Okul kantinlerinde yeni dönem! Denetimler sıklaşıyor

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, okul kantinlerinde yeni dönem uygulamaları hakkında açıklamalarda bulundu.

GÜNDEM 02.01.2019, 12:51
Okul kantinlerinde yeni dönem! Denetimler sıklaşıyor

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, okul kantinlerinde yeni dönem uygulamaları hakkında açıklamalarda bulundu. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Milli Eğitim Bakanı Ziya  Selçuk ve SağlıkBakanı Fahrettin Koca, Sağlık Bakanlığı Bilkent Yerleşkesi'nde  "Okul Kantinlerinde Satışa Sunulacak Gıdalar ve Bu Gıdalarda Kullanılacak Logo  Uygulamasına İlişkin İş Birliği" protokolü imza törenine katıldı. Törende konuşan Bakan Ziya Selçuk, çocuklara hizmet amacıyla bir araya  geldiklerini ifade etti.

Bakanlık olarak eğitimi sadece belirli müfredat içeriklerinin  paylaşımı olarak değerlendirmediklerini dile getiren Selçuk, çocuğun bütünsel  gelişiminin çok değerli olduğunu vurguladı.

"Koruyucu eğitim" kavramının önemine işaret eden Selçuk, çocukların  bedensel, ruhsal, sosyal ve psikolojik gelişimini bir bütünsel anlayış içerisinde  ele almak ve bu anlayışın gerektirdiği çerçevede okulu sadece bir öğretim  faaliyeti yürütülen bir mekan olarak değil aynı zamanda sağlıklı bir gelişim  izlemelerine hizmet etme yeri olarak görmek gerektiğini söyledi.

Selçuk, konuya ilişkin şu değerlendirmede bulundu: "Çocukların sağlıklı beslenmesini sağlayabilirsek o zaman daha üretken  bir toplum oluşması ve riskleri azalmış bir toplum oluşması da mümkün olabilecek.  Okul kantinlerindeki gıdalar için logo uygulaması, resmi-özel okul ve  kurumlarında faaliyet gösteren yemekhane, kantin, kafeterya, büfe, çay ocağı gibi  işletmelerde satışı yapılacak bütün ürünlerin takibini, denetlenmesini ve  izlenmesini kolaylaştıracak. Ayrıca bakanlığımızın okul kantinlerinde satılacak  gıda ve eğitim kurumlarındaki gıda işletmelerinin hijyen yönünden desteklenmesi  konulu genelgenin uygulanması da böylece daha etkin hale getirilecek."

ENERJİ YOĞUNLUĞU YÜKSEK BESİNLER

Gıda okur yazarlığını çok önemsediklerini ve bunun hayata geçmesi için  gerekenleri yapmayı planladıklarını aktaran Selçuk, "Özellikle müfredatın  hazırlanması ve bu müfredatın ders paketleri içerisine yerleştirilmesiyle gıda  okur yazarlığı, tüm Türkiye'de gerek hayat boyu öğrenme gerekse de diğer öğretim  kademeleri açısından kritik bir tedbir olacaktır." diye konuştu.

İlk ve ortaöğretim çağındaki çocuklarda enerji yoğunluğu yüksek  besinlerin kontrolünün ayrı bir önem taşıdığına işaret eden Selçuk, şunları  kaydetti: "Enerji yoğunluğu yükseldikçe öğrenme ve öğretme faaliyetlerindeki  verimliliklerde de problem oluşmaya başlıyor. Gerek hiperaktivite gerekirse  dikkat eksikliği gibi hususlar çok daha fazla gündemimize gelmiş oluyor. Bundan  dolayı bu besinlerin çocukların öğrenmesinin kalitesini artırmakla ilgisini de  anne babalara vurgulamak isterim. Eğer biz çocuklarımızın öğrenmesi ile  beslenmesi arasındaki ilişkinin ne kadar kritik olduğu konusunda farkındalık  düzeyimizi artırabilirsek o zaman çocuklarımızın çok daha başarılı olabileceği  konusunda net bir görüş ifade edebiliriz."

BİLİNÇLENME SEVİYESİ YÜKSELDİ

Bakan Selçuk, okul gıda işletmeleri konusundaki hazırlıkların bu yıl  içinde tümüyle yerleşeceğini ve bir sonraki öğretim yılında da bilinçlenme  seviyesinin oldukça yüksek bir noktaya geldiğini hep birlikte göreceklerini  söyledi. Gıda farkındalığının toplumca sahiplenilmesinin önemine değinen  Selçuk, "Onun için herkesi bu çalışmaya destek vermeye ve çocukların geleceği  için yeni bir atılım yapmaya davet ediyorum." dedi.

Etkinliğin sonunda Bakanlar Pakdemirli, Selçuk ve Koca, protokolü  imzaladı ve gıdalar için hazırlanan logo baskılı tişörtleri giyen çocuklarla  fotoğraf çektirdi.

Yorumlar (0)