntemle, işletmecinin zararına yol açmadan, daha az yoğun dönemlerde daha ucuza kullanılabilmesi amaçlanıyor.

Yorumlar (0)