11 Eylül 2015 Cuma 16:27
Niye Cizre? Cizre'nin sırları KCK Sözleşmesi'nde

 Hürriyet gazetesi yazarı Taha Akyol, Cizre'de yaşanan olayları bugünkü köşesine taşıdı.

"Niye Cizre?" başlıklı bugünkü yazısında Taha Akyol, PKK'nın Cizre planının sırlarının KCK Sözleşmesi'nde yazılı olduğunu aktardı.

Kuzey Suriye'deki Rojava bölgesinde ilan edilen 'özerklik' planının da detaylarını hatırlatan Taha Akyol,

NİYE CİZRE?

Bu soruya cevap vermek için hem Rojava yani Kuzey Suriye'ye bakmak, hem hareketin anayasası niteliğindeki KCK Sözleşmesi'ni incelemek gerekir.

ROJAVA'DA OLANLAR

Çünkü KCK Sözleşmesi'ndeki "demokratik özerklik" sistemi Rojava'da uygulandı ve Suriye'den Türkiye'ye yaymak için Cizre ve Yüksekova üs olarak seçildi.

KCK'nın Suriye kolu olan PYD hakkında Barzani'nin sözleri şöyle:

"PYD, Kürt partileriyle Erbil'de yaptığımız anlaşmaya bağlı kalmadı. Esad rejimiyle işbirliği yapıyorlar... PYD bölgeyi kontrolü altına almakla kalmadı, diğer partilerin üyelerini de tutuklamaya ve öldürmeye başladı... Kürdistan bayrağını da yasakladı." {15 Kasıın 2013)

Çünkü Barzani'nin değil, PKK'nın simgelerini benimsiyorlar. Barzani yanlısı Rutav adlı Kürtçe TV'yi de yasakladılar. Etnik temizlik yaptılar, diğer Kürt gruplarını susturdular. Kurdukları sistem KCK'nın "demokratik özerlik" adlı totaliter sistemidir.


KCK SÖZLEŞMESİ


Defalarca yazdım, KCK'yı ve KCK Sözleşmesi'ni incelemeden, olup bitenler anlaşılamaz, terörden ibaret zannedilir. Halbuki terör yoluyla "alan hâkimiyeti" sağlamak ve orada totaliter bir hâkimiyet kurmak, KCK sistemini inşa etmek istiyorlar.

25 Mayıs 2007'de Kongra-Gel de kabul edilen KCK Sözleşmesi 47 maddelik uzun bir metindir:
"Kürdistan'da yaşayan herkes", zorunlu olarak "KCK yurttaşı"dır, "yükümlülükleri" vardır. (ınad. 10) "Herkes meşru savunma için hazırlıklı olmakla ve desteklemekle yükümlüdür." Bunlar arasında "ayaklanma ve öz savunmaya dayalı gerilla savaşları" da vardır, (mad. 31) "KCK yurttaşları" yani hâkim oldukları yerlerdeki herkes "vergi yükümlüsü" dür.

PKK'YA HARAÇ VERMEK ZORUNDALAR

KCK'nın kendi "yasama, yürütme ve yargı" mekanizmaları vardır. Değerli tarihçi Şükrü Hanioğlu'nun yazdığı gibi, Stalin'in "halk demokrasisi"ne benzer bir modeldir bu.
Komünist Partisi'nin diktatörlüğü nasıl "demokratik" idiyse, KCK'nın diktatörlüğü de "demokratik özerklik"tir! Buna Kaddafi'den alınma mahalle, semt. şehir komiteleri eklenmiştir.
KCK Sözleşmesi'nin 8 sayfalık "önsöz"nde Batı tipi demokrasi açıkça reddedilmektedir.

TOTALİTARİZME KARŞI DEMOKRASİ

IŞİD canavarına karşı "Kobani savunması". Kürt milliyetçiliğine muazzam bir psikolojik enerji kazandırdı. ISİD'le savaştıklan için dünyadan destek de aldılar. Neticede Kuzey Suriye'de Cezire, Kobani ve Afrin'de bu totaliter model kuruldu. Cizre ve Yüksekova'da bunun tekrarını yapmak istiyorlar. Fakat savaştıkları IŞİD değildir, meşru, anayasal bir devlettir. Aynı desteği bulamadılar tabii.

Bu noktada Türkiye'nin demokratik hukuk devleti olmasının ona nasıl bir manevi güç kazandırdığını hiç akıldan çıkarmamak gerekir. Demokratlara yakışan, devleti terör ve totalitarizm karşısında pasif kalmaya çağırmak değil, aksine totalitarizme ve teröre karşı çıkmaktır. Hareketin bir Kürt milliyetçiliği olduğunu elbette biliyorum, silahla yok edilemez. Fakat KCK. Kürtlerin liberal özgürlükleri için de totaliter bir tehdittir. Silah aradan çıksın. Batılı anlamdaki demokratik usullerle çözüm nereye gidecekse, oraya kadar gitsin. KCK ise ölüm ve totalitarizmle sonuç almaya çalışıyor. Hiçbir devlet bunun karşısında pasil kalamaz.

Son Güncelleme: 11.09.2015 16:36
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.