Ödüllü Fotoğrafçı Hasan Vardar İle Keyifli Bir Röportaj

GÜNDEM 07.08.2017, 14:08 17.10.2018, 13:40
Ödüllü Fotoğrafçı Hasan Vardar İle Keyifli Bir Röportaj

1. Kendinizden ve fotoğraf aşkınızdan bize kısaca bahseder misiniz?

Ben Hasan Vardar, 1978 doğumluyum. 10 yaşımdan beri devam eden bir fotoğraf aşkıyla büyüdüm. İçinde film olmamasına rağmen ailemin ve çevremin fotoğraflarını çeker dururdum. Sonunda beni bir fotoğrafçının yanına çırak olarak gönderdiler. Mesleğimin hikayesi böyle başladı diyebilirim. Fotoğraf aşkının verdiği azim ve çabayla bu günlere geldim. Her ödüllü fotoğrafıma baktığımda ya da her yeni başarımda, mutlaka o günleri aklımdan geçiririm. O aşk içimde olmasaydı, bugünlere gelemezdim. Fotoğraf işi, gerçekten aşk gerektiriyor. Birçok şehirde çalıştım. İstanbul düğün fotoğrafçısı olarak yer aldığım düğünlerde çok farklı insanlar tanıdım. İzmir düğün fotoğrafçısı olarak çalıştığım mekanlarda şehrin sahilini ve doğasını işim için keyifle kullandım. Tecrübe edindikçe, her şehrin özelliklerini de öğrenmiş oldum.

2. Düğün fotoğrafçısı olmak nasıl bir duygu?

İnsanların mutlu günlerine şahit olmak ve o günleri ölümsüz hale getirmek eşsiz bir duygu. Özel anları yakalamak için gerçekten çok çaba gösteriyorum. Zaten her anı mutlulukla dolu olduğu için de, her kare çok özel hale geliyor. Çiftler kendilerini fotoğraflarda gördüğü zaman şaşırıyor. ''Gerçekten bu kadar neşeli, mutlu mu görünüyorduk?'' ve buna benzer tepkiler geliyor. İşimin en güzel yanı; her zaman güzel ve mutlu anlara şahit olabilmek.

3. Sıklıkla kullandığınız sosyal medya hesaplarınız var mı?

Kendi adıma ait olan Instagram adresimi sıklıkla kullanıyorum. Güncel paylaşımlarda bulunuyorum. Bununla birlikte web adresim de oldukça güncel ve herkesin merak ettiklerini içeren bir site. Çalışmalarımı incelemek isteyenler göz atabilirler.

4. Çekim esnasında en sık karşılaştığınız sorunlar nelerdir?

Aslında bunlara sorun demek çok doğru olmayacaktır. Çiftler, poz verme konusunda her zaman rahat olmayabiliyor. Bir de beklenmedik hava şartları etkileyebiliyor. Elbette ben çiftler için rahatlatma amaçlı birçok çalışma sağlıyorum. Pozlar konusunda da yardımcı oluyorum. Çekim gününü bir iş olarak görmekten çıkarıp, keyifli bir aktivite günü olarak yansıttığım zaman çiftler de daha rahat oluyor.

5. Peki sizce dış mekan çekimleri mi, yoksa iç mekan çekimleri mi daha keyifli?

İkisinin de kendine has özellikleri ve keyifli yanları var. Dış mekanda çiftler daha özgür hissediyorlar. Bununla birlikte mekan düzenleme ve konsept açısından iç mekan çekimleri de çok özgün ve eğlenceli geçebiliyor. Çiftler, her ikisini de deneyerek kendileri de karar verebiliyorlar. Benim için her mekanın özelliği ve keyfi ayrıcalıklıdır.

6. İşinizin size kattığı olumlu değişimler nelerdir? Ödüllü bir fotoğrafçı olduğunuz herkes tarafından bilinmektedir.

Çok farklı insanlar tanıdım. Çok fazla mutlu güne, heyecana ve güzel dileklere şahit oldum. İnsanların evlendikleri günleri ve daha sonrasını fotoğraflar ile ölümsüz hale getirmek eşsiz bir duygu. Aynı zamanda çekim günleri çok uzun sürdüğü için çok sabırlı bir insana dönüştüğümü söyleyebilirim. Ödüllü fotoğraflarımın da hepsinde ayrı bir hikaye, ayrı bir mutluluk anı yer alıyor.

7. Profesyonel bir fotoğraf çekimi gerçekleştirmek isteyenlere önerileriniz nelerdir?

İyi bir fotoğrafçı ile çalışmak en önemlisi. Çekim mekanları, çekimin yapılacağı günün iklim şartları, çiftlerin ya da fotoğraf çekimine katılacak herkesin kendisini rahat hissetmesini sağlayacak takviyeler alması ve buna uygun giyinmesi gibi detaylara dikkat edilebilir. Yapay pozlardan mümkün olduğunca kaçınmalarını öneriyorum. Her zaman doğal pozlardan yanayım. Özellikle ödüllü olan fotoğraflarımda da çekim tarzımı anlamaları mümkün olacaktır.

8. Fotoğrafçılık ile ilgilenen ve bu mesleği edinmek isteyenlere önerileriniz nelerdir?

Fotoğrafçılık sabır işidir. Gerçekten, bu işi meslek olarak benimsemek isteyen insanların sabırlı olması ve fotoğrafa aşkla yaklaşması gerekiyor. Elbette makine temini, eğitim ve buna benzer teknik konular da gerekli şartlar arasında ancak istekli olunduğunda ve azimle vazgeçilmediğinde, gerçek bir fotoğrafçı olmak da mümkün olacaktır diye düşünüyorum.

9. Peki herkesin aslında en merak ettiği konuya gelirsek; hizmet fiyatlandırması hakkında bize ne söylersiniz?

Fiyat konusuna gelindiği zaman yüzler biraz değişebiliyor çünkü şu devirde düğün hazırlıkları içinde olmak hiç kolay bir iş değil ve bütçeler de çoğunlukla kısıtlı olabiliyor. Benim yaptığım Düğün

fotoğrafı çekimlerinin diğerlerine göre daha pahalı olabileceğini düşünenler çoğunlukta ama hem satın aldıkları hizmete, hem de fotoğraf sonuçlarına göre; düğün fotoğrafları çekimi için ayıracakları bütçenin uygun fiyatlı olacağının garantisini veriyorum. İnanın ki; bu işin içinde çok büyük bir emek, zaman ve özveri ile hazırlanan her bütçeye uygun seçenekler var. Çoğunlukla hemen hemen her çiftim de fiyat ve kalite arasındaki dengemizi yerinde buluyor.

Yorumlar (0)