Nobel ödülünü Türk diplomat alacak

2013 Nobel Barış Ödülü Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü'ne veriliyor.

GÜNDEM 10.12.2013, 09:57 18.02.2015, 23:01
Nobel ödülünü Türk diplomat alacak
2013 Nobel Ödülü Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü'ne (OPCW) verildi. Ödülü örgütün Genel Direktörü Türk Diplomat Ahmet Üzümcü alacak.

OPCW'nın 2013 Nobel Barış Ödülü'ne layık görülmesi dolayısıyla bulunduğu Norveç'in başkenti Oslo'da gazetecilerin sorularını cevaplayan Üzümcü, 31 Aralık tarihine kadar Suriye’den çıkarılması kararlaştırılan kimyasalların ülke dışına çıkarılmasının oldukça zor olduğunu, bu nedenle silahların naklinin gecikebileceğini belirtti.

Ülkedeki daha az toksik içeren kimyasal silahların 5 Şubat'a kadar ülke dışına çıkarılmasının oldukça iddialı bir zaman çizelgesi olduğunu belirten Üzümcü, bu tarihin birkaç gün gecikebileceğine dikkat çekerek, ''Buna rağmen, ülkedeki tüm kimyasal silahların planladığı gibi 2014 ortasına kadar imha edilmesini bekliyoruz'' dedi.

Aksaklıklara rağmen 2014'ün ortalarına kadar Suriye'nin bütün kimyasal silahlarının yok edilmesi hedefini gerçekleştirebileceklerini söyleyen Üzümcü, “Zamanla yarışıyoruz ancak Haziran 2014 olarak belirlediğimiz hedefe ulaşma konusunda kendimize güveniyoruz” dedi.

OPCW Nedir?

OPCW, 29 Nisan 1997'de Hollanda'nın Lahey kentinde hükümetlerarası bir organizaysondur. Örgüt, kimyasal silah kullanımı yasaklayan Kimyasal Silahlar Sözleşmesi'ni imzalayan ülkelere sözleşmedeki kurallara uymayı ve ülkelerin elindeki kimyasal silahların imhasını teşvik eden. Ülkelerin kimyasal silahlı kullandığına dair yapılan denetlemelerin değerlendirmelerini yapar.

Örgüt 2013 Nobel Barış Ödülü, Suriye'deki kimyasal silahların imhasına ve Suriye'nin kimyasal silahlardan arındırılması amacıyla verdiği yoğun çalışmaları ve çabaları için verilmiştir.
Yorumlar (0)
10°
açık