"O parmağı alır gözüne sokarım ya da…”

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sırasında komuta merkezi olarak kullandığı Akıncı Hava Üssü'ndeki eylemlere ilişkin davada, sanık avukatının müşteki avukatlarına yönelik hakaret içeren konuşmaları nedeniyle duruşmaya ara verildi.

GÜNDEM 14.09.2017, 17:02
"O parmağı alır gözüne sokarım ya da…”

Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesince Sincan Ceza ve İnfaz Kurumları  kampüsündeki salonda görülen duruşmada Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nin  bombalanması emrini veren ve o gece ilk uçuşu yapan sanık eski Pilot Kurmay  Binbaşı Mehmet Fatih Çavur'un çapraz sorgusu devam ediyor.

Mahkeme heyeti ve müşteki avukatlarından sonra sanığa soru sorma  sırası müşteki avukatlarına verildi.

Bu sırada söz alan darbenin sivil yöneticilerinden Harun Biniş'in  avukatı Ayten İzmirli, bir soru yönelttikten sonra müşteki avukatlarına yönelik  beyanda bulunmak istediğini söyledi.

Mahkeme Başkanı Selfet Giray'ın taleplerin daha sonra alınacağını  hatırlatmasına rağmen İzmirli, kayıtlara geçmesi için sözlerine devam edeceğini  ifade etti.

Avukat İzmirli, mahkeme heyetinde bugüne kadar yayın yasağının da  içinde bulunduğu birçok talebinin karşılık bulmadığını savundu.

Duruşma savcısını ise duyurularına yönelik duyarsız kalmakla suçlayan  İzmirli, müşteki avukatlarının gizli bir şekilde cep telefonu üzerinden naklen  yayın yaptıklarını öne sürdü.

İzmirli, Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık ve davaya müdahil bakanlıkların  avukatlarının sanıklara her avukatın bilemeyeceği teknik sorular yönelttiklerini,  bu soruların dışarıdan birileri aracılığıyla iletildiğini iddia etti.

Bunun üzerine Mahkeme Başkanı Giray da "Niye, avukattan daha bilgili  kim olacak?" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın avukatı Hüseyin Aydın ise "Sizin  zekanız bu tür soruların sorulmasına yetmiyor olabilir" diyerek tepki gösterdi.

Müşteki avukatlarının duruma itirazının devam etmesi üzerine İzmirli,  müşteki avukatlarının bulunduğu sıraya bakarak, "O parmağı alır gözüne sokarım ya  da uygun bir yerine neyse..." ifadesini kullandı.

İzmirli'nin sözlerine müşteki avukatları ve salondaki izleyiciler de sıralara vurarak tepki gösterdi.

Müşteki avukatları, hakarete uğradıklarını belirterek, başkandan  müdahalede bulunmasını talep etti.

Avukatlar arasındaki tartışmanın devam etmesi üzerine Başkan Giray,  duruşmaya ara verdi.

Yorumlar (0)